Na tři dny se ze světového skautského jamboree v anglickém Essexu vydala skupina 200 vybraných skautů na ostrov Brownsea. Právě zde se totiž přesně před 100 lety uskutečnil první skautský tábor. Skauti zde reprezentovali 16 zemí světa, své zastoupení tu měla také Česká republika.
„Bylo úžasné stát tam, kde všechno před 100 lety začalo. Prožívala jsem také obnovení skautského slibu v rodném jazyce společně s lidmi z celého světa – tisíce jazyků kolem mne – to byl opravdu zážitek, protože slib nás všechny spojuje,“ popisuje zážitek při vylodění na ostrově sedmnáctiletá Jarmila Michálková z Kopřivnice a dodává:
„Když přicházel večer, rozbalili jsme typické české jídlo a naší vlajku. Vlastně jsme si udělali takový náš malý Brownsea food festival. Po chvilce přišla spousta lidí, kteří dobroty obdivovali a také ochutnávali. Bylo to úplně skvělé – prostě jsme seděli v Anglii s lidmi od Nepálu přes Etiopii až k Aljašce a baštili český chleba. Největší zájem byl o perníčky a kofolu.“
O tom, jaké to je na čtyřicetitisícovém setkání skautů z celého světa, vypráví šestnáctiletý Štěpán Konipásek z Líbeznic u Prahy:
„Nejzajímavější bylo, že jsem celé tři dny mluvil jen anglicky. To byl dobrý trénink. Vtipné také bylo spaní s lidmi ze šesti různých národů v jednom stanu. Byli jsme s lidmi z Blízkého východu i z Afriky, všichni si rozuměli bez nejmenších problémů, bez napětí: Izraelci, lidé ze Saudské Arábie i z Emirátů. Je úžasné, že skaut spojuje národy a dokazuje, že se nemusí vést války,“ dodává. „To co je taky super, je plná kapsa kontaktů. Až pojedu do Albánie nebo třeba do Kanady, vím, na koho se můžu obrátit, aby mi pomohl. Nasbíral jsem šátky z celého světa, poznal milé lidi a zjistil, jak osobní může být třídenní setkání 200 skautů.“
Podle zakladatele skautského hnutí lorda Roberta Baden-Powella můžou právě skauti předvést dospělým to, co oni mnohdy nedokáží: domluvit se a překonávat překážky. Za sto let své existence skauting překonal geografické, kulturní i náboženské hranice, psychická a fyzická omezení jednotlivců a mnohé předsudky boří dodnes:
„Na kajacích jsme obepluli sousední ostrov, učili se hrát na africké bubny, viděli arabské tradice a hry. Překvapilo mě mínění lidí z Blízkého východu: Izraelci se bavili s Araby o všem možném včetně kultury a válečných konfliktů. Poznávám na každém kroku, že není pravda, že všichni Arabové jsou teroristi.“
foto Jan Bičovský, Junák
• Jamboree se koná v Hylands Parku v Chelmsfordu ve Velké Británii. Rozkládá se na 574 akrech zalesněné plochy, pastvin, jezer, rybníků a zahrad. Zabírá zhruba tolik plochy, jako když vedle sebe položíte 16krát londýnskou ZOO nebo téměř osm Disneylandů.
• Českou republiku reprezentuje 285 skautek a skautů. Ti, kteří na jamboree nejedou, vyrobili pro účastníky pohledy se svými adresami. Můžou se pak těšit na zprávu od skautů z různých koutů zeměkoule od Senegalu přes Thajsko či Aljašku až po Chile.
• Na účastníky čeká nabitý program: oslava skautského století a úsvit století nového, hry a soutěže, sport, globální vesnice, Food Festival, environmentální koutek, rafting, plachtění, horolezecká stěna, diskuze o problémech, které pálí dnešní svět, globální otázky atd.