Rychlé šípy na poštovní známce, 30. 5. 2007 V poslední době Česká pošta vydala dvě poštovní známky s náměty věnovanými dětem a mládeži. Známka s portréty pěti chlapeckých hrdinů nad „ježkem v kleci“ z nejznámějšího kresleného seriálu u nás – Rychlých šípů vyšla 30. května ke stému výročí narození spisovatele Jaroslava Foglara. O necelý měsíc dříve, 5. května, byla vydána známka věnovaná 100. výročí vzniku skautského hnutí.

    Rychlé šípy na poštovní známce

    Na vydání známky připomínající stoleté výročí narození Jaroslava Foglara dostala Česká pošta během posledních let hned několik návrhů. Nakonec rozhodla vydat známku nikoli na oslavu slavného spisovatele, ale jeho nejznámějšího díla – Rychlých šípů. Známka byla zařazena do emise nazvané „Dětem“, kde každoročně vycházejí hlavně slavné postavy z Večerníčků.
    Křest známky 30. května se konal na výstavě Od Bobří řeky do Stínadel uspořádané Pražskou pobočkou Sdružení přátel Jaroslava Foglara v Muzeu hl. města Prahy k 100. výročí narození Jaroslava Foglara

    Když se řekne Rychlé šípy – vybaví se nám klub nerozlučných kamarádů, dobrodružství, tajemno, a hlavně čestné, slušné jednání. Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka jsou jména, která se dostala do povědomí již několika generací čtenářů. Jejich duchovním otcem je Jaroslav Foglar (1907-1999), spisovatel, redaktor mládežnických časopisů, vychovatel a dlouholetý skautský vedoucí s přezdívkou Jestřáb.

    Rychlé šípy poprvé vyšly jako komiksový seriál v prosinci 1938 a poslední díl vyšel v červnu 1971. Celkem bylo vydáno 316 kreslených příběhů. Zatímco texty psal vždy J. Foglar, ilustrátorů bylo několik. Kreslenou podobu první sérii dal Dr. Jan Fischer, který ztvárnil 213 příběhů. Právě jeho ilustrace jsou s Rychlými šípy spojovány nejčastěji.

    Sto let skautingu na poštovní známce

    100 let skautingu na poštovní známce, 5. 5. 2007Sté výročí skautského hnutí je svátek pro všechny skauty na světě, tedy pro více než 40 milionů chlapců a děvčat a další miliony těch, kdo skautingem prošli dříve. Ke kulatým výročím skautingu vždy vycházejí na celém světě také poštovní známky s tímto námětem, někde celé velké série. Není proto divu, že společným námětem vyhlášeným Asociací veřejných evropských poštovních operátorů PostEurop byl pro letošní rok skauting – 100. výročí vzniku.

    Toto celosvětové výchovné hnutí založil v r. 1907 Angličan Sir Robert Baden-Powell. Skauting se setkal s ohromným nadšením nejen chlapců, ale i dívek a rychle se šířil světem. K nám se dostal v r. 1911, kdy profesor A. B. Svojsík založil první český skautský chlapecký oddíl. V r. 1915 byl založen dívčí odbor Junáka vedený PhDr. A. Berkovcovou. Po vzniku Československé republiky skautským hnutím prošlo mnoho významných osobností, např. J. Wolker, A. Rašín, akademik J. Charvát aj.

    Český skauting si uchoval i přes tři dlouhá násilná přerušení činnosti mnoho tradičních prvků, jako je způsob táboření, blízký vztah k přírodě, romantika, služba bližním, tradiční kroje. Naprosto originální a pro český skauting typický je podsadový stan vynalezený na táboře vedeném J. Půlkrábkem v r. 1913. Na známce je kresba skautského tábora u řeky s vlající vlajkou doplněná logem EUROPA a znakem Junáka – svazu skautů a skautek.


    DĚTEM – J. FOGLAR: RYCHLÉ ŠÍPY

    Známku v nominální hodnotě 7,50 Kč o rozměrech 40 x 23 mm na šířku vytiskla Poštovní tiskárna cenin Praha, a.s., rotačním ocelotiskem v barvě černé kombinovaným hlubotiskem v barvě okrové, červené, žluté a modré.
    Kromě archů po 30 kusech se vydávají filatelistické sešitky s 8 známkami a 4 kupony. Na kuponu o rozměru 19 x 23 mm je portrét Jaroslava Foglara doplněný jeho jménem a letopočty 1907-1999. Kupon je vytištěn rotačním ocelotiskem v barvě černé.
    Výtvarný návrh vytvořil Oldřich Pošmurný s použitím kresby Dr. Jana Fischera, rytinu provedl Miloš Ondráček.
    Známka má katalogové číslo 518 a platí od 30. května 2007 do odvolání.

    EUROPA: SKAUTING

    Známku v nominální hodnotě 11,00 Kč o rozměrech 33 x 33 mm vytiskla Poštovní tiskárna cenin Praha, a.s., rotačním ocelotiskem v barvě černé kombinovaným čtyřbarevným hlubotiskem v barvě žluté, červené, modré a okrové.
    Jsou v tiskových listech po 6 kusech.
    Autorem kresby je Jiří Petráček, rytec Jaroslav Tvrdoň.
    Známka má katalogové číslo 515 a platí od 5. května. 2007

    Autor