Dobrovolnictví. Klíčové slovo pro Českou radu dětí a mládeže, kterou tvoří členské organizace, fungující a rozvíjející se na základech dobrovolné práce.
K tématu lepší legislativní úpravy dobrovolnictví, která by odstranila překážky i různý přístup státní správy a přinesla strategickou státní podporu pro udržení a rozvoj dobrovolnictví, se ČRDM vyjadřovala v posledních letech téměř všude, kde byl na diskusi a připomínky prostor. Byla to například Komora mládeže (poradní orgán ministra/ministryně školství), 2. Národní konference o mládeži, abychom uvedli alespoň některé platformy, kde byly předloženy věcné a fundované náměty k novelizaci stávajícího zákona.
Další příležitostí, jak opětovně poukázat na nutné změny, bylo pozvání Mgr. Jitky Gjuričové, ředitelky odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra na pracovní jednání o podobě novely zákona č. 198/2002 Sb., o dobrovolnické službě, které se konalo 30. července 2008. Pozvány byly zejména organizace, které jsou podle současného zákona tzv. akreditované a využívají podpůrného systému pro přijímaní a hoštění dobrovolníků.
Příslušné oddělení Ministerstva na základě zkušeností s akreditacemi, průběhem dobrovolnické služby a různými kontrolami a šetřeními znovelizovalo speciální část zákona, která tento systém detailně zakotvuje. Naproti tomu skromně a jakoby bojácně byla zpracována obecná část, která měla otevřít cestu pro uznání dobrovolné práce v těch organizacích a programech, které akreditaci nemají. A že jich je! Vždyť současná podoba zákona vylučuje dobrovolnictví s členstvím v neziskové organizaci, takže mimo její působnost stojí většina občanských sdružení, např. sdružení dětí a mládeže. Dále je český zákon naprosto nepropojený s evropskou legislativou a v některých případech je dokonce v rozporu s institutem Evropské dobrovolné služby.
Od roku 2002 doba pokročila a na poli dobrovolnictví jsou nové výzvy, které v některých případech přinesl vývoj, někdy k nám přišly ze zahraničí. ČRDM usiluje o to, aby odpovědi na tyto výzvy byly zapracovány v nové podobě zákona. Kromě toho, že jsme přesvědčeni, že princip členství není v rozporu s principem dobrovolnosti, když se členové věnují veřejně prospěšným činnostem (jako je např. výchova a vzdělávání), je další řada bodů, které mnozí z nás cítí jako slabé stránky pro rozvoj sektoru dobrovolnictví. Jedním z těch často zmiňovaných je zákonné ošetření možnosti vykazovat podle státem stanovené metodiky dobrovolnou práci jako kofinancování grantů a dotací.
Diskuse, která proběhla během pracovního jednání, snad přesvědčila Ministerstvo vnitra, že nevystačí s technickou novelou.
Je třeba dosáhnout systémových a ideových změn a připravit moderní zákon, který bude mezirezortní a dostatečně propojený s ostatní legislativou v ČR. Proklamovaným plánem ministerstva bylo předložit návrh novely vládě do konce roku 2008, během roku 2009 ho nechat projít legislativním procesem a nastavit platnost od roku 2010. Po obsáhlé diskusi se nyní ukazuje, že takový komplex změn pravděpodobně nebude možné ošetřit jen novelou, ale bude lepší vypracovat nový zákon. I když to může přinést delší čekání na výsledek…
Pokud by se rok 2011 stal Evropským rokem dobrovolnictví, mohl by to být krásný dárek pro „naše dobrovolníky“.