Předání „Vlajky identity“ Mezinárodní unie folklorních sdružení (IGF) Folklornímu sdružení ČR 8. února 2009 v PrazeSlavnostním předáním „Vlajky identity“ Mezinárodní unie folklorních sdružení (IGF) Folklornímu sdružení ČR byla v Praze ukončena dvoudenní konference IGF. V průběhu dvoudenního jednání ve dnech 6. – 8. února 2009, kterého se zúčastnili zástupci členských organizací folklorních sdružení z Itálie, Francie, Kypru, Turecka, Litvy, Lotyšska, Estonska, Gruzie, Ruska, Švýcarska, Rakouska, Slovenska, Rumunska, Irska, Maďarska, Srbska, Polska, Chorvatska a Česka, se na čtyři desítky osobností zaměřilo na otázky koordinace a dalšího rozvoje spolupráce folklorních souborů, organizací a institucí evropského kontinentu s lidovými kulturami jiných světadílů.

    Předání „Vlajky identity“ Mezinárodní unie folklorních sdružení (IGF) Folklornímu sdružení ČR 8. února 2009 v PrazeJak ve svém hlavním referátu zdůraznil prezident IGF Lillo Alessandro z Itálie, „ve folkloru nejsou chudí a bohatí, nejsou bílí a černí, nejsou první a poslední – všichni jsou na stejné úrovni, všechny kulturní „vzorce“ a náboženství přítomná ve folkloru jsou uznávána a plně respektována. Zvýšení kulturních výměn je nutno považovat za nutný cíl pro poznání vlastní identity, pro dosažení stále větší solidarity mezi národy. IGF je dnes zastoupena nejen v Evropě, ale už i v Africe, Asii a Americe. V době svého vzniku, v roce 1953 spojoval pouze folklorní sdružení tří zemí – Francie, Itálie a Belgie, dnes však už zastupuje 40 zemí! Naše unie se může pochlubit takovým akcemi, jakou byl Světový folklorní kongres v Portugalsku či řada dalších kongresů v Rumunsku, Maďarsku, Itálii a dalších zemích.

    Předání „Vlajky identity“ Mezinárodní unie folklorních sdružení (IGF) Folklornímu sdružení ČR 8. února 2009 v PrazeFolklorních souborů ve světě neustále přibývá, dále udržují a rozvíjejí autentické tradice jednotlivých oblastí či regionů, jenž přinášejí lidem skutečnou hrdost na to, že jsou opatrovníci nesmírného kulturního bohatství.“

    Velký zájem a pozornost vyvolalo na konferenci vystoupení generálního tajemníka Italské federace lidových tradic (F. I. T. P.) Franca Megny, zaměřené na problematiku ochrany kulturní identity v podmínkách Evropské unie. Podle jeho slov zasluhují nejrůznější kulturní projekty „Štrasburgu a Bruselu“ uznání a ocenění, protože kladou důraz na zachování identity jednotlivých kultur evropského kontinentu, coby základu pro probuzení a sdílení identity „evropeismu“ jako protiváhy „amerického mýtu“.

    V diskusi vystoupila řada představitelů členských organizací IGF s nejrůznějšími informacemi o své současné činnosti, resp. s návrhy na rozšíření další spolupráce v rámci jednotlivých folklorních festivalů připravovaných v letošním roce.

    FoSNa závěr konference předal Lillo Alessandro předsedovi FoS ČR Zdeňku Pšenicovi „Vlajku identity“. IGF tímto způsobem ocenila přínos českého folkloru i jeho představitelů k posilování identity lidové kultury Čech, Moravy a Slezska v podmínkách mnohokulturní Evropy bez hranic, i ke zvyšování prestiže IGF jako reprezentativní organizace obahující a prosazující požadavky svých členských organizací na mezinárodní úrovni, resp. vůči nadnárodním institucím EU i dalším státům světa.

    foto Slávek Hrzal a Jiří Janda

    Autor