České předsednictví v Radě EU a mládež je hlavním námětem, kterému se věnuje třetí číslo letošního ročníku zpravodaje Archa. Přináší například informace o průběhu Evropské konferenci o mládeži, zaměřené na fenomén dobrovolnictví, nebo o sérii diskusních kulatých stolů, na nichž mladí lidé probírali evropská témata – tedy to, jak vidí své okolí, svou zemi a Evropskou unii. Archa poměrně obsáhle reportuje rovněž o dubnovém česko-německém setkání mládeže. Vzešla z něj mj. deklarace, jíž se účastníci setkání nejen obracejí se svými požadavky k politické reprezentaci, ale vybízejí i své vrstevníky, aby přišli počátkem června projevit svou vůli ve volbách do Evropského parlamentu.
„Myslím si, že když člověk prožije a pochopí více než jednu (tu svou „původní“ alias národní) identitu, nikdy už nemůže přemýšlet pouze v jedné perspektivě,“ napsala Michaela Přílepková v krátké úvaze nadepsané Evropská proměna. „Právě ve chvíli, kdy přestane být turistou a pozorovatelem, stane se součástí společenství. Krásným vyjádřením je například každodenní společné cestování s dalšími obyvateli země do práce či školy a poslouchání jejich obyčejných rozhovorů,“ pokračuje dále ředitelka Kanceláře ČRDM v poznámce opřené o vlastní zkušenost z dlouhodobého pobytu v jisté západoevropské zemi.
K fenoménu evropanství se stručně a výstižně vyjádřila v rozhovoru pro Archu také jedna z účastnic výše zmíněného česko-německého setkání mládeže v Čelákovicích Teresa Gnaser: „Pro mě je Evropanem ten, kdo pochází z Evropy a platí pro něj evropská pravidla, která vnímá jako svoje.“
A do třetice na „evropskou notečku“ snad ještě úryvek z úvodního fejetonu nazvaného „Óda na radost“ od Marie Molkové: „Nevím, jak budou hodnotit v Evropské unii naše předsednictví, ale naše děti zhodnotí určitě na výbornou. Člověk se skutečně učí celý život, tak neremcejte a učte se od svých dětí. Ony si přeci zpívají denně, často a hlasitě. Naučte se jejich noty, smích a bláhovost představ, ze kterých se mohou zrodit velké věci…“
Nová Archa přináší také článek o průběhu a výsledcích 6. Kongresu a 30. Valného shromáždění České rady dětí mládež (ČRDM), kde byla mj. přijata do řady České rady tři nová sdružení: Tercia Volta, Spektrum – Rada dětí a mládeže Zlínského kraje a Erasmus Student Network Česká republika, o. s. Počet členských sdružení ČRDM se tak zvýšil na nynějších 96, včetně osmi krajských mládežnických rad.
V rubrice Představujeme naleznou čtenáři Archy tentokrát profil malého spolku s docela dlouhým názvem: OS Nedánov při školní družině Boleradice. „Nedánov je kopec mezi Boleradicemi a Klobouky u Brna, touto cestou kdysi naši předci chodívali do města. Také naši žáci a někdy i my jsme tuto cestu využívali k toulání po okolí. Spojením těchto indicií vzniklo na podzim roku 1998 Občanské sdružení Nedánov při školní družině Boleradice,“ vysvětlila původ názvu předsedkyně sdružení Miroslava Vavříková. Těžištěm spolkové činnosti je podle ní „organizování volnočasových aktivit pro děti a mládež, podpora kulturního života, udržování lidových tradic regionu slováckého Hanácka, zajišťování prázdninové činnosti, pořádání vzdělávacích akcí, seminářů a exkurzí pro širokou veřejnost“.
Rubrika Ze sdružení nabídne desáté představení žďárských pašijí v podání členů Kolpingova díla ČR, navštívíte s ní valašskomeziříčský Klub deskových her Vrtule a s plzeňskými junáky oslavíte svátek skautského patrona. Dozvíte se také základní údaje o novém debrujárském projektu inspirovaném TV seriálem (ne)uvěřitelných příběhů a připomenete si šedesáté narozeniny sdružení Pionýr.
Z aktivit ČRDM si Archa všímá blížícího se jedenáctého ročníku známé Bambiriády, během níž se v některých krajích otevřou dveře kluboven veřejnosti, a také iniciativy členů pracovní skupiny ČRDM „Stát“, kteří byli nedávno návštěvou u ministra financí Miroslava Kalouska. V rubrice Zamířeno jinam se zase dočtete o tom, že E.ON Energy Truck od letošního dubna navštěvuje základní školy s naučně zábavným programem pro děti. Čtyřstránková černobílá příloha Archy pak přináší stať, v níž se její autor, předseda Studentské sekce IIPS Jan Husák zamýšlí nad otázkou, zda evropská politika mládeže nějak přispívá ke vzniku „evropského národa (démos)“…?
Ve formátu PDF si můžete Archu č. 3/2009 prohlédnout ZDE.
Témata Archy v roce 2009 spolu s termíny uzávěrek příspěvků pro jednotlivá čísla naleznete ZDE