Přes 1200 účinkujících a 25 souborů nejen z České republiky, ale i z dalších evropských států a vzdálených exotických zemí vystoupí na čtvrtém ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Pražský jarmark. Na tiskové konferenci konané 22. srpna to řekl místopředseda přípravného výboru festivalu Jan Šlajs a upřesnil, že Pražský jarmark se uskuteční na Ovocném trhu a potrvá šest dnů – od 28. srpna do 2. září 2007. Festival pořádají Městská část Praha 1, Folklorní sdružení České republiky (FoS ČR), Restaurace Pizza Coloseum, Tradice o. s. Česká republika a Hlavní město Praha.
„Velkou perličkou letošního ročníku bude soubor z Číny, který se svými tradičními draky představí pražskému publiku nejen na scéně Pražského jarmarku, ale i v rámci krojovaného průvodu,“ míní Jan Šlajs. Předseda FoS ČR Zdeněk Pšenica vyzdvihl bohatost programu: „Pokud jde o zahraniční soubory, snažili jsme se je vybrat jak z evropských zemí – Portugalsko, Rusko, Srbsko… – tak i z exotičtějších destinací. Velmi zajímavé je Mexiko,“ upozornil. Mexický soubor náleží podle Zdeňka Pšenici k nejlepším ve své vlasti – ale podobné je to i s dalšími umělci, kteří svým vystoupením v české metropoli činí z Pražského jarmarku skutečnou folklorní událost.
Hueyitlatoani z mexického Milpa Alta, Hora Rishonim z izraelského Jeruzaléma, Uralskaja Věčora z ruského Jekatěrinburgu nebo Rancho Folclórico de Moncarapacho z Portugalska jsou názvy jen některých ze zahraničních souborů, na něž se mohou návštěvníci Pražského jarmarku těšit. Více než důstojnými partnery cizokrajných folklorních formací budou podle pořadatelů ty naše: třeba brněnský Vojenský umělecký soubor Ondráš, Soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda z Kozlovic, pražský Folklorní soubor Gaudeamus či uherskohradišťský Soubor písní a tanců Olšava. Zdeněk Pšenica se nezapomněl zmínit ani o tom, že na festivalu vystoupí i tři nejlepší Zpěváčci – vítězové celostátní soutěže Zpěváček 2007 (Kristýna Daňhelková, Michal Šabršula a Tadeáš Hoza). „Bude to také pozvánka pro Pražany na galakoncert 14. října v paláci Žofín,“ dodal předseda FoS ČR.
Místopředsedkyně přípravného výboru festivalu Vlasta Cibulová konstatovala, že kromě hlavního programu, jímž je vystoupení českých a zahraničních folklorních souborů (vždy od 16 do 22 hodin), dali pořadatelé příležitost i dětem, které pěstují svůj talent v přece jen trochu jiném žánru, než je folklór. „Myslíme si, že jsou v podstatě na stejné lodi, protože svému zájmu věnují spoustu času – dejme tomu i část prázdnin – a mají ve svém oboru velmi dobré výsledky. Je to taková malá odměna za to jejich letité úsilí, že budou moci vystoupit také na Pražském jarmarku,“ vysvětlila záměr pořadatelů Vlasta Cibulová.
Upřesnila, že půjde například (2. 9.) o představení Dismanova rozhlasového dětského souboru, nazvané Peaceničky; tato slovní hříčka odkazuje na mírové poselství zmíněného představení. Čtvrtečním (30. 8.) návštěvníkům jarmarku zase předvede své umění mládež, která se věnuje sportovní akrobacii a v pátek (31. 8.) zazní koncert folkových hudebních skupin – finalistů Dětské Porty 2007.
Na festivalu vystoupí (1. 9.) také děti Taneční dílny v rámci Dnů tradiční kultury – projektu podporovaného Visegrádskou čtyřkou (Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko). „Možná stojí za zmínku, že z hlediska česko-slovenské spolupráce jde o jeden z nejvýraznějších projektů a v letošním roce nad Dny tradiční kultury převzal záštitu i ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg,“ podotkl Zdeněk Pšenica. Patronát nad 4. ročníkem Pražského jarmarku převzali předseda Senátu Přemysl Sobotka, předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, předseda vlády Mirek Topolánek a pražský primátor Pavel Bém.
Vstup na jarmark na Ovocném trhu je zdarma; zájemci si budou moci u třiceti stánků rukodělných umělců navíc prověřit svoji dovednost. „Například si budou moci vyzkoušet, jak se dělají výrobky z přírodního korku, vytočit si něco na hrnčířském kruhu, nakreslit si něco na hedvábí, vyrábět svíčky, malovat na sklo,“ rozvedl Jan Šlajs. Jako originální festivalové platidlo opět poslouží tradiční pražské groše, ražené u příležitosti Pražského jarmarku. Hodnota groše bude 30 Kč; lidé si je budou moci vyměnit ve směnárnách na Ovocném trhu a potom s nimi v rámci festivalu platit – například v gastrostanu provozovaném společností Bakare: v něm budou k mání speciality české kuchyně.
Zástupci pořadatelského týmu se zmínili i o vydatné spolupráci s Hasičským záchranným sborem – a nejde jen o organizační záležitosti; některé atrakce budou mít na starosti přímo pražští hasiči. Pokud jde o další doprovodné programy festivalu, pořadatelé letos zkoušejí jako novinku zařadit mezi ně (2. 9.) slavnost Babí léto v Praze 17 – Řepích. Na slavnosti vystoupí soubory Braduletul z Rumunska, ruský Irtyš a slovenská Omladina.
Vlasta Cibulová z programové nabídky čtvrtého Mezinárodního folklorního festivalu Pražský jarmark zvlášť vypíchla slavnostní krojovaný průvod všech účinkujících, o němž se v souvislosti s prezentací čínského ansámblu zmínil již Jan Šlajs. Účinkující se shromáždí na Staroměstském náměstí ve středu 29. 8. ve 14 hodin; asi patnáct souborů pak roztančí náměstí a průvod zamíří do Celené ulice a odtud dál po trase vedoucí k cíli na Ovocném trhu. „Myslím si, že to bude impozantní záležitost,“ předvídá Vlasta Cibulová.