V Thunovském paláci – v budově Britského velvyslanectví v Praze na Malé Straně proběhlo slavnostní předávání diplomů úspěšným absolventům za rok 2008. Její Excelence Linda Duffield, ambasadorka Velké Británie v ČR a velká příznivkyně Programu EDIE, poskytla reprezentační místnosti velvyslanectví a osobně předala diplomy.
Na Britském velvyslanectví v Thunovském paláci se spolu se svými vedoucími sešlo více než padesát účastníků Programu EDIE od 13 provozovatelů z celé ČR, aby převzali při slavnostním aktu diplomy za absolvování bronzového, stříbrného nebo zlatého stupně Programu EDIE.
V předloňském roce byly diplomy předávány Její královskou Výsostí princeznou Annou, letos se této zodpovědné úlohy ujala J.E. Linda Duffield, britská velvyslankyně v České republice. Pozvání přijali také čestní hosté – pan Ivan Chadima, předseda Programu EDIE v ČR, zástupce MŠMT ČR – 1. náměstkyně ministra paní Eva Bartoňová, 1. místopředsedkyně Senátu paní Alena Gajdůšková a další lidé ze škol a institucí, kteří aktivně Program podporují.
J.E. Linda Duffield krásnou osobitou češtinou přivítala všechny přítomné a poděkovala jim za obětavou a náročnou práci, kterou v rámci chodu Programu realizují. „Jako držitelka zlatého diplomu vím, že jeho dosažení vyžaduje značné úsilí a vytrvalost,“ zdůraznila paní velvyslankyně.
Tentokrát bylo uděleno 28 bronzových, 18 stříbrných a 9 zlatých diplomů. K pražským oceněným se přidali účastníci Programu z Českých Budějovic, Světlé nad Sázavou, Liberce, Poděbrad, Holešova – Všetul, Říčan, Uherského Hradiště a Mnichova Hradiště. Všichni studenti přijali gratulaci velmi důstojně a dnešní den byl pro ně vyvrcholením jejich úsilí. Slavnostní akt byl završen hudebním vystoupením a předáním kytice velvyslankyni jako velký dík za podporu a zajištění slavnostní atmosféry.
O své zážitky a zkušenosti se pak mohli všichni zúčastnění podělit při závěrečném rautu. Jistě všichni ocenění budou v aktivitách dál pokračovat a budou chtít dosáhnout dalších úspěchů. Vždyť už ušli takový kus cesty, že zastavovat se by bylo škoda. Přejeme jim hodně úspěchů!
O Programu pro mládež Cena vévody z Edinburghu
Cena vévody z Edinburghu je program zaměřený na aktivní vyplňování volného času mládeže formou motivační „soutěže se sebou samým“. Byla založena v roce 1956 princem Philipem, vévodou z Edinburghu, a dodnes funguje ve více než 120 zemích světa pod jeho záštitou. Mladí lidé ve věku 14 až 25 let se v rámci plnění Ceny zdokonalují v rekreačním sportu a praktické dovednosti, vykonávají dobrovolnou službu ve svém okolí a podnikají expedici do divoké přírody.
V České republice se Ceně říká Program EDIE a od roku 1993 funguje ve více než třiceti organizacích pracujících s mladými lidmi, převážně v rámci středních škol, internátů a domů dětí a mládeže. Do Programu EDIE je aktuálně zapojeno téměř 500 mladých lidí z více než 20 měst. Od ledna 2008 začal Program EDIE v rámci pilotního projektu nově spolupracovat s vybranými institucemi s výkonem ochranné nebo ústavní výchovy. Cílem projektu, který vychází ze zahraničních zkušeností, je poskytnout možnost rozvoje a podporu zapojení se do společnosti i znevýhodněným mladým lidem. Program našel své příznivce i mezi osobnostmi našeho společenského a sportovního života. Podpořil jej prezident republiky Václav Klaus, olympijská medailistka Kateřina Neumannová a bývalý fotbalový reprezentant Pavel Kuka. V červenci 2005 přijel Program EDIE podpořit britský princ Edward, nejmladší syn vévody Philipa, v říjnu 2007 pak britská princezna Anna.