Ve středu 21. března po celý den dobrovolníci z neziskových organizací a škol rozdávali lidem informační letáky spolu s oranžovými stužkami, jež symbolizují odmítnutí všech forem rasové diskriminace. A to nejen v hlavním městě, ale dokonce v sedmi městech České republiky – v Brně, Liberci, Praze, Olomouci, Ostravě, Strakonicích a Ústí nad Labem. Oranžovou stužku uzavřel večer Koncert proti rasismu v Praze, kde vystoupily skupiny Gipsy.cz, MaleeDivy, Terne Čhave, Trombenik-klub Abaton.
Multikulturní centrum Praha a koalice občanských sdružení společně připravili u příležitosti Mezinárodního dne pro odstranění rasismu (21. března) informační kampaň Oranžová stužka.
Snahou organizátorů je upozornit především na projevy rasové diskriminace v ČR a její oběti.
Základní myšlenkou informační kampaně Oranžová stužka je nejen oživit veřejnou debatu o problematice odstranění rasismu ale také poskytnout informace o všech formách rasové diskriminace. Podle odborníků z řad neziskových organizaci mezi skupiny nejvíce ohrožené rasovou diskriminací v České republice patří Romové. V České republice se lze s rasovou diskriminací nejčastěji setkat v oblasti zaměstnání, bydlení, v přístupu ke vzdělání a v případech rasově motivovaného násilí a kriminality.
Kampaň zaštítili poslankyně Kateřina Jacques a veřejný ochránce práv pan Otakar Motejl.
Oranžová stužka je součástí Vládní kampaně na podporu rovných příležitostí pro všechny v ČR a kampaně proti rasismu – Projekt tolerance v roce 2006.
Koalici občanských sdružení tvoří: A Kluby ČR; Charita Olomouc; Drom o.p.s.; IQ Roma Servis; Liberecké romské sdružení; Liga lidských práv; Multikulturní centrum Praha; Nesehnutí; Poradna pro občanství, občanská a lidská práva; Poradna pro uprchlíky; SOZE — Sdružení občanů zabývajících se emigranty; Step by Stepp; Vzájemné soužití; YMCA Ústí nad Labem.
Další info na www.mkc.cz, www.diskriminace.cz, www.migraceonline.cz
Kontakt: Markéta Vaňková, pr@mkc.cz
tel.: 296 325 347, 608 605 772