Rada ministrů odpovědných za mládež na svém jednání v Bruselu, jemuž předsedala česká ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová, přijala Závěry o hodnocení současného rámce evropské spolupráce v oblasti mládeže a o budoucích perspektivách obnoveného rámce.
Ve dnech 11. a 12. května 2009 v Bruselu probíhalo řádné zasedání Rady ministrů odpovědných za vzdělávání, mládež a kulturu pod vedením českého předsednictví. V pondělí 11. května bylo jednání zahájeno pracovním obědem ministrů odpovědných za mládež s neformální výměnou názorů na téma, jaké priority ministři navrhují pro následující rámec evropské spolupráce. V odpolední formální části ministři přijali Závěry o hodnocení současného rámce evropské spolupráce v oblasti mládeže a o budoucích perspektivách obnoveného rámce. Následovala výměna názorů na to, jaké nástroje by měly být v budoucím rámci využívány, zejména jak může být otevřená metoda koordinace účinněji provázána s implementací obnoveného Evropského paktu pro mládež.
„Konkrétně musíme zajistit, aby byla spolupráce v oblasti mládeže soudržnější a účinnější. Musíme stanovit jasné cíle a dohodnout se, že se zaměříme na omezený počet priorit. Naše činnost by měla vycházet ze znalosti současné ekonomické situace v Evropě i ve světě a zohledňovat skutečné potřeby mladých lidí. Jde o jejich zaměstnatelnost, sociální začlenění, získávání zkušeností a dovedností např. prostřednictvím dobrovolnictví. V tomto ohledu je důležité, aby se samotní mladí lidé zapojovali do vytváření politik, které se jich týkají. Je třeba se tím vážně zabývat co nejdříve,“ uvedla během zasedání Rady ministryně Kopicová.
Stávající rámec spolupráce byl vyhodnocován na základě rozsáhlých konzultací vedených Evropskou komisí i v průběhu jednání Pracovní skupiny pro mládež. V návaznosti na to byla Rada na dnešním zasedání vyzvána, aby Závěry schválila. Rada tím uznala, že je zapotřebí usilovat o více příležitostí ke vzájemnému učení a výměně osvědčených postupů, které jsou nedílnou součástí otevřené metody koordinace a analýz prováděných během jejího používání.
Evropská komise uveřejnila dne 27. dubna sdělení nazvané „Strategie EU pro mládež – Investovat a posilovat.“ V tomto sdělení je představena strategie pro mládež na úrovni EU pro nadcházejících devět let (2010-2018), jejímž cílem je investovat do mladých lidí a posilovat jejich úlohu, a to vytvářením dalších příležitostí pro mladé v oblasti vzdělávání a pracovního uplatnění, zlepšením přístupu a zajištěním plné účasti všech mladých lidí ve společnosti a posílením vzájemné solidarity mezi společností a mladými lidmi. Sdělení rovněž navrhuje osm oblastí činnosti na období prvních tří let (2010-2012): vzdělávání, zaměstnanost, kreativita a podnikání, zdraví a sport, účast, sociální začlenění, dobrovolné činnosti, mládež ve světě.
Mládež v Evropě je dnes přímo konfrontována s celou řadou výzev, mezi něž patří současná hospodářská a finanční krize, ale i globalizace a nové konkurenční síly, dopad demografických změn a jejich možné důsledky pro mezigenerační solidaritu. Mluví se o migraci a rozmanitosti, rozvoji znalostní společnosti, výzvách souvisejících s demokratickou a občanskou účastí. Cílem evropské spolupráce v oblasti mládeže je proto pomoci mladým lidem při zvládání těchto výzev a přispět ke zlepšení kvality života a životní úrovně mladých mužů a žen, a to jak prostřednictvím konkrétních politických nástrojů a postupů, tak i prostřednictvím spolupráce s jinými oblastmi politiky v zájmu většího zohledňování otázek týkajících se mládeže.
Švédské předsednictví naváže na práci českého snahou o dosažení shody (Závěry Rady) o novém rámci spolupráce v druhé polovině roku 2009. Během vyjednávání závěrů bude stavět na Sdělení Komise ke Strategii EU v oblasti mládeže zveřejněné 27. dubna 2009, ale také využije výsledky práce českého předsednictví (současný text závěrů a diskuzi během jednání Rady).
Závěry z Rady najdete na:
http://www.msmt.cz/uploads/CZ_PRES/Zavery_Rady_11.5.2009.pdf