„Pokud členové oddílů, sdružení, skupin a spolků patří mezi slušné lidi, je to ta nejdokonalejší prezentace vůči světu. Názor možná jednoduchý, prostý a obyčejný. Stojím si však za tím, že je to prezentace naprosto dokonalá a přístupná všem,“ zvolila si radián pro svůj úhel pohledu na dané téma Marie Molková–Hromča. Úvodníkem nazvaným Hledání otevírá poslední číslo devátého ročníku tištěného zpravodaje Archa. Jeho námět zní: Chceme být vidět – jak se prezentujeme?
Zařazení bezprostředně následujících pěti stránek do jednotlivých rubrik Archy je spíše symbolické. To proto, že na výměnu zkušeností přijelo do Třeště 1400 lidí – a tato velká akce v malém městě se promítla hned do několika textů, včetně rozhovoru s šéfem Celostátní vzájemné výměny zkušeností (CVVZ) Martinem Paclíkem. Obecnější zprávu o konání a průběhu CVVZ v listopadu 2007 na Jihlavsku pak doplňují a rozšiřují články ekopedagoga Martina Kříže a ředitelky Kanceláře České rady dětí a mládeže (ČRDM) Michaely Přílepkové. V prvém případě se čtenáři seznámí s tím, že i středisko pro vzdělávání a výchovu v přírodě Chaloupky hostily třešťskou CVVZ, ve druhém pak mohou zavítat mezi účastníky jednoho z mnoha diskusních fór, zaměřeného konkrétně na prevenci dětských úrazů. CVVZ v Třešti – příležitost ke vzdělávání, vystihl titulek článku Michaely Přílepkové podstatu celé akce.
Proč mít prezentaci na internetu? Kolik to stojí? Máme dobrý web? Odpovědi na tyto otázky hledá zasvěcený text Petra Molky Prezentace a internet. „Internetové stránky jsou jen nástrojem, pomůckou, a opravdovou činnost oddílu a sdružení nahradit nemohou a ani nemají. Dokonalost webu nezajistí bezvadný tábor, neopakovatelnou atmosféru setkání či získávání osobních zkušeností. Přesto pomocí internetu můžeme mezi sebou komunikovat a diskutovat, propagovat naše akce…,“ uzavírá autor. Za povšimnutí rovněž stojí stať Kristýny Makovcové o tom, jak napsat tiskovou zprávu. Jde o užitečný praktický návod, jehož zdrojem se stal manuál vypracovaný bývalým dlouholetým mluvčím hnutí Greenpeace Václavem Vašků.
Ústřednímu tématu Archy číslo 8/2007 se věnuje také článek pionýrské vedoucí z Hrádku u Rokycan Vlasty Vaskové, která v něm shrnuje a zobecňuje zkušenosti, jež za dobu své dlouholeté práce pro mládež nasbírala. „Základem toho, abychom mohli vyvíjet zajímavou činnost, je umět „prodat“ výsledky své práce; musíme být stále vidět na veřejnosti, míní autorka. Jako zajímavost Archa dále uvádí i neotřelý příklad z praxe, kdy Asociace malých debrujárů ČR díky své člence z Frýdku-Místku Markétě Lepíkové získala originální prezentační nástroj, jímž je debrujárská mapa.
Zmínku o Frýdku-Místku ostatně najdete v aktuálním čísle tištěného zpravodaje ČRDM ještě jednou, a sice v rubrice Představujeme. V ní si můžete přečíst „medailonek“ frýdeckomísteckého Sdružení Klubko, napsaný na počítačové klávesnici jeho předsedy Martina Sysaly. „Vodácké a turistické tábory, uspořádání tří ročníků Bambiriády, úklidy lesa, opravy dvou kluboven, akce v uprchlickém táboře, semináře pro vedoucí, opravy vlastní plachetnice, prožitkové víkendy na lodích,…“ vypočítává alespoň namátkou některé z řady akcí svého sdružení šéf Klubka.
S „osmičkou“ Archy můžete v článku Pavla Huška rovněž navštívit nové multikulturní centrum YMCA v Krásném Březně; díky Petře Kuchtové se dozvíte, že porota vyhlásila výsledky Ekofóru a spolu s textem Rudolfa Valáška na vás čeká i ohlédnutí za netradiční soutěží, jíž byl třetí ročník akce pořádané Moravskou hasičkou jednotou – Soptík MHJ 2007.
Mysli globálně, jednej lokálně – pod tímto heslem se uskutečnil Mikulášský víkend, již šestnáctý v pořadí. „Cílem Mikulášského semináře je zvýšit zájem o problémy civilizace a jejího vztahu k přírodě, informovat účastníky tak, aby si na téma mohli vytvořit vlastní názor a motivovat je ke snaze měnit a zlepšovat životní prostředí,“ citovala starostu Junáka Josefa Výprachtického autorka příspěvku Anna Voňavková. A konečně, Sdružení Mladých ochránců přírody vydalo na sklonku roku 2007 příručku s názvem „Bezpečnost mimoškolní práce s dětmi a mládeží“ (ČRDM pořídila 600 jejích výtisků a na vlastní náklady je rozeslala svým členským sdružením.) O vydání příručky informuje na stránkách Archy Michal Kulík v recenzi výmluvně nadepsané A odsuzuje se…
Archa č. 8/2007 k nahlédnutí ve formátu PDF
TÉMATA A UZÁVĚRKY PŘÍSPĚVKŮ PRO JEDNOTLIVÁ ČÍSLA ARCHY V ROCE 2008:
1/ Dětská sdružení jako záchytný bod (Uzávěrka 31. ledna)
2/ Děti a média (Uzávěrka 12. března)
3/ Neformální vzdělávání v dětských sdruženích (Uzávěrka 16. dubna)
4/ Bambiriáda 2008 (Uzávěrka 9. června)
5/ Až se zima zeptá, co jsme dělali v létě… (Uzávěrka 20. srpna)
6/ Děti a mládež jako politikum? (Uzávěrka 1. října)
7/ Krajské rady dětí a mládeže (Uzávěrka 4. listopadu)
8/ Být malou organizací…? (Uzávěrka 1. prosince)