V červenci se v tureckém městě Fethiye uskutečnila mezinárodní výměna mládeže na téma „Jsou ženy technologické, nebo technofobické?“. V době od 10. 7. do 19. 7. 2008 se tam v rámci zmíněné akce sešlo 40 mladých lidí a vedoucích z Portugalska, Nizozemí, Litvy, Bulharska, Rumunska, České Republiky a Turecka. Prázdninové výměny se zúčastnili i tři čeští účastníci Programu pro mládež Cena vévody z Edinburghu (Program EDIE ).
Českou republiku zastoupili konkrétně účastníci Programu EDIE z Nového Města pod Smrkem a Prahy – Jarmila Hrušková, Kateřina Sukdoláková a Miroslav Šmíd. Co všechno zažili, vypráví Kateřina Sukdoláková: „Úvodní program se skládal z hraní seznamovacích her. Další dny jsme se zabývali tématem ženy a technologií v různých aktivitách a workshopech. Aktivitou, na kterou určitě nikdo jen tak nezapomene, bylo vžití se do role opačného pohlaví, a to ne pouze vzhledem, ale dokonce i myšlením. Všichni jsme se převlékli a začali si společně povídat o našich ženských a mužských problémech. Ukázalo se, že ženy by si to s muži klidně vyměnily, zato muži se už nemohli dočkat, až jejich role skončí.
Také jsme se pokoušeli nalézt důvody podceňování žen ve vztahu k technologiím a jejich užívání a odstranit stereotypy ve smýšlení o rozdílnosti pohlaví. Ve skupinách jsme napsali krátké scénky, které jsme předváděli kolemjdoucím v ulicích. Každá skupina přišla s originálním nápadem a vtipně předvedla různé předsudky, se kterými se můžeme setkat. Vymýšleli jsme i technologie, které by se v budoucnu mohly objevit, a také možnosti jejich využití. Došlo i na prezentace situací žen v odlišných kulturách. V rámci jednoho z workshopů jsme vytvořili plakáty, kde jsme prezentovali postavení žen v jednotlivých zemích. Osobně jsme se pak ptali tureckých žen na jejich vztah k technologiím a jejich vlastní názor na roli ženy v Turecku.“
Ve volných chvílích měli účastníci výměny možnost obdivovat krásy tureckého pobřeží a poznat i některé turecké zvyky. Večer byly vždy připraveny procházky po městě či návštěva kavárny, nechyběl ani mezinárodní nebo turecký večer s ukázkou svatebních tradic. „Žena například při zásnubách budoucímu manželovi připraví kávu s octem a solí a ten je musí bez jakéhokoli náznaku nechuti vypít, aby dokázal, jak mu na budoucí ženě záleží,“ vypráví Kateřina Sukdoláková. Jeden z večerů mladí lidé strávili na moři za poslechu turecké hudby a ochutnávání místního jídla.
Z výměny si všichni odváží seznámení s novou zemí a kulturou, mnoho poznatků o vztahu žen k technologiím, méně předsudků a přátelství, která mohou pomoci i v organizaci dalších zajímavých projektů.