Jednou ze specialit Fair Trade je tanzánská instantní káva sušená rozprašováním v horkém vzduchu.Možná už máte zkušenost s oním typem nákupu – a může přitom jít o koupi pouhé drobnosti – jehož efektem je kromě pragmatické směny zboží a peněz také pomoc někomu, kdo ji potřebuje. Možná ale, že na vás taková příležitost teprve čeká… Kdo chce, může se jí ovšem zvědavě – a v daném případě i poněkud mlsně – vydat naproti. Třeba do některého z míst, kde prodávají potravinové výrobky označené ochrannou známkou Fair Trade. Takové naleznete i v pátém patře budovy na Senovážném náměstí 24 v Praze 1; nad provozem malého „krámku“ bdí INEX – SDA (Sdružení dobrovolných aktivit), jedno z pětadevadesáti členských sdružení České rady dětí a mládeže.

    Logo Fair Trade„Je to náš miniaturní obchůdek – spíš jen taková větší skříň, kde máme fairtradeové výrobky. Jde o jeden ze způsobů, jak INEX – SDA podporuje myšlenku Fair Trade. Takže kromě zahrnutí myšlenky Fair Trade do rozvojového vzdělávaní se snažíme – a nejen v Praze – prodávat právě fairtradeové zboží,“ upřesnila Denisa Šimlová z INEXu, která se spolu s kolegyněmi o obchůdek stará. Otevírací dobu mají od pondělí do čtvrtka, vždy od 10 do 17 hodin.
    Miniobchůdek INEXu tvoří vlastně skříň plná zboží s ochrannou známkou Fair Trade. Koupit si u nich můžete exotické pochutiny: kávu – jak instantní, tak mletou – kakao, třtinový cukr a zelený čaj; k dostání jsou i tuzemské bylinkové čaje. Velké pozornosti se těší samozřejmě čokolády a různé čokoládové tyčinky…

    V čem vlastně podstata férového prodeje a nákupu spočívá? „Spravedlivý obchod je alternativou k současnému mezinárodnímu obchodu,“ píše předseda Asociace pro Fair Trade Tomáš Tožička na internetových stránkách Ekumenické akademie www.ekumakad.cz. Dodává, že jde o jednu z aktivit, které se snaží pomáhat lidem v místě, kde žijí, tím, že jim umožňuje vyvážet jejich výrobky a produkci do bohatých zemí. „Při nákupu a vývozu se dbá na to, aby producent, vývozce a konečný prodejce byli v rovném postavení a spravedlivě se dělili o zisk,“ upřesňuje Tomáš Tožička. Zájemci o výrobky Fair Trade si mohou být jisti například tím, že pěstitel za své úsilí získal odpovídající odměnu, že k práci na zakoupeném zboží nebyly zneužity děti a že část zisku byla použita k financování místního rozvojového projektu. Důraz se klade i na ohled k životnímu prostředí.

    Exotické pochutiny doplňují domácí bylinkové čaje.Fair Trade dává práci lidem v chudých venkovských oblastech rozvojových zemí. Z nich je ostatně i většina surovin použitých k výrobě dobrot, které se v obchůdku INEXu prodávají. „Kakao máme z Bolívie, kávu z Afriky či z Jižní Ameriky, čaj z Indie, ale pro evropské chutě se zpracovávají tady v Evropě,“ podotkla Denisa Šimlová.

    Výjimkou je ovšem instantní káva, sušená rozprašováním v horkém vzduchu přímo v Tanzánii; podle letáčku jde o dosud jedinou africkou zemi, která vyrábí vlastní kávové produkty a neprodává jen zelená zrna… Finalizace výrobku v zemi producenta přináší zaměstnanost; káva je tam vykupována za pevné ceny garantující dostatečnou mzdu a rozvoj farem. Část z ceny je navíc použita na projekty, jež jsou ku prospěchu místním lidem, třeba na stavbu škol a zdravotnických zařízení. „Zajímejte se, odkud Vaše potraviny pocházejí, koho svým nákupem podporujete a jaký vliv má Váš nákup na životní podmínky lidí, kteří je pro Vás v rozvojových zemích pěstují. Vaše rozhodnutí může změnit svět…,“ stojí psáno v letáčku.

    INEX - Sdružení dobrovolných aktivitPixlu tanzánské kávy o obsahu 200 gramů pořídíte v obchůdku INEXu za 209 korun. Ptáte se, kdo cenu stanovil? „Odebíráme výrobky od Ekumenické akademie, která je velkým dovozcem fairtradeového zboží, a prodáváme je za stejné ceny jako oni. Jakožto neziskovka dostáváme určitou slevu na nákup… Takže je to cenově stejné, jako byste kávu kupovali od nich, nemáme na tom žádnou přirážku,“ vysvětlila již citovaná členka INEXu – SDA.

    Podle informací dostupných na internetu je jen v našem hlavním městě 22 podobných prodejních míst, kde je sortiment spravedlivého obchodu k mání (další tři se na Fair Trade přímo specializují). Konkurují si? „Myslím, že se to takhle brát vůbec nedá. Jde o celkovou podporu určité myšlenky. Obchodů, které mají jenom Fair Trade, není moc – není tak lehlé se tím uživit. Takže určitě bych řekla, že o konkurenci se mluvit nedá,“ míní Denisa Šimlová.

    V sortimentu INEXu najdete třeba indický čaj nebo bolívijské kakao.Do předposledního patra budovy na Senovážném náměstí kvůli férovému obchůdku vyjedou výtahem nebo vyšlápnou schody v průměru tak tři zákazníci a zákaznice denně – kupodivu je jich o poznání víc než před Vánocemi. „Největší zájem je určitě – ne tak překvapivě – o čokolády a o čokoládové tyčinky. Většina lidí tu kupuje zboží jako dárky, až jsem se divila, že někdy dělají velké nákupy, ale všechno to rozdají ostatním, a sami si nedají…,“ poznamenala Denisa Šimlová. Sama prý není „kafař“, ale ti kteří si na kávě z obchůdku INEXu pochutnávají, tvrdí, že je výborná. „U čaje se třeba ani tolik nepozná rozdíl v kvalitě. Ale naše kávy jsou jak Fair Trade, tak BIO (při pěstování kávovníku nejsou užívána chemická hnojiva a pesticidy, pozn.). A říkají všichni – i kávomilci – že je hodně kvalitní, ačkoliv je vlastně cenově srovnatelná s normální kávou v obchodní síti. Určitě přijďte něco ochutnat!“

    Autor