10. března 2009 uplyne 50 let od krvavého potlačení Tibetského povstání armádou Čínské lidové republiky a odchodu tibetského duchovního a politického vůdce dalajlamy do indického exilu. Při této příležitosti například plzeňští skauti vyvěsí tibetskou vlajku v oknech Okresní rady Junáka Plzeň-město na Americké 29. Připojí se tak k akci, která je protestem proti padesátileté kulturní genocidě v Tibetu a zároveň upozorněním na potřebu většího důrazu na lidská práva po celém světě.
Skauting existuje na celém světě, s výjimkou několika zemí. V Číně, Vietnamu, na Kubě či v Severní Koreji skauty nenajdete. V totalitních státech je skauting zakázán. Skautská výchova učí demokracii již od nejmladšího věku. Ve skautských družinách nejsou skauti a skautky vedeni dospělými, ale svými vrstevníky. Oddílová rada, složená z vedoucích těchto družin, pak spolu v dospělými a kvalifikovanými vedoucími rozhoduje o životě skautského oddílu.
Junák je organizací výchovnou a nestranickou, skauti ovšem stojí jednoznačně na straně demokracie. Proto byli skauti za nacizmu a komunizmu popravování a zavíráni, proto byl Junák nacisty i komunisty zakázán a vedoucí ilegálních oddílů pronásledováni.
„Skauti stáli na straně demokracie od počátků své existence a stojí tam i nadále,“ vysvětluje důvod, proč se skauti zapojují do protestní akce na podporu Tibetu, Petr Vaněk, člen výkonné rady Junáka a předseda Okresní rady Junáka Plzeň-město. „Ať v protinacistickém či protikomunistickém odboji, stovky skautů následovaly svůj skautský slib. Proto se Junák i dnes podílí na organizaci vzpomínkových akcí k „Vítěznému únoru“, proto pomáhali plzeňští skauti na počátku roku 2008 plzeňské Židovské obci s organizací shromáždění proti rasizmu a neonacizmu,“ pokračuje Petr Vaněk. „Je třeba nezapomínat na zlo v naší historii a upozorňovat na zlo dnešní, třeba právě v Tibetu,“ uzavírá.
Plzeňští skauti a skautky si své sestry a bratry, kteří trpěli pod diktaturami 20. století, připomínají každoročně v dubnu na svátek svatého Jiří, patrona skautingu, před pamětní deskou věnovanou perzekvovaným skautům a skautkám na plzeňském náměstí T. G. Masaryka.
V Plzni se skautingu věnuje více než 1300 dětí i dospělých, kteří se sdružují ve 49 dětských oddílech a šesti klubech dospělých. Skauting nabízí dětem pestrý program a příležitost být členem týmu, prožívat s kamarády život naplno, rozvíjet se a hledat svůj životní směr. Kromě letních táborů a celoroční pestré oddílové činnosti skauti v Plzni například roznášejí o Vánocích Betlémské světlo nebo organizují sbírku Postavme školu v Africe a pořádají mnohé akce pro veřejnost. Skautské hnutí v roce 2007 oslavilo 100 let své existence. Za tu dobu se rozrostlo do 216 zemí světa, má 40 milionů členů a v České republice prošlo skautskými oddíly na půl milionu lidí.
Související články:
http://www.adam.cz/clanek-2008020026-vystava-fotografii-na-podporu-skoly-pro-deti-z-maleho-tibetu.html
http://www.adam.cz/clanek-2009030031-co-muzete-zazit-v-ramci-festivalu-pro-tibet-podivejte-se.html