Etiopské děti a jedna ze škol českého projektu 'Postavme školu v Africe' Přes tisíc skautů a skautek bude od 6. do 10. října vybírat peníze na stavbu etiopských škol ve více než šedesáti městech České republiky. Z výtěžku minulých ročníků sbírky se podařilo postavit celkem devět škol pro 1960 dětí. Letošní ročník podpoří doprovodné koncerty, africká mše, divadelní představení či unikátní aukce trabantu. Během slavnostního zahájení sbírky v úterý 6. 10. na náměstí Republiky v Praze se skauti a Člověk v tísni pokusí o vytvoření rekordu s maximálním počtem bubeníků.

    Již 1960 etiopských dětí má možnost se učit ve školách, které byly postaveny díky sbírce Junáka a společnosti Člověk v tísni Slavnostní zahájení sbírky proběhne v úterý 6. 10. v 14.00 v prostoru před ulicí V Celnici na náměstí Republiky v Praze. „V rámci doprovodného programu se představí dva divadelní soubory s africkým repertoárem, diváci se budou moci zúčastnit etiopského kávového obřadu, výuky etiopského jazyka amharštiny, nechat si pokrýt tělo africkými motivy,“ popisuje zahájení koordinátorka sbírky Mariana Ermlová. V 15.30 na místě proběhne pokus o zápis českého rekordu ve hře maximálního počtu amatérských i profesionálních bubeníků. Pro účastníky rekordu, kteří sami buben nevlastní, bude na místě k dispozici kolem 170 bubnů. „Tak, jako se pomocí bubnů přivolává déšť, my chceme aby bubny pomohly přivolat déšt darů, za které budeme moci postavit další etiopskou školu,“ říká Jiří Plecitý, vedoucí afrických projektů společnosti Člověk v tísni. Bubeníci mohou sbírku podpořit i v dalších 80 městech, kde budou mít skauti svá stanoviště.

    Děti při otevření jedné z 9 škol v Etiopii, které vznikly díky projektu a sbírce Postavme školu v Africe „Na stáncích v dalších městech si budou oddíly instalovat informační panely, kde si mohou kolemjdoucí prohlédnout nově postavené školy a další fotografie z Etiopie. Někde vás pozvou na etiopskou kávu, zahrají si s dětmi hry, jinde budou promítat filmy z Etiopie a malovat na obličej,“ říká Mariana Ermlová. Do sbírky je přihlášeno více než 80 oddílů a celkově bude během sbírky v ulicích měst vybírat přes tisíc skautů a skautek. „Pro skauty je sbírka možností, jak mohou pro děti v Africe aktivně něco dělat, nejen o věci mluvit nebo sedět s rukama v klíně,“ dodává Mariana Ermlová, která etiopskou misi sama navštívila.

    Žáci ze škol českého projektu 'Postavme školu v Africe' jsou v dalším studiu aktivnější a úspěšnější Negramotnost dosahuje podle údajů OSN v Etiopii více než 60 procent a řada dětí se stále učí pod otrhanými přístřešky. Běžné etiopské školy jsou stavěny ze dřeva a hlíny, s malými okny a ve třídě se často tísní přes sto žáků. Výuka založená převážně na memorování je neefektivní a učitelé nemají dostatečnou kvalifikaci. „Školy postavené z české sbírky mají proti etiopskému standardu lepší vybavení, jsou celkově světlejší a ve třídách je maximálně 50 dětí. Důležitý je také způsob výuky, kdy se žáci zapojují do vyučování a učitelé jsou zaškolováni v moderních vyučovacích metodách,“ říká Ondřej Nádvorník, vedoucí etiopské mise Člověka v tísni. „Naši žáci, kteří se dostanou na střední, se prý skoro vždycky poznají, jsou ve vyučování aktivní a hlásí se. Často mají nejlepší výsledky v celém okresu. Zrovna teď se děti z naší střední internátní školy v Awasse dostaly na vysokou školu.“

    Voda pro africké školy
    Jedním z největších problémů, se kterými se stále potýká většina etiopských škol, je nedostupnost vody. Voda je v Etiopii často problém - nejen pro žáky našich škol...„S vodou je to špatné. Na spoustě míst, kde pracujeme, prostě zdroje vody v blízkosti školy nejsou, takže si děti vodu nosí z domů, pokud ji vůbec doma mají,“ popisuje běžnou praxi Ondřej Nádvorník. „Z výtěžku letošní sbírky bychom chtěli postavit komunikace, které přivedou vodu z blízkých zdrojů. Pokud takový zdroj není, instalujeme u škol další chytače vody,“ předestírá plány na další rok.
    Do této doby instaloval Člověk v tísni z prostředků sbírky Postavme školu v Africe střešní lapače vody u dvou škol, k další škole přivedl vodovod a u čtvrté se voda čerpá z hloubkového vrtu.

    Otevření jedné z 9 škol českého projektu 'Postavme školu v Africe' „Chtěli bychom vybrat nejméně na dvě nové školy, jinak budeme rádi, když se nám podaří shromáždit víc než 3 milióny českých korun,“ říká Mariana Ermlová. Cena za jednu školu se přitom pohybuje od 1.3 do 1.7 milionu korun. „Záleží samozřejmě na místě stavby. Školy ve vzdálenějších oblastech venkova jsou obecně dražší a další problémy jsou spojeny s dostupností stavebních materiálu,“ upřesňuje Ondřej Nádvorník. Uvedená cena podle něj zahrnuje i vybavení nábytkem a školními pomůckami, aby byly školy ihned připraveny pro výuku.

    V pěti uplynulých ročnících sbírky se zatím podařilo shromáždit 13 955 640 Kč, za které bylo dokončeno devět škol pro 1960 dětí. Slavnostní otevření jedné z nich proběhne během sbírky ve čtvrtek 8. 10. 2009.

    Junák - svaz skautů a skautek ČR Jak přispět?
    Příspěvky na sbírku „Postavme školu v Africe“ je možné vhodit přímo do kasiček skautů v ulicích nebo po celý rok posílat na sbírkové konto 222 444 555/0300 u ČSOB. Další možností je zaslat textovou zprávou ve tvaru „DMS AFRIKA“ na telefonní číslo 87777. Cena DMS je 30 korun, na konto projektu bude připsáno 27 Kč. Lidé také mohou přispívat pravidelně každý měsíc po dobu jednoho roku. Stačí odeslat SMS ve tvaru „DMS ROK AFRIKA“ na číslo 87777 a z kreditu pak bude každý měsíc automaticky odečtena částka 30 Kč. Službu lze zrušit odesláním „DMS STOP AFRIKA“.

    Člověk v tísni Program slavnostního zahájení:
    14:00 – Zahájení za účasti představitelů organizací Junák, Člověk v tísni
    14:15 – Divadlo Janko Poláka – Africké pohádky
    14:45 – Registrace účastníků rekordu a nácvik bubenické sestavy
    15:30 – Pokus rekord v počtu aktivních bubeníků na jednom místě
    16:00 – Zakončení

    Průběžné akce:
    • etiopský kávový obřad v podání společnosti Mamacoffee
    • bodypainting s africkými motivy
    • hry a učení etiopského jazyka amharštiny
    • infostánek – promítání, výstava a informace o sbírce, sbírkových školách, situaci v Etiopii a problémech zemí třetího světa
    • skauti se sbírkovými kasičkami
    • workshop hraní na africké bubny

    Doprovodné akce sbírky Postavme školu v Africe

    Bubnování pro Afriku
    Pokus o zápis do České knihy rekordů proběhne v úterý 6. října od 15:30 na náměstí Republiky v Praze. Od 14.45 bude na místě probíhat registrace účastníků rekordu a nácvik bubenické sestavy pod vedením facilitátorů z Original Rhythm Team. Jimi prováděná metoda Drum Circle umožňuje rychlé zacvičení nehráčů a pokusu se tak bude moci zúčastnit opravdu každý (vice o metodě na http://www.rhythm-team.cz ). Na místě bude k dispozici kolem 170 bubnů zajištěných společností 1. incentivní… královská motivace!. Zápis rekordu proběhne pod dohledem oficiálního komisaře agentury Dobrý den Pelhřimov, která spravuje Českou knihu rekordů.

    Více o rekordu v tiskové zprávě na http://clovekvtisni.cz/index2.php?id=114&idArt=1233

    Africká mše
    Sbírku podpoří také organizátoři AFRICKÉ MŠE – koncertu, jehož výtěžek (rozuměj cena vstupného) podpoří stavbu škol v Etiopii. Tato kulturní akce se uskuteční v sobotu 10. října 2009 od 18:00 hodin, tedy v den, kdy v letošním roce oficiálně končí sbírka, v Betlémské kapli na Betlémském náměstí v Praze. Vstupenka, kterou je možno zakoupit v předprodeji, stojí buď 100 nebo 200 korun – to podle umístění. Na koncertě vystoupí pěvecké sbory Charmone, Akcent, A my taky, Collibet a Rosex. Zveme všechny příznivce hudby, sborového zpěvu a Afriky.

    Bližší informace najdete na www.africkamse.cz.

    Autoři