Plavení dříví po Schwarzenberském kanáleChcete vidět, jak se dříve plavilo dříví?
    Již podesáté ožívá novodobá plavební sezóna na Schwarzenberském plavebním kanálu, ožívá práce plavců, dřevorubců, uhlířů a další tradiční šumavská řemesla, opět znějí lidové písničky a pohádky. A to vše díky projektu folklorního sdružení Libín-S Prachatice.
    Kanál byl dostavěn v roce 1824 v celkové délce cca 52 km. Během 100 let „zlatého času“ plavení bylo dopraveno ze Šumavy do císařského hlavního města Vídně téměř 8 milionů prostorových metrů palivového dříví (což představuje českobudějovické náměstí zaplněné dřívím do výšky sedmi Černých věží, tedy cca do 500 m).

    Razítko Schwarzenberského plavebního kanálu Stavbu Schwarzenberského plavebního kanálu zahájil 4. května 1789 Ing. Josef Rosenauer. Kanál měl umožnit plavit dříví z rozsáhlých pralesů na severních úbočích Šumavy pod Třístoličníkem, Plechým, Smrčinou, Sulzbergem a Bärensteinem přes hlavní evropské rozvodí v revíru Svatý Tomáš k řece Große Mühl a po ní k Dunaji, dále na lodích či vorech do Vídně.

    Schwarzenberský plavební kanál - doprovodný folklorní program V ústí řeky Große Mühl do Dunaje bylo třeba plavené dříví vytáhnout z vody a připravit jej na dopravu na člunech či vorech do Vídně. Na to bylo potřeba cca 300 a 350 dělníků. Protože v okolí nebylo dost volných lidí, přicházely pravidelně skupiny mladých mužů a žen z Čech, aby velmi tvrdě pracovali. Ředitel panství Český Krumlov Ernst Mayer, který práce řídil, byl překvapen, když po celodenní těžké práci plavci vytáhli ze zavazadel housle, citery a v Čechách tehdy ještě obvyklé dudy, aby hráli, zpívali a tancovali, místo, aby znaveni padli večer na lože. Tanec přece není tím nejlepším odpočinutím pro unavené údy.

    Folklorní sdružení Libín-S Prachatice Projektem Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu se oživují tradiční šumavská řemesla plavce, dřevorubce a dalších, u plavebního kanálu znějí opět lidové písničky. Nositelem projektu je folklorní sdružení Libín-S Prachatice, hlavním spoluorganizátorem je Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava spolu s obcí Nová Pec, rakouským Tourismusverband Böhmerwald a Rakouským kulturním fórem v Praze a celou řadou partnerů. Hlavním sponzorem je s.p. Lesy České republiky.

    Schwarzenberský plavební kanál - u horního portálu tunelu na Jeleních Vrších rozdávají Helena Svobodová a Helmut Wittmann kaši z pohádky Hrnečku, vař! Při zahájení 10. novodobé plavební sezóny na Schwarzenberském plavebním kanáluv sobotu 10. května 2008 je připraven tento program:

    na Jeleních Vrších (obec Nová Pec)

    10. 05. 2008 – sobota
    11:45 hod. – zahájení, předání nájemného za skulpturu Strážce / Wächter starostkou obce Nová Pec zástupci jejího majitele – předsedovi sdružení Sunnseitn
    12:00 hod. – slavnostní fanfára
    – setkání s folklorem
    – tržiště lidových řemesel

    Jelení Vrchy (CZ) horní portál plavebního tunelu

    13:00 – 13:45 hod. – setkání s tradicí a s pohádkami z obou stran Šumavy – vypráví Helena Svobodová a Helmut Wittmann
    13:45 hod. – odchod s dudačkou na plavení

    Jelení Vrchy (CZ) pod myslivnou

    14:00 hod. – setkání s tradicí při ukázce plavení dříví od myslivny k potoku Hučice

    Jelení Vrchy (CZ) stodola domu č.p. 13 – EXPO KANÁL

    14:45 hod. – kapela Libín-S Prachatice hraje před stodolou
    15:00 – 15:30 hod. – setkání s tradicí s pohádkami z obou stran Šumavy vypráví Helena Svobodová a Helmut Wittmann

    Jelení Vrchy (CZ) amfiteátr

    15:40 – 16:45 hod. – setkání s tradicí s folklorem z jižních Čech, Dolních a Horních Rakous i Bavorska
    16:45 hod. – zakončení slavnosti

    Foto Hynek Hladík

    Během plavební sezóny 2008 od června do září jsou připraveny dále tyto akce:

    V průběhu plavební sezony na Schwarzenberském kanále opět ožijí různá tradiční řemesla. • setkání s tradicí na Jeleních Vrších s ukázkou plavení dříví
    • setkání s tradicí u hraničního potoka Ježová / Iglbach s ukázkou plavení dříví
    • tržiště lidových řemesel
    • parní vlak Rosenauer na trase Stožec – Nové Údolí – Stožec – Černý Kříž – Volary – Černý Kříž – Pěkná – Ovesná – Nová Pec
    • setkání s uhlíři, stavění a údržba milíře na pálení dřevěného uhlí
    • ukázky tradice práce v lese: jak se dřív v lese pracovalo?
    • setkání folklorních souborů z jižních Čech, Horních a Dolních Rakous

    Přesná data najdete na internetových stránkách www.schw-kan.com/sc_ter.html

    Závěr plavební sezony 20. 9.

    Historii a další informace o Schwarzenberském plavebním kanálu na Šumavě najdete na adrese www.schw-kan.com

    Autor