Na Světovém jamboree v anglickém Essexu se sjelo 40 000 skautů a skautek ze všech koutů světa, aby oslavili sto let trvání skautingu. 1. srpna 2007 se ostrov Brownsea ve Velké Británii stal středem vesmíru i veškerého dění skautů z celého světa. Právě zde se totiž přesně před 100 lety uskutečnil první skautský tábor. 40 000 skautů mezi 14 a 18 lety společně v anglickém Essexu slavilo bez ohledu na národnost nebo vyznání. 300 z nich bylo právě na ostrově Brownsea.

    Možnost zúčastnit se oslavy na ostrově, na kterém probíhal první skautský tábor na světě, měli také reprezentanti ČR. Prostřednictvím satelitu se spojili s ostatními účastníky jamboree a potom také se skauty na celém světě. Přesně v 8.00 GMT Peter Dunken, šéf britských skautů, zatroubil na roh kudu, na stejný, kterým v roce 1907 zahájil první skautský tábor zakladatel skautingu lord Baden-Powell.

    Všichni skauti na světě pak společně s těmi na jamboree obnovili svůj skautský slib. Každý ho vyslovil v rodném jazyce zároveň s ostatními. Slib je velmi podobný ve 216 státech a teritoriích světa, kde skauting existuje. Od Ekvádoru až po království Bhútánu vyšplhali skautky a skauti na nejvyšší hory. Na Malawi skauti táboří přímo na nejvyšších vrcholcích Mulanji v Africe, v Namibii zase tisíce skautů uspořádaly obrovský piknik. U nás tisíce skautů a skautek vyšplhaly na 150 hor a kopců a prostřednictvím SMS a MMS se spojily s ostatními.

    „Na Bezdězu nás bylo asi třicet. Připomněli jsme si svůj slib, navštívili hrad a potom se vydali ještě na Ještěd. Pro mě bylo důležité si uvědomit, že na celém světě jsou desítky milionů lidí, kteří to cítí podobně,“ popisuje výstup na jeden z nejznámějších českých hradů skaut Jaroslav Šebek.

    Odpoledne 1. srpna na jamboree proběhl Food Festival. Byly tam připraveny ochutnávky kulinářských specialit z různých koutů světa. Každý národ na něj připravuje své typické jídlo. K ochutnání byly v nabídce od kamarádů z Istanbulu typické turecké sladkosti, Mexičané připravili ostré chilli fazole, nechyběly ani různé druhy čajů a samozřejmě typické české knedlíky, nealkoholické pivo a koláče v restauraci Czech Lion.
    foto Jan Bičovský, Junák


    Světové skautské Jamboree v AngliiJamboree

    • Koná se v Hylands Parku v Chelmsfordu. Rozkládá se na 574 akrech zalesněné plochy, pastvin, jezer, rybníků a zahrad. Zabírá zhruba tolik plochy, jako když vedle sebe položíte 16krát londýnskou ZOO nebo téměř osm Disneylandů.
    • Během desetidenního pobytu na jamboree 40 000 strávníků sní přes 1,2 milionu jídel. Mezi nimi bude 60 tun jablek, 133 334 hlávek salátu, 567 812 litrů mléka/tekutin, 33 333 bochníků chleba, 50 000 kg kuřat, 6 250 kg sýra, 16 000 lahví kečupu, 800 000 mrkví, 26 667 trsů banánů, 800 000 vajec.
    • Českou republiku bude reprezentovat 285 skautek a skautů. Ti, kteří na jamboree nejedou, vyrobili pro účastníky pohledy se svými adresami. Můžou se pak těšit na zprávu od skautů z různých koutů zeměkoule od Senegalu přes Thajsko či Aljašku až po Chile.
    • Na účastníky čeká nabitý program: oslava skautského století a úsvit století nového, hry a soutěže, sport, globální vesnice, Food Festival, environmentální koutek, rafting, plachtění, horolezecká stěna, diskuze o problémech, které pálí dnešní svět, globální otázky atd.

    Junák - svaz skautů a skautek ČRJunák – svaz skautů a skautek

    • Junák – svaz skautů a skautek má 46 tisíc členů a je největší organizací dětí a mladých lidí v ČR.
    • Čtyři tisíce dospělých pracují jako vedoucí skautských oddílů. Další dva tisíce zajišťují podpůrné činnosti. Skauting má tedy víc dobrovolných pracovníků, než například Česká televize zaměstnanců (2500) nebo všechny české pobočky firmy McDonalds (3600). Činnost dospělých ve skautingu činí za rok minimálně dva miliony hodin dobrovolnické práce.
    • Skauting je největší výchovné hnutí pro děti a mládež na světě – hlásí se k němu cca 40 milionů dětí a mladých lidí – z téměř všech zemí světa.
    • Skauting je zaměřen na všestranný rozvoj osobnosti mladých lidí. V kolektivu kamarádů a prostřednictvím zábavného programu lidé získávají široké spektrum důležitých dovedností – mimo jiné třeba sociální dovednosti, které škola rozvíjí spíš druhotně.
    • Skauting chybí pouze v šesti státech světa: v Andoře, Číně, na Kubě, v Severní Koreji, Laosu a v Barmě. Vznikl v roce 1907 v Anglii, odkud se rychle rozšířil do pěti kontinentů.
    • V srpnu 2007 slaví skauting sté výročí svého vzniku. Za tu dobu prošlo skautskými oddíly na půl miliardy lidí. Jistě není náhoda, že skauty bylo v dětství velké množství těch, kteří dnes mají ve světě i u nás velký vliv (např. Nelson Mandela, James Lovell, Robert Fulghum, David Lynch, Helena Illnerová, Václav Pačes, Václav Havel, Jan Sokol, Tomáš Halík, Miloš Forman, Ivan Havel, Anna Geislerová, Tomáš Hanák, Jiří Anderle, a další)

    Autor