Titulní strana Archy č. 1/2009„Deset členů českobudějovické skupiny Programu EDIE se vypravilo druhý lednový víkend do tuhé zimy na 8. ročník zimního táboření v Novohradských horách. Tradiční náplní akce je horská túra a přenocování ve stanu. Letos byl přechod hor obzvlášť náročný. Edíci urazili během víkendu v mrazivém počasí 30 kilometrů zasněženým terénem a strávili noc ve stanu. V noc byl mráz mínus šestnáct stupňů,“ popisuje Dana Dvořáková v prvním čísle letošního ročníku Archy zimní aktivity jednoho z členských sdružení ČRDM – Cena vévody z Edinburghu (zkráceně Program EDIE).

    Příspěvek o zimním táboření v Novohradských horách ovšem není zdaleka jediným, jímž některá členská sdružení České rady dětí a mládeže obeslala Archu s ústředním tématem „Zimní spánek – to nám nehrozí“. V článku „Letní dům v zimě“ si čtenáři mohou kupříkladu přečíst, co všechno jmenované občanské sdružení, které se věnuje dětem a mladým lidem z dětských domovů, pro své svěřence přichystalo. Podobně se o tom, co zajímavého podnikají, rozepsaly v textech „V zimě nejsme v přírodě sami“ a „Tříkrálová sbírka“ skautky ze střediska „Úsvit“ Votice – pod jedním ze dvou votických textů jsou přitom podepsány třináctiletá Mája a odva roky mladší Kecka. Pionýři ze 147. PS Galaxie zase referují o druhém Dobytí Severního pólu, na něž se vypravili do Krkonoš, na Benecko. Ve výčtu „zimních“ příspěvků bychom mohli pokračovat.

    „Zima není důvod k zastavení oddílové činnost, jen se trochu změní potřebné náčiní. Loď vyměníte za boby, neoprén za kombinézu a místo kšiltovky pořádně utáhnete beranici… Tváře nečervenají silou slunečních paprsků, ale žárem z krbu. Nebrodíte řeku, ale vysoké závěje. Dětem je totiž úplně fuk, kde se pohybuje rtuť v teploměru, ony zimní spánek nevyžadují. Od hladu je vždycky zachrání mámina svačina, která je dělána se stejnou láskou v teplém květnu i v mrazivém prosinci,“ podotýká Marie Molková – Hromča ve svém úvodním fejetonu.

    Lucie Celbová v článku nazvaném „Diskusní Kulaté stoly na téma Mládež a EU“ přibližuje atmosféru ostravského a brněnského debatního setkání, dalších dvou ze série pořádané ČRDM za finanční podpory programu Evropské unie Mládež v akci. Z počítačové klávesnice téže autorky si můžete přečíst rovněž reportážní příspěvek o tom, jak ČRDM představila svou činnost na Regiontouru 2009, a dále text, jenž se vrací k vyhlášení Dětského činu roku 2008. „Do projektu se každoročně zapojují děti školního věku z celé naší země – posílají své příběhy, ve kterých prokazují vysokou morálku, lidskou statečnost a ochotu pomáhat druhým lidem. Díky Dětskému činu roku se můžeme my dospělí nechat inspirovat chováním dětí – mladších a méně zkušených – které nás leckdy v mnohém předčí,“ napsala Lucie Celbová.

    Občanské sdružení Together Czech Republic vzniklo v lednu roku 2005 z entuziasmu několika mladých lidí. Jeho hlavním cílem je umožnit aktivním mladým lidem rozvíjet vlastní projekty, získávat nové zkušenosti, poznávat cizí země a kultury a podporovat participaci mladých lidí. Letošní „jednička“ Archy nabízí mj.právě profilový „madilonek“ zmíněného sdružení. Archa také připomíná deset let trvání taneční a westernové skupiny „Desperado“, známé např. i z vystoupení na Bambiriádách v řadě míst po celé ČR; dále přináší informace o debrujárské soutěži Pokusmánie 2009 a o tomíckých akcích Kukla 2009 – Svátek Múz a Turistických závodech. Spolu s Hnutím Brontosaurus se mohou čtenáři zamyslet nad tím, zda máme vlastně rádi přírodu, zájemci se dozvědí základní údaje o největším internetovém katalogu informací o českých táborech a dozví se i to, jak vypadala návštěva ostravských, pražských a českolipských tomíků, kteří loni v létě vedli dva táborové turnusy nabídnuté dětrem našich krajanů v rumunském Banátu.

    Ve formátu PDF si můžete Archu č. 1/2009 prohlédnout ZDE.


    Témata Archy v roce 2009 spolu s termíny uzávěrek příspěvků pro jednotlivá čísla naleznete ZDE


    Autor