Děti z Dobré Vody u Toužimi v Karlovarském kraji v těchto dnech malují svou představu přeměny obce, kde žijí. Díky iniciativě občanského sdružení Český západ se tak zapojily do projektu Společně v Dobré Vodě, jehož cílem je na základě představ a přání místních obyvatel zvelebit svépomocí tři veřejná prostranství v Dobré Vodě. Práce dětí budou představeny 14. března 2009 v Dobré Vodě na veřejném setkání občanů.
Projekt počítá s obnovou tří míst. Prvním z nich je prostor před panelovým domem, kde žije početná romská komunita. Dalším je prostor v blízkosti historického centra obce, kde nyní stojí kamenná studna, a posledním je prostor u smírčího křížku na okraji obce. „Děti se na malování rozdělily do tří skupinek, z nichž se každá věnuje právě jednomu z míst,“ říká Lucie Psohlavcová, která s dětmi v Českém západu pracuje. „Chceme, aby místa namalovaly tak, jak by se jim v budoucnu líbila. Děti také vymyslely jména pro patrony, jež jednotlivá místa chrání. Jsou jimi víla, skřítek a prapodivný zvířecí tvor. Ty pro děti namalovaly jejich maminky. Na dětech pak bylo, aby vymyslely legendu o tom, jak se patroni na místa dostali a jakým způsobem je chrání. V rámci keramického kroužku budou děti tyto patrony tvořit z hlíny,“ doplňuje Lucie Psohlavcová.
Všechny práce dětí budou představeny 14. března 2009 na prvním veřejném plánovacím setkání v Dobré Vodě. Při tomto setkání budou mít všichni obyvatelé obce i další zájemci příležitost přímo na jednotlivých místech vyjádřit své nápady na to, jak by tato místa mohla v budoucnu vypadat. Zohlední se také nápady dětí. Během setkání se účastníci dohodnou na nejdůležitějších změnách jednotlivých míst a předají vše architektovi. Ten podle nich vytvoří konkrétní návrh. Na základě konečného návrhu pak začnou společné brigády obyvatel Dobré Vody, které budou probíhat až do října letošního roku. V říjnu pak budou nově upravená místa slavnostně otevřena.
Projekt Společně v Dobré Vodě podpořila Nadace České spořitelny skrze Nadaci VIA částkou 200 000 Kč. Realizátory projektu jsou občanské sdružení Český západ, osadní výbor Dobré Vody, domovní výbor panelového domu a všichni obyvatelé obce – děti i dospělí. Partnery projektu jsou město Toužim, které projekt podporuje, umožňuje jeho propagaci v místním tisku a souhlasí s jeho realizací na pozemcích města, dále Klášter Nový Dvůr, který prostřednictvím Nadace Znovuzrození projekt spolufinancuje a rovněž souhlasí s jeho realizací na svých pozemcích, stejně jako pan Josef Kříž a paní Anna Radová, kteří souhlasí s realizací projektu na svých pozemcích.
Více informací o projektu mohou zájemci najít na internetových stránkách
www.cesky-zapad.cz
nebo na veřejných vývěskách v obci.
Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi. Zde nabízí nebo zprostředkovává zaměstnání, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé, zajišťuje individuální doučování dětí, poskytuje sociální služby a zapojuje občany do veřejného života. Mezi největší úspěchy sdružení patří výrazné snížení nezaměstnanosti v Dobré Vodě. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou.
Český západ o.s.
Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi (Karlovarský kraj) od roku 2002. Jeho cílem je vytvářet podmínky pro zkvalitnění života obyvatel Dobré Vody, a to skrze zásadní změnu v nich samých, v komunitě jako celku a v pohledu majoritní společnosti.
Poslání sdružení
Posláním činnosti občanského sdružení Český západ je budovat na území Toužimska občanskou společnost. Občanská společnost je, podle členů sdružení taková, ve které zejména nedochází k sociálnímu vyloučení, projevům xenofobie a rasové nesnášenlivosti, a kterou charakterizuje zájem občanů na řešení věcí veřejných.
Naše činnost:
– Poskytujeme sociální služby v souladu se zákonem č. 108/2006 Sb., jsou to zejména sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi a terénní programy.
– Posilujeme sebevědomí sociálně vyloučených občanů a podporujeme je při objevování jejich jedinečnosti, vlastních zdrojů a možností pro další rozvoj.
– Pořádáme vzdělávací a rekvalifikační programy, nabízíme individuální doučování.
– Vytváříme pracovní příležitosti a pomáháme s uplatněním na pracovním trhu.
– Organizujeme volnočasové aktivity jako prevenci patologických jevů.
– Zapojujeme sociálně vyloučené občany do řešení problémů veřejného zájmu, zejména na komunální úrovni.
– Napomáháme ke zvyšování sociální kultury (bydlení, občanské soužití apod.).
– Pomáháme překonávat komunikační bariéry mezi obyvateli panelového domu v Dobré Vodě a zástupci veřejnoprávních institucí.
Principy naší práce:
– Při své práci věříme v krásu a důstojnost každého člověka.
– Věříme, že rozdílnost nás neohrožuje, ale naopak obohacuje.
– Jsme si vědomi toho, že naše práce musí podporovat nejen jednotlivce, ale také celou komunitu, která v sobě skrývá velkou tvořivou sílu. Ve své práci uplatňujeme principy komunitní práce, která pomáhá lidem, aby nalezli své schopnosti a síly, naučili se vyjadřovat své názory a potřeby, překonali pasivitu a nevíru a začali rozvíjet svůj potenciál ve společnosti.
– Usilujeme o navození trvalé sociální změny. Snažíme se motivovat obyvatele ke společnému dílu, kdy se z nápadů vytváří skutečné plány, které se realizují.
– Nechceme dělat práci za druhé, ale naopak chceme svým klientům umožnit, aby si problémy řešili svépomocí a měli tak život ve svých rukou.
– Hlásíme se k zásadě rovného zacházení s etnicky odlišným obyvatelstvem a ve své personální praxi tuto zásadu také dlouhodobě naplňujeme a dbáme o její dodržování. Od 23. dubna 2008 jsme držiteli značky Ethnic Friendly zaměstnavatel, kterou uděluje občanské sdružení IQ Roma servis z Brna.