Předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica v rozhovoru pro Český rozhlasKvalitní folklorní soubory – letos především z Evropy, ale i z několika vzdálenějších destinací – stánky tradičních řemeslníků a stylovou gastronomii nabídne od 26. do 31. srpna 2008 na Ovocném trhu pátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu Pražský jarmark. Jeho návštěvníci se mohou těšit například na vystoupení souborů z Itálie, Řecka, Polska, ale také z Izraele, Nového Zélandu či Japonska.
    O připravovaném programu informovali novináře 20. srpna v pražském paláci Koruna zástupci organizátorů Zdeněk Pšenica (Folklorní sdružení ČR) a Jan Šlajs (Tradice o. s. ČR).

    Pražský jarmark - polský soubor Poloniny V průběhu šesti festivalových dnů – vždy v době od 15:45 do 21:45 – vystoupí na Ovocném trhu celkem tři desítky souborů, mezi nimi třeba A´ spiga rossa (Itálie), Poloniny (Polsko), Kud Hercegovina (Bosna a Hercegovina), Uri Tejman (Izrael) nebo Whakaari (Nový Zéland). Českou republiku reprezentují například soubor písní a tanců Šumava z Klatov, Betty z Prahy, národopisný soubor Kohoutek z Chrudimi nebo Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna, zápolící toho času o své bytí a nebytí.

    Pořadatelé upozornili na to, že i přes svou krátkou historii se Pražský jarmark zařadil mezi největší a nejznámější festivaly v ČR (FoS jich zaštiťuje ročně 59). Tato zvláštnost souvisí podle nich i s tím, že se koná v historickém centru hlavního města. Na tiskové konferenci k pátému ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Pražský jarmark (zleva: předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica a předseda Tradice o. s. ČR Jan Šlajs)Festival se těší každoročně pozornosti desetitisíců Pražanů i návštěvníků Prahy a patronát nad jeho konáním přebírají vlivní lidé. Letos se podařilo pro Pražský jarmark získat záštitu předsedy Senátu PČR Přemysla Sobotky, předsedy Poslanecké sněmovny PČR Miloslava Vlčka a premiéra ČR Mirka Topolánka. „My si té podpory velice vážíme, protože to znamená, že v multikulturním prostředí Prahy je festival Pražský jarmark velice váženým,“ okomentoval záštity nad chystaným podnikem Jan Šlajs.

    Zpravodaj ČTK zpovídá předsedu Tradice o. s. ČR Jana Šlajse Upozornil rovněž, že loni přesáhl počet návštěvníků Pražského jarmarku 80 000. I přes letošní zhruba třetinový pokles turistického zájmu o českou metropoli očekávají pořadatelé nejméně stejnou návštěvnost jarmarku jako při minulém ročníku. K pohodlí diváků má přispět mj. i zdvojnásobení počtu míst k sezení – z loňských 250 na letošních 500; dalších 170 míst k sezení pak skýtá gastronomické zařízení v krytém stanu. „Letos se nám poprvé podařilo přivést do historického centra rybáře, takže lidé budou moci ochutnat rybí speciality a budou si moci také sami vyzkoušet, jak je těžké vykostit kapra,“ nastínil Jan Šlajs. „Budou tam i zajímavé receptury z rybí gastronomie, tradičně pivo, víno, klobásy, grilovaná masa, brambůrky a všechno to, co k tradičnímu jarmarku patří,“ doplnil.

    Organizátoři také sjednali na 35 řemeslných stánků a podle Zdeňka Pšenici přitom kladli důraz na jejich stylovost. Připravili též doprovodné programy pro děti; zajišťovat je mají např. hasiči a junáci. Na středu 27. 8. je plánován folklorní průvod středem města a ve čtvrtek 28. 8. odpoledne má Česká rada dětí a mládeže (k jejímž členům náleží kromě jiných sdružení i FoS ČR, pozn.) podle informací od jejího vedení předat vybranému souboru své ocenění.

    Mezinárodní folklorní festival Pražský jarmarkZatímco v předchozích ročnících si návštěvníci zmíněné akce museli nejprve koupit (po 30 Kč) pražské groše a za ně pak teprve platit vyhlédnuté zboží, letos pořadatelé od grošů coby platidla upustili. „Letos se bude prodávat na Pražském jarmarku za české koruny, už se nebude muset chodit do směnárny a měnit za pražské groše,“ potvrdil Jan Šlajs. Jarmareční peníze mají podle něj napříště sloužit už jen jako „pamětní mince“ určené souborům, nikoli běžným návštěvníkům. Důvod je prostý: množily se totiž stesky na to, že prodávané produkty jsou dražší, než návštěvníci zprvu očekávali.

    K výše avizované účasti Ondráše Zdeněk Pšenica podotkl, že vzdor dřívější prognóze nebude vystoupení na Pražském jarmarku jedním z jeho posledních, když se v úsilí o zachování tohoto souboru podařilo oddálit termín ukončení jeho činnosti. „My jsme se v tomto ohledu jakožto FoS velmi angažovali – činnost VUS Ondráš měla být ukončena k poslednímu prosinci a umělecká činnost měla ustat na konci srpna. Naštěstí se podařilo posunout ten termín o půl roku,“ dodal Zdeněk Pšenica. Poznamenal ještě, že zastánci Ondráše hodlají dále jednat s odpovědnými funkcionáři ministerstva obrany i státu o tom, aby tento svého druhu jediný poloprofesionální soubor v ČR zůstal zachován. Připomněl zároveň i petici za záchranu Ondráše, která bude – tak, jak tomu je nyní i na jiných festivalech – k dispozici zájemcům o její podepsání i na pátém Pražském jarmarku na Ovocném trhu.

    Autor