III. krajanský festival v Praze, září 2009 Historický sál Valdštejnského paláce zdaleka nepojmul všechny krajany, resp. krajanské soubory, které se letos v polovině září sjely do Prahy. Jenom z Ukrajiny přijelo 200 účastníků, 132 z Chorvatska, 60 ze Slovenska, přijely soubory českých menšin z Německa, Rumunska, Ruska, Maďarska a vůbec poprvé se do České republiky podívaly národopisné soubory našich krajanů z Bosny, Srbska, Polska a USA.

    Slavnostního zahájení v Hlavním sále Senátu Parlamentu ČR 17. 9. 2009 se zúčastnili patroni festivalu 1. místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Alena Gajdůšková, místopředseda Senátu Parlamentu ČR Jiří Liška, předseda Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí a náměstek hejtmana Středočeského kraje Marcel Chládek, dále Vladimír Eisenbruk, vládní zmocněnec MZV ČR pro menšiny, Tomáš Pernický, ředitel kulturního odboru MZV ČR, předseda Folklorního sdružení ČR Zdeňek Pšenica, ředitelka a iniciátorka festivalu Věra Doušová, ředitel Radia Praha Jiří Krupička a další hosté.

    III. krajanský festival v Praze, září 2009 Program uváděl Zdeněk Kovalčík, který úvodem zdůraznil, že krajanský festival se uskutečňuje díky finanční podpoře Ministerstva zahraničích věcí ČR, magistrátu hl. města Prahy a pomoci Středočeského kraje a FoS ČR. Řekl, že festival již zapustil své kořeny mezi krajany žijící v zahraničí. Přijeli z různých koutů světa, kam odešli kdysi jejich předkové, aby našli obživu. Zakotvili v nových zemích, ale na svoji vlast a svůj původ nezapomněli.

    Vyzdvihl obdivuhodnou činnost místních spolků, které pěstují českou lidovou kulturu daleko za hranicemi České republiky. „Přijeli jste na festival, abyste předvedli, co umíte v tancích a písních a ukázali ve filmech, jak žijete. Děkujeme Vám, že stále udržujete a předáváte dalším generacím klíč od domova.“
    Popřál všem krajanům, aby se jim v Praze líbilo a cítili se v hlavním městě svých předků jako doma.

    Ředitelka festivalu Věra Doušová děkovala sponzorům, zejména senátorovi Marcelu Chládkovi, za jejich pomoc a podporu. Uvedla, že letošního ročníku se účastní 560 členů národopisných souborů z deseti zemí, což je dvojnásobný počet krajanů než v loňském roce. Uvítala krajanské soubory a prohlásila festival za zahájený. Na otevření festivalu zazpíval Ženský sbor Českého spolku v Košicích kantátu Bohuslava Martinů Otvírání studánek.

    Krajany a hosty festivalu pak pozdravili přítomní patroni festivalu a zástupci MZV. Poslední slovo patřilo předsedovi FoS ČR Zdeňku Pšenicovi. Poděkoval patronům festivalu za záštitu, Ministerstvu zahraničních věcí ČR, hl. městu Praha, Středočeskému kraji, Stálé komisi Senátu pro krajany žijící v zahraničí za podporu festivalu a mediálním partnerům za spolupráci. Vřelými slovy poděkoval krajanům – devatenácti souborům z deseti zemí – že přijeli a že šíří českou kulturu v zahraničí.

    Týž den večer se konal seznamovací večer krajanů v Martinickém paláci. Soubory prošly za doprovodu Kmochovy dechovky a mažoretek přes Hradčanské nám do Martinického paláce, kde je uvítali senátoři Alena Gajdůšková a Marcel Chládek, zástupci Stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí, předseda kontrolní komise FoS ČR Bohumil Chochola a ředitelka festivalu. Během večera pan senátor Chládek otevřel výstavu Středočeský kraj – srdce Evropy, která je instalována v Martinickém paláci po dobu festivalu, zazpívali studenti pražské konzervatoře a po nich hrál k dobré náladě folklorní soubor Čtyřlístek z Nového Strašecí.

    III. krajanský festival v Praze, září 2009 V pátek ráno odjeli krajané historickým vlakem do skláren Nižbor a na Karlštejn a večer se konalo v Martinickém paláci vystoupení krajanských souborů.

    Pořadatelem III. krajanského festivalu byly pražské občanské sdružení Sedm paprsků a Folklorní sdružení ČR ve spolupráci se Stálou komisí Senátu pro krajany žijící v zahraničí, za podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR, hl. města Praha a Středočeského kraje. Mediálními partnery byly Czech-American TV – Czech Branch o.s., Radio Praha, www.krajane.net, Český dialog, Český rozhlas, Rádio Proglas, TV NOE, Místní infostránky, Dětská tisková agentura, ACR Alfa, www.borovice.cz, časopis FOLKLOR.

    Jedním ze souborů, které přijely do České republiky poprvé, byl srbský dětský soubor Česká beseda z Kruščic, které se nacházejí na pomezí s Rumunskem. Na krásné české kroje dostaly děti peníze z Hradce Králové a Hluboké, národopisný materiál získává soubor především od českých učitelů, kteří učí české menšiny v Rumunsku. Kruštičtí Češi nevědí, z kterých oblastí naší republiky pochází jejich předkové, protože žijí v Srbsku již po mnoho generací. Přesto vedoucí souboru i děti hovořili českým jazykem, který je naučili jejich rodiče a prarodiče. Chtějí využít cesty do Prahy také k tomu, aby požádali naše úřady o vyslání českého učitele do jejich komunity.

    Zato členové tanečního a pěveckého souboru Beliševac z Chorvatska vědí velmi dobře, že jsou potomci moravských Valachů. Cestou se autobusem rozléhal nadšený zpěv: „My jsme Valaši, jedna rodina…“. Soubor tvoří především střední generace a děti, kteří jsou zárukou, že valašská kultura v Chorvatsku bude mít své pokračovatele.

    Více: http://krajane.radio.cz/articleDetail.view?id=1714

    http://krajane.radio.cz/articleDetail.view?id=1716

    Autoři