Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) udělila již podruhé své ocenění pro nejsympatičtější soubor vystoupivší v rámci folklorního festivalu Pražský jarmark. Volba se letos přiklonila k ruskému ansámblu Lejsen, jemuž předseda ČRDM Aleš Sedláček předal ocenění 28. srpna 2009 večer na pódiu na Ovocném trhu v historickém centru Prahy. Kromě pamětního listu a propagačních materiálů ČRDM si „nejsympatičtější soubor“ šestého Pražského jarmarku odvezl z festivalu i české broušené sklo.
Aleš Sedláček při předávání ceny nejprve v krátkosti představil ČRDM jako „střešní“ organizaci sdružující bezmála stovku rozmanitých spolků pracujících s dětmi a mládeží. Vysvětlil, že jednou z členských organizací České rady je i Folklorní sdružení ČR, které Pražský jarmark spolupořádá. Porota z ČRDM program zmíněného festivalu průběžně sledovala a hodnotila výkony vystupujících souborů.
A proč jí přišel jako „nejsympatičtější“ právě Lejsen z Ruska? „Určitě svou roli hrálo to, že v souboru jsou mladí lidé a děti, což je naše cílová skupina, o kterou s zajímáme a pro kterou pracujeme. A tím nejdůležitějším bylo asi nadšení účinkujících – protože my nejsme odborníci na folklor, my neposoudíme, kdo zahraje líp, kdo zazpívá líp, kdo má víc složitějších tanečních kreací… Ale snažíme se vždycky vnímat to nadšení – a myslím si, že právě ono nadšení rozhodlo o tom, že vítězem se stal soubor Lejsen,“ podotkl předseda ČRDM. Pro zajímavost pak ještě dodal, že název vítězného souboru – jak se v zákulisí dozvěděl – znamená v překladu První jarní déšť.
Moderátor pódiového programu pak upozornil na to, že i publikum v zaplněném hledišti (na Ovocném trhu bylo 750 míst k sezení a další desítky lidí v horkém letním dni stály) ohodnotilo První jarní déšť svým potleskem stejně jako Česká rada dětí a mládeže.
Lejsen se tak stal druhým zahraničním folklorním souborem, jemuž bylo ocenění ČRDM v rámci Pražského jarmarku uděleno. V roce 2008 byla za nejsympatičtější soubor prohlášena novozélandská folklorní formace Whakaari.