V polovině srpna 2009 úspěšně skončil projekt ZČ Hnutí Brontosaurus Modrý kámen „Český Banát aneb Cestou k lidem“, který se konal na jihozápadě Rumunska, v hornaté a obtížně přístupné oblasti Banát. Na tři týdny tam jelo přes 20 mladých lidí z Čech, kteří poznávali současný život našich krajanů, jejich kulturu, zvyky, každodenní činnosti a jedinečnou krajinu této části země jinak než běžní turisté. V rámci společné práce s rumunskými účastníky se podařilo mimo jiné renovovat 14 zastavení křížové cesty v krajanské obci Gerník.
Oblast rumunského Banátu je již téměř 200 let osídlena rozsáhlou komunitou českých přistěhovalců. Těm se až dodnes podařilo uchovat si nejen svůj mateřský jazyk, ale také své zvyky a tradice, díky čemuž je tato komunita v porovnání s podobnými společenstvími unikátní. Poslední léta je tato oblast ale poznamenána procesem vylidňování venkova a stárnutí místní populace (díky odchodu zejména mladých lidí zpět do Čech). To ohrožuje nejen udržování souvislého kulturního povědomí, ale také samotnou další existenci a přežití unikátní české menšiny v Rumunsku.
Projekt Hnutí Brontosaurus zprostředkoval účastníkům poznání místního života, kulturních zvyklostí, památek, náročných životních podmínek i rozmanité přírody a krajiny, a to díky bezprostřednímu každodennímu kontaktu s místními obyvateli a zapojením se do života obce a kulturních akcí. Projekt přispěl k vzájemnému poznání; v účastnících z Čech posílil sounáležitost s krajany, zatímco mladí rumunští účastníci si uvědomili význam udržení kulturní svébytnosti společenství. Součástí akce byla také pomoc obci i potřebným krajanům s každodenními činnostmi. Díky spolupráci při obnově křížové cesty, která má pro místní obyvatele nemalý význam, zde na návštěvu mladých lidí z Brontosaura zůstane trvalá památka.
Během akce se v Gerníku konal folklorní festival, na kterém mezi množstvím místních folklorních souborů vystoupili také účastníci projektu s programem, který si během pobytu sami připravili. Účastníci měli během akce možnost zhlédnout činnosti a řemesla, z nichž některé již u nás dávno vymizely, a některé z nich si i vyzkoušet. Součástí projektu bylo i několik výletů za přírodními a kulturními zajímavostmi do bližšího i vzdálenějšího okolí Gerníku a návštěva dalších krajanských vesniček.
Vyvrcholením pobytu pak byla účast na velkém letním Festivalu české kultury v Banátu, který se konal v krajanské obci Sv. Helena pod patronací organizace Člověk v tísni.
Projekt se podařilo uskutečnit především za podpory České národní agentury Mládež v akci a místního Demokratického svazu Slováků a Čechů v Rumunsku, podílelo se na něm také Sdružení S a organizace Člověk v tísni. Jeho cílem bylo zprostředkovat kontakt dvou komunit EU, vzájemné poznání a také pomoc, a tím přispět k rozvoji regionu a udržení hodnot a tradic české menšiny v Rumunsku. Tento cíl se díky nadšení organizátorů i účastníků podařilo naplnit. Spokojeni jsou i obyvatelé krajanské obce Gerník. Brontosaurus by se proto do Banátu příští rok opět chtěl vrátit a navázat podobným projektem.
foto Martin Koudelka
Více o ZČ HB Modrý kámen a Hnutí Brontosaurus a jejich dalších projektech se lze dozvědět na www.modrykamen.brontosaurus.cz a www.brontosaurus.cz