Plzeň, Rychnov nad Kněžnou, Uherské Hradiště, Tábor, Liberec, Děčín, Zlín… Zástupci a zástupkyně 28 českých a moravských měst, která se zhruba za měsíc stanou kulisami pro jubilejní desátý ročník Bambiriády , se 21. dubna 2008 sjeli od Prahy. Cílem jejich cesty bylo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), kde na tiskové konferenci stručně vylíčili, jak má známá akce v jejich městě vypadat a co všechno pro návštěvníky Bambiriády tamní pořadatelské týmy chystají
„Nemám přesný přehled o tom, kolik v těchto městech žije dětí, ale doufám, že se řada z nich i díky Bambiriádě vydá směrem, který my pokládáme za zdravější, zajímavější, prospěšnější a v neposlední řadě také obětavější než ten, kterého se mnozí z nás – ať jako rodiče či jako lidé, kteří se o mládež zajímají – bojí,“ naznačil náměstek ministra školství Jan Kocourek smysl podniku, již tradičně organizovaného Českou radou dětí a mládeže (ČRDM) za podpory MŠMT. Hlavním partnerem ČRDM je Generali Pojišťovna a.s., hlavním mediálním partnerem pak Český rozhlas. Jan Kocourek míní, že pořadatelé Bambiriády dělají velmi záslužnou věc. „A jsem přesvědčen,“ dodal, „že pokud si tato celorepubliková akce zachová svou úroveň, ministerstvo bude s pořadateli vždy hledat možnosti, jak přispět svým dílem k jejímu zdárnému průběhu.“
Námětová východiska Bmabiriády 2008, konané pod mottem Máš právo mít kamarády, tak nestůj a přidej se, zevrubně přiblížil ředitel jejího letošního ročníku, předseda ČRDM Aleš Sedláček: „Právo na kamarádství je jedno ze základních dětských práv. A my jsme využili možnosti připojit se s Bambiriádou k evropské kampani dětských práv, která probíhá v tomto roce. Jedna část tématu – Nestůj a pojď se přidat – vybízí k tomu, aby se dítě, které na Bambiriádu přijde, zapojilo do nabízených aktivit, protože většina jich je koncipována tak, aby si je děti mohly vyzkoušet. Letos to celé ještě obohacujeme a říkáme: Nestačí, když se zapojíš sám – to není úplně ono; je dobré, když si najdeš kamaráda a zapojíte se společně. A už jsme u té druhé části tématu: protože na to máš právo,“ vysvětlil Aleš Sedláček.
Co všechno si mohou děti v bambiriádních areálech v době od 22. do 25. května vyzkoušet, zaznělo alespoň „v kostce“ při prezentaci zástupců jednotlivých měst. V Praze se bude konat po celé čtyři dny, a to na třech místech – na Střeleckém a Dětském ostrově a v prostoru před stanicí metra Anděl. „V letošním roce se nám na Bambiriádě představí dvacet šest sdružení – a s potěšením mohu konstatovat, že i zbrusu nová sdružení, ať již jsou členy ČRDM, nebo patří mezi spřátelené organizace. Díky Nadaci Leontinka se nám letos konečně po vzoru Nymburka podařilo otevřít brány této akce handicapovaným dětem, hlavně se zrakovým postižením,“ řekla projektová manažerka Bambiriády Blanka Lišková.
„Snažíme se v Poděbradech vyrovnat program pro děti a mládež, takže bude směřován na kategorii středoškoláků a náctiletých. Budeme tam mít U-rampu, streetbalové aktivity, poběží filmový a divadelní festival…,“ vypočítávala bambiriádní koordinátorka Eva Píšová. Tak jako i v některých dalších městech se poděbradští snaží o to, aby návštěvníci mohli na jejich akci potkat dospělé pozitivní vzory. „Přijede k nám paní Petra Procházková, která bude promítat svoje filmy z Čečny, a potom i Lucie Seifertová – což je naše rodačka – se svým nejdelším leporelem,“ podotkla Eva Píšová. Věta o tom, že Bambiriáda bude uzpůsobena handicapovaným, zazněla na tiskové konferenci vícekrát – kromě řady jiných lidí i od ní.
Třetí ročník místní Bambiriády v Jaroměři bude dvoudenní. Tamní koordinátor uvedl, že se bude odehrávat v příjemném prostředí městského parku a zdůraznil, že veškerá „lákadla“ tam budou opravdu založena na činnostech mládežnických sdružení. „Mělo by se jednat o aktivní účast dětí, aby si tam prožily celý den, aby se tam několikrát vracely, aby tam strávily co nejvíce času. Proto tam budou připravené i ukázky táboření, od týpí až po stany, ve kterých táboří junáci,“ řekl zástupce místního koordinačního týmu. V Jaroměři podle něj plánují také setkání se starostou na radnici spojené s řešením některých otázek, které děti zajímají, respektive s diskusí o jejich názorech. „Bude tam mít zastávku Český rozhlas, takže všechny tyto postřehy určitě půjdou do éteru – ´ven´ – aby si děti uvědomily, že to není všechno jenom (přichystané někým jiným) pro ně, ale že ony jsou těmi hlavními, kteří si Bambiriádu vedou a dělají,“ doplnil. Páteční slavnostní otevření akce, spojené s vystoupením kapel K2 a Vaťák, má dát prostor i dospělým. „Je to všechno dělané pro to, aby tam rodiče mohli jít s dětmi a užít si s nimi společný večer bez cigaret a bez alkoholu. Je velmi důležité ukázat, že se dá bavit i takhle normálně,“ poznamenal jaroměřský organizátor.
Vladimír Kubát z Českých Budějovic označil tamní čtyřdenní Bambiriádu, pořádanou již podeváté, za tradiční vlajkovou loď aktivit dětí a mládeže. „Kromě klasických ukázek činností sdružení se snahou o získávání nových členů máme letos takové zvláštnosti: ve spolupráci s firmou EON pořádáme ´environmentální linii´, kdy bychom chtěli ukázat, že leckteré činnosti, které dětské a mládežnické organizace dělají, jsou vlastně environmentální výchovou…,“ pronesl Vladimír Kubát. Podobně jako loni i letos podle něj počítají budějovičtí s účastí handicapovaných dětí a mládeže. „Bambiriádu vnímáme nejen jako nabídkovou ukázku činností jednotlivých sdružení, ale také jako propagaci těchto aktivit pro odbornou veřejnost,“ dodal koordinátor akce v jihočeské metropoli. Upozornil i na další aspekt Bambiriády jako takové: „Jde také o to, že se na ní setkají zástupci různých organizací a ukáží si, že jejich děti nejsou jiné než ty v jiném sdružení – je to spolupráce dětských a mládežnických spolků v praxi.“
Na Bambiriádě se každoročně představí přibližně stovka organizací, navštíví ji desetitisíce návštěvníků v Praze, statisíce pak v celé ČR. Jejím prostřednictvím mají jednotlivé organizace možnost představit své programy trávení volného času. Bambiriáda poukazuje i na fenomén dobrovolné práce s dětmi, které se ve sdruženích věnují tisíce lidí.