Desetitisíce účastníků 21. světového skautského jamboree opouštějí anglický Essex, kde strávili téměř dva týdny. S sebou si odvážejí kontakty na nové přátele ze všech koutů světa, spoustu dojmů a nezapomenutelných zážitků, skautských šátků, nášivek i krojů, které dostali od přátel ze všech světových stran a pocit pospolitosti ze setkání s více než 40 000 obdobně smýšlejícími mladými lidmi.
ČR reprezentovalo na jamboree 284 skautek a skautů. Vedoucí české výpravy, Vojtěch Brouček, ji hodnotí jako velmi úspěšnou: „Podařilo se nám dát dohromady partu mladých zapálených lidí, kteří dobře reprezentovali Českou republiku. Ať už svým chováním, představením skautských dovedností nebo tradic naší země. O českém vynálezu, podsadových stanech, vyšel ve zdejším tisku dokonce dlouhý článek s titulkem Kouzlo zvané podsada.“
Chválí také provoz restaurace Český lev. „Poskytli jsme zázemí návštěvníkům i účastníkům z celého světa a vyčepovali jsme 36 hektolitrů nealkoholického piva Bernard a 30 hektolitrů limonády Grena z pivovaru Černá Hora, populární byly utopence a české sladkosti: lázeňské oplatky a hořické trubičky,“ dodává vedoucí Českého lva Jan Kotek..
Při slavnostním ukončovacím ceremoniálu předali britští skauti štafetu jamboree pořadatelům ze Švédska, kde se celý skautský svět sejde za další čtyři roky. Také mezi nimi budou stovky českých skautek a skautů. Mnozí z těch, kdo se zúčastnili letošního setkání, si nenechají ujít příležitost pomáhat v létě 2011 v mezinárodním organizačním týmu. Jak ale hodnotí letošní 21. světové jamboree, které se konalo právě sto let po zahájení prvního skautského tábora?
„Užívala jsem si skvělý program, byli tu přátelští lidi a hlavně spousta národností, kultur a jazyků kolem. Asi nejsilnější pocity ve mně zanechal ceremoniál vítání nového století skautingu 1. srpna ráno. Uvědomila jsem si ta předchozí i následující léta a zamyslela se nad tím, čeho všeho je možné pomocí skautingu dosáhnout. Na to dopoledne nikdy nezapomenu. Jsem ráda, že jsem součástí toho všeho a mohu mít přátele na celém světě.“
Kristýna Kanderová, 16 let, Ostrava
„Nejvíc se mi líbilo seznamování s cizími kulturami, zejména s Afrikou. Učili jsme se hrát na tamtamy. Odvážím si odsud cenný korejský šátek, sportovní americký skautský dres, kontakty na dvě Holanďanky, Belgičanku a hodně Američanů a Britů ze sousedních táborů. Nejveselejší zážitek mám z jedné noci, kdy naše týpí vyplavila voda z nafukovacího bazénu ze sousedního britského campu.“
Martin Dvořák, 17 let, Habartov
„Líbila se mi možnost zkusit si co nejvíc nových věcí, jako třeba jízdu na střední plachetnici, ochutnat cizokrajná jídla, vyrobila jsem si pěknou peněženku, u Holanďanů jsme tancovali v dřevácích, vyzkoušela jsem si mexické šaty a sombrero. Odvážím si spoustu výrobků, třeba právě holandské dřeváky, které jsem si vlastnoručně pomalovala, šátky vyměněné s Korejci, Němci a Malajci, kontakty na nové přátele z Velké Británie, USA, Japonska. Príma byly výměnné večeře s Francouzi, Japonci, Italy a Němci. Jamboree je nezapomenutelný zážitek, budu si navždy pamatovat tu úžasnou atmosféru, když nás spojovala myšlenka skautingu.“
Zuzana Červenková, 14 let, Radotín u Prahy
„Celé jamboree byl jeden velký zážitek. Desetitisíce skautů z celého světa shromážděny na několika kilometrech čtverečních, vzájemně se zdravící a smějící bez jakýchkoliv předsudků nebo nepřátelství. Skvělé bylo potápění i s výstrojí, stejně jako jízda na dvojplachetnici. Kdybych ale měla vybrat, co na mě nejvíc zapůsobilo, bylo by to vítání nového století skautingu 1. srpna ráno. Slavnostní obnovení skautského slibu, kdy každý sliboval ve svém jazyce, v nás všech umocnilo pocit sounáležitosti s ostatními, že děláme něco dobrého a nejsme na to sami. Slavnostní mše na mě potom zapůsobila tak, že jsem se usmívala po celý zbytek dne. A večerní koncert pro mír zakončil den, který byl tím nejlepším vstupem do druhého skautského století, jaký si kdo mohl přát.“
Sláva Doušková, 16 let, Brno
Zajímavosti o jamboree
Junák – svaz skautů a skautek