Na 30. Valném shromáždění České rady dětí a mládeže (ČRDM), konaném 9. dubna 2009, byly mezi členská sdružení České rady přijaty tři nové organizace – Tercia Volta, SPEKTRUM – rada dětí a mládeže Zlínského kraje a Erasmus Student Network Česká republika, o. s. Počet členských sdružení ČRDM se tím zvýšil na nynějších 96, včetně osmi krajských mládežnických rad.
Jubilejnímu Valnému shromáždění bezprostředně předcházel 6. Kongres ČRDM, na němž byla mj. zvolena pro další období aktuální sestava Revizní komise.
Pokud jde o prvního z výše jmenovaných nováčků, Tercia Volta je dobrovolným zájmovým spolkem, podporujícím šest dětských a mládežnických pěveckých souborů; mj. pořádá každoročně v květnu malý festival Kvítkování. SPEKTRUM v současné době zastřešuje devět dětských a mládežnických organizací; zmíněná krajská rada dětí a mládeže Zlínského kraje je tradičním pořadatelem regionální Bambiriády. Erasmus Student Network ČR je sdružením podporujícím mobilitu studentů VŠ a snaží se zvyšovat povědomí o možnostech studia v zahraničí. Má devět sekcí (členů) v šesti městech ČR.
„Staráme se o zahraniční studenty, kteří přijedou na svůj výměnný pobyt do České republiky; staráme se o to, aby do naší společnosti ´zapadli´ a aby se poznali nejen mezi sebou, ale i s českými studenty,“ přiblížil činnost své domovské organizace prezident Erasmu Tomáš Bort. Upřesnil, že každoročně jde o 2000 až 3000 zahraničních studentů a o zhruba stejný počet studentů našich. Právě specifické vědomosti a znalosti studentů vysokých škol rozmanitého zaměření jsou tím, čím může být podle slov Tomáše Borta Erasmus České radě užitečný. Předseda ČRDM Aleš Sedláček pokládá přijetí tohoto sdružení za zajímavé rozšíření mozaiky členů České rady, mezi nimiž není studentských organizací zatím příliš mnoho (mj. ELSA či Klub studentů Katolického gymnázia Halahoj).
Delegáti 30. VS ČRDM rovněž vyslechli informace představenstva, kupř. o činnosti Kanceláře ČRDM a několika pracovních skupin České rady. Ředitelka kanceláře Michaela Přílepková v této souvislosti apelovala na zástupce sdružení, aby jejich spolky využily šance navrhovat konkrétní regionální politiky a úředníky na udělení Ceny Přístav. ČRDM tímto oceněním projevuje uznání lidem, kteří nad rámec svých obvyklých pracovních povinností vycházejí vstříc potřebám dobrovolné práce s dětmi a mládeží.
Aleš Sedláček poté seznámil přítomné s prioritami ČRDM na letošní rok. Z krátkodobých cílů vypíchl zájem o znění vybraných legislativních norem – konkrétně zákona o veřejně prospěšných organizacích a zákona o dobrovolnictví – a také projekt Klíče pro život. V prvém případě má jít prakticky o vymezení „elitní“ části neziskových organizací, které by, na rozdíl od ostatních, mohly „dosáhnout“ na větší dotace. ČRDM zatím nemá k předloze vyjasněný názor, ve stručném komentáři předsedy České rady byla nicméně znát rezervovanost. Návrh má podle něj podporu krajů. „Je však otázkou, co převáží: zda zájem krajů sanovat svá bolavá místa, nebo upřednostnit skutečně ty (dobrovolníky a jejich sdružení), kteří pracují ve veřejném zájmu,“ dodal předseda České rady.
K zákonu o dobrovolnictví podotkl, že ani jeho zatím poslední navrhovaná novelizace přes určitý pozitivní posun nenaplňuje představy zástupců dětských sdružení. Ministerstvo vnitra podle něj sice respektuje usnesení vlády, že má uznat dobrovolnictví i na členském principu, což je případ dobrovolníků v pracujících s dětmi a mládeží, pokud jde o odpovídající benefity, zůstávají tito ve srovnání s jinými pořád ještě dobrovolníky „druhé kategorie“. ČRDM návrh připomínkovala – a trvá na úplném zrovnoprávnění svých dobrovolníků s ostatními.
Projekt Klíče pro život, odstartovaný v dubnu, obsahuje mj. i část týkající se neformálního vzdělávání a jeho (celospolečenského) uznávání – právě tento úsek je vztažen k sebezdokonalování vedoucích dětských sdružení, instruktorů, lektorů. „Jde o to, aby kompetence, které vedoucí nabudou v systému neformálního vzdělávání, byly přímo propojitelné s formálním – a uznatelné na trhu práce,“ vysvětlil podstatu ambice vkládané do projektu Aleš Sedláček. Ke krátkodobým prioritám, schváleným 30. VS ČRDM, se dále řadí předsednictví ČR v radě EU, vstup do Evropského fóra mládeže a posilování spolupráce s ním, Bambiriáda, pojištění, projekt prevence sexuálního zneužívání dětí Nás se to týká, mediální prostředky ČRDM (časopis Archa, server Adam) či projekt Město dětem, usilující o spolupráci se Svazem měst a obcí.
K výstupům jarního valného shromáždění České rady patří i schválení upraveného rozpočtu na rok 2009 nebo výroční a hospodářské zprávy za rok 2008. Pavel Zdráhal (Jihomoravská rada dětí a mládeže) na něm rovněž přednesl kompromisní návrh krajských rad – členek ČRDM – na změnu stanov České rady. Návrh, předložený komisi pro stanovy, předpokládá vznik Komory krajských rad (KKR) v rámci ČRDM. Obecné principy, jež by měly být podle zmíněného návrhu součástí stanov, zahrnují požadavek na členství v KKR pouze té krajské rady, jež je členkou ČRDM, v jednání KKR odkazují na (budoucí) jednací řád Komory, stanoví, že ta se schází nejméně dvakrát ročně, a ustavuje osobu mluvčí(ho) Komory krajských rad s oprávněním za ni vystupovat.
Jubilejní Valné shromáždění České rady proběhlo věcně, svižně a nekonfliktně. (Polemickou diskusi vyvolala vlastně jen podoba novoročenky ČRDM, jejíž součástí byl i papírový pivní tácek.) Do velké zasedací místnosti, provozované Českou radou, se k jednání jak VS, tak i Kongresu ČRDM dostavilo tolik delegátů, že oba orgány byly hned od počátku usnášeníschopné – a to i přes ne příliš šťastně zvolený „velikonoční“ termín.