Občanské sdružení Český západ z Dobré Vody u Toužimi získalo významné ocenění za svoji práci. Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové udělil v Praze koncem května tomuto sdružení poděkování za vynikající realizaci projektu. Tohoto ocenění, které Český západ získal za vybudování keramické dílny v Dobré Vodě, se každoročně dostává pouze pěti projektům z celé republiky.
Předávání byli v Českém muzeu hudby v Praze přítomni Václav Havel, bývalý prezident republiky, Livie Klausová, manželka současného prezidenta, nebo Dana Němcová, Osobnost Charty 77. Poděkování se týkalo projektu „Keramická dílna v Dobré Vodě, terapie a sociální integrace“. „Poděkování si velice vážíme. Je to pro nás potvrzení toho, že naše práce má smysl a že ji děláme dobře,“ vyjádřila se Jana Kosová, výkonná ředitelka Českého západu, která ocenění v Praze přebírala.
Keramickou dílnu, která je netradičně umístěna v maringotce, otevřel Český západ pro všechny obyvatele Dobré Vody v polovině loňského roku. Od té doby se v dílně konají pravidelné kurzy pro děti i dospělé. Zájemci si tak pod vedením zkušené lektorky mohou vyzkoušet výrobu užitkové keramiky, plastiky nebo dekorativních předmětů. Děti v dílně již například vyráběly keramický betlém, který byl následně vystaven v galerii ve Žluticích, postavičky patronů Dobré Vody nebo společně s dospělými téměř 10 000 ks keramických knoflíků pro veřejnou sbírku Českého západu. „Zřízení keramické dílny umožnilo rozšířit nabídku volnočasových aktivit pro naši cílovou skupinu, asi osmdesátičlennou romskou komunitu, o aktivitu, při které mohou dospělí spolu s dětmi sdílet tvořivou činnost a získávat společné příjemné zážitky,“ vysvětluje přínos dílny Jana Kosová. „Keramická dílna je navíc otevřena i ostatním obyvatelům Dobré Vody, čímž přispívá k sociálnímu porozumění mezi oběma skupinami,“ doplňuje Jana Kosová.
Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi a okolí. Zde nabízí nebo zprostředkovává zaměstnání, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, zajišťuje individuální doučování dětí, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé a zapojuje občany do veřejného života. Mezi největší úspěchy sdružení patří výrazné snížení nezaměstnanosti v Dobré Vodě. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou. Činnost Českého západu dnes už nemá jen čistě lokální význam, ale zvyšuje se také jeho význam celospolečenský. Sdružení je často uváděno jako příklad dobré praxe v práci s romskou menšinou a podílí se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v ČR.
Obraz, který byl součást poděkování, namalovaly děti ze Základní školy speciální v Blansku
V úterý 9. června v 17 hodin zveme na Knoflíkovou slavnost v Dobré Vodě všechny ty, kteří nám pomáhali s výrobou několika tisíc keramických knoflíků, a kterým chceme touto cestou poděkovat za jejich pomoc. Společně otevřeme pec s posledními knoflíky a spočítáme jejich konečný počet. Pro všechny je připraveno stylové občerstvení a další program. Přijeďte, těšíme se na Vás!
Občanské sdružení Český západ zahájilo 11. května tříletou veřejnou sbírku na rekonstrukci a rozšíření komunitního centra v Dobré Vodě u Toužimi, které už je nyní pro potřeby sdružení i obyvatel obce nedostačující. Více informací v tiskové zprávě Lidé mohou přispět na nové společenské centrum v Dobré Vodě. Účet sbírky je 810931309/0800.
Více informací o sdružení a jeho činnosti naleznete na www.cesky-zapad.cz.
#inkluze #socialnizaclenovani
#inkluze #socialnizaclenovani
Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.