Po únorové světové premiéře putovní výstavy HOMO FABER – ČLOVĚK TVŮRCE v sídle UNESCO v Paříži se dne 2. dubna 2009 uskutečnila její česká premiéra – a to v MUSAIONU Národního muzea (Letohrádek Kinských v Kinského zahradě v Praze na Smíchově – výstava potrvá do 26. července 2009. ).
Výstava HOMO FABER – ČLOVĚK TVŮRCE v rámci předsednictví ČR Radě EU představila českou variantu programu UNESCO Žijící lidské poklady, která je u nás známá pod názvem Nositel tradice lidových řemesel. Tímto titulem bylo v ČR od roku 2001 dosud oceněno 37 řemeslníků, kteří ovládají technologii některého lidového řemesla a zároveň splnili další přísná kriteria dle metodiky Ministerstva kultury a nařízení vlády č. 5/2003 Sb., o oceněních v oblasti kultury, udělovaných Ministerstvem kultury ve znění nařízení vlády č. 98/2006 Sb. a prováděného Příkazem ministra kultury č. 13/2003. Výstavu připravili s přispěním Ministerstva kultury pracovníci Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici. Autorem libreta je Martin Šimša, výtvarné zpracování je dílem architekta Ivana Wahly. Výstava prezentuje současný stav domácí rukodělné výroby a tradičního řemesla v českých zemích na základě portrétů a výrobků těch nejpozoruhodnějších domácích lidových řemeslníků, oceněných titulem Nositel tradice lidových řemesel.
Představeni jsou tradiční řemeslníci vytvářející své výrobky ze dřeva (dřevěné a soustružené hračky, perníkové formy, štípané holubičky, dlabané nádoby, tesařská a sekernická výroba), hlíny (zakuřovaná hrnčina, kolovečská hrnčina, fajánse), kovu (kovářská výroba, pilníky a rašple), kůže (krojová obuv), pletiv (figurky z kukuřičného šustí, pletení z proutí, orobince, loubků, lýka a slámy, výroba březových metel), textilu (modrotisk, tkaní na stavu, bílé vyšívání, výšivka rybí šupinou, krosienka) a dalších materiálů.
Profily jednotlivých řemeslníků dokumentují širokou škálu soudobé rukodělné tradice, která čerpá z živého odkazu minulosti, ale zároveň dokáže oslovit i současného člověka. Během trvání výstavy je možné shlédnout vybrané mistry daných oborů přímo při práci v řemeslných dílnách Musaionu.
Více informací o titulu „Nositel tradice lidových řemesel“ najdete na webu Národního ústavu pro lidovou kulturu: www.nulk.cz