Na tiskové konferenci k evropské Konferenci o mládeži (zleva ředitel NIDM Jiří Veverka, ministr školství Ondřej Liška, generální ředitelka DG Dobrovolníci se stávají nenahraditelnou součástí vzdělávacího procesu, neboť stát nemůže pokrýt úplně všechna „bílá místa“ na mapě společenských potřeb. Například tam, kde se objevují sociálně patologické jevy nebo rizikové chování, jsou dobrovolníci – zvláště ti, kteří pracují s mladými lidmi – naprosto nezastupitelní. Dosáhnou totiž až tam, kam stát nikdy dosáhnout nemůže. „Jde o největší výraz občanské společnosti, a proto si zaslouží podporu,“ prohlásil 12. března 2009 na setkání s novináři během evropské Konference o mládeži ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR Ondřej Liška.

    Dvoudenní konference, uspořádaná MŠMT ve spolupráci s Národním institutem dětí a mládeže, se stala jednou ze tří oficiálních akcí českého předsednictví EU věnovaných právě oblasti politiky mládeže. Konala se v prostorách pražského Kongesového centra za účasti 115 delegátů a delegátek z 28 členských nebo kandidátských zemí EU a jejím hlavním cílem bylo podpořit dobrovolnictví a neformální vzdělávání v oblasti mládeže.

    Ministr školství Ondřej Liška: Dobrovolnictví se stává nezastupitelnou součástí vzdělávacího procesu.Hlavní část konference se odehrávala v pěti pracovních skupinách. Mapovaly různé oblasti přeshraničních dobrovolnických příležitostí pro mladé lidi, zabývaly se prostředím, v němž dobrovolnictví funguje, podmínkami pro práci těch, kteří s mládeží pracují, a zabývaly se i možnostmi mladých lidí ze znevýhodněného prostředí. Ministr školství upozornil na návrh (osobně ho podporuje), aby se rok 2011 stal Evropským rokem dobrovolnictví. „Myslím si, že otázka dobrovolnictví, především práce s mladými lidmi, má hlubokou vazbu na sociální soudržnost evropské společnosti. A proto je dobré, že je tomuto tématu věnována náležitá pozornost,“ přiblížil význam konference Ondřej Liška.

    Přeshraniční dobrovolnictví s sebou nese interkuklturní schopnosti i vnímání sebe sama jako evropského občana, míní Odile Quintin (v popředí), která má v Evropské komisi na starosti oblast vzdělávání a kultury.Paní Odile Quintin, generální ředitelka DG „Vzdělávání a kultura“ v Evropské komisi konstatovala, že současná ekonomická situace, respektive hospodářská krize, snadno postihuje zranitelnou skupinu mladých lidi. „Je třeba dělat maximum proti pokušení stáhnout chybějící zdroje právě z oblasti mládeže a dát je jinam,“ podtrhla Odile Quintin. Soudí, že řešením je zvyšování kvalifikace a mobility mladých lidí. V této souvislosti připomněla mj. celoevropský dobrovolnický program výměny mladých lidí „Mládež v akci“, na nějž bylo z evropského rozpočtu vyčleněno na léta 2007 až 2013 celkem 800 milionů euro. Dobrovolnictví přitom podle loňského doporučení Evropské komise dává mládeži užitečné dovednosti: mladí dobrovolníci se umějí orientovat na trhu práce, jednat ve vícekulturním prostředí, pracovat v týmech, učí se jazyky a zároveň si osvojují evropské hodnoty. „Přeshraniční dobrovolnictví tedy přináší s sebou interkuklturní schopnosti, ale i vnímání sebe sama jako evropského občana,“ zobecnila Odile Quintin.

    Předseda ČRDM Aleš Sedláček: Příklad přeshraniční mobility spjaté s dobrovolnou činností v oblasti mládeže? - Bambiriáda.Pokud jde o srovnání dobrovolnictví v naší republice s některými jinými zeměmi, podle předsedy České rady dětí a mládeže (ČRDM) Aleše Sedláčka je tento fenomén zvlášť patrný v prostředí dětských oddílů a práce s mládeží, kde převládá. Pokud jde o dobrovolné aktivity mládeže jako takové, naše země nijak výrazně nevybočuje z průměru; v oblasti práce s mladými lidmi je nadprůměrná a srovnatelná například s Bavorskem, jež má podobnou tradici; pokud bychom se ale zaměřili na rozvrstvení dobrovolné činnosti do jednotlivých věkových kategorií, Aleš Sedláček míní, že ještě máme co dohánět.

    (Zleva:) Jiří Zajíc (NIDM), Aleš Sedláček (předseda ČRDM) a Jiří Veverka (ředitel NIDM) v neformální debatě na evropské Konferenci o mládežiNa dotaz ČTK týkající se konkrétního příkladu přeshraniční mobility spjaté s dobrovolnou činností v oblasti mládeže uvedl šéf České rady známou Bambiriádu. „Sama o sobě je přehlídkou dobrovolné činnosti dětských sdružení, čili zastřešuje obrovskou spoustu aktivit,“ podotkl Aleš Sedláček a dodal, že v letošním roce se Bambiriáda stala oficiální akcí českého předsednictví v oblasti mládeže. Připomněl, že loni Bmabiriádu, konanou ve 28 městech ČR, navštívilo kolem 250 000 lidí; letos se počet bambiriádních měst snížil, klade se však důraz na kvalitu a na to, aby se Bambiriáda uskutečnila opravdu ve všech krajích naší vlasti. Evropská Konference o mládeži - setkání s novináři„Od České republiky se bez našich větších ambicí Bambiriádou ‚nakazilo‘ Slovensko, kde se tato akce začala rozjíždět – a teprve později, až když jsme se to dozvěděli, jsme se Slovenskem v tomto ohledu navázali spolupráci. Bambiriáda se najednou objevila v Polsku; pak nám návštěva ze Saska říkala, že se bude snažit hledat podporu pro tuto akci i u nich a dneska je zájem rozšířit Bambiriádu i do některých německých spolkových zemí. Tady se rozvíjí myšlenka docela velkého projektu přeshraniční spolupráce, který by mohl propojit právě sdružení dětí a mládeže – a já doufám, že k tomu do budoucna směřujeme,“ zasadil svoji odpověď do evropského kontextu Aleš Sedláček.

    Autor