Jana Kosová, výkonná ředitelka sdružení Český západ; za ní plné police výrobků žen z chráněné dílny v Dobré vodě u Toužimi Buťi – Dobrý obchod Českého západu připravuje na podzimní a zimní podvečery tvořivé kurzy pro veřejnost. Při prvním setkání, které proběhne již ve čtvrtek 22. října od 17 hodin, se zájemci naučí plést originální kulatý tác z pediku. Do Vánoc je v dobročinném obchodě Buťi ve Veleslavínově ulici 7 v Plzni naplánováno ještě několik dalších kurzů. Výtěžek z těchto kurzů bude použit na vzdělávání, zaměstnávání, volnočasové programy a další aktivity občanského sdružení Český západ, které působí v sociálně vyloučených lokalitách v Dobré Vodě a okolí na Karlovarsku.

    Chráněnou dílnu v dobré Vodě u Toužimi provozuje sdružení Český západ - na snímku potisk tašek, které šijí romské ženy „Dříve se lidé scházeli v zimě v jedné chalupě, povídali si, zpívali, vyprávěli si pohádky, ale také pletli košíky, předli, tkali, drali peří, dělali zkrátka, co bylo třeba. Společně se pak dlouhá zima lépe snášela. Také proto zveme lidi k nám, aby si přišli trochu popovídat, odpočinout si a něco nového se naučit,“ láká na tvořivé kurzy do dobročinného obchodu Buťi Iva Pšeničková, jeho koordinátorka. Jednotlivé kurzy povedou lektorky, které mají s vedením podobných akcí již bohaté zkušenosti, jsou to buď pracovnice z občanského sdružení Český západ, nebo ženy z romské komunity v Dobré Vodě, kde organizace působí. Český západ realizuje podobné tvořivé dílny již řadu let a provozuje i vlastní textilní dílnu, jejíž výrobky je možné koupit například právě v obchodě Buťi.

    Kulatý tác s uchy z pediku se naučí plést první účastníci kurzů obchůdku Českého západu Buťi v Plzni První kurz pletení z pediku ve čtvrtek 22. října je určen i úplným začátečníkům a povede ho lektorka Kamila Součková. Při výrobě kulatého tácu se účastníci kurzu naučí zakládat osnovu výrobku i ji vyplétat. Dozví se, jak výplet nastavovat, ukončovat nebo střídat jeho barvy. Výsledkem asi tříhodinového kurzu bude originální tác s překližkovým dnem a uchy, který si budou moci účastníci odnést domů. Do Vánoc je už naplánován další kurz pletení z pediku (12. listopadu), kurz výroby adventních věnců (26. listopadu), vánočních ozdob z korálků (3. prosince) a další kurzy ještě přibudou.
    Přihlašovat se do kurzů je možné telefonicky na čísle 602 663 578, e-mailem na adrese iva.psenickova@cesky-zapad.cz, ale také přímo v obchodě Buťi, kde je nutné předem zaplatit zálohu za kurz.

    Sortiment zboží v obchůdku Českého západu BUŤI v Plzni je různorodý Podobné obchody jako je Buťi jsou v zahraničí známé pod názvem „charity shops“ a fungují tam již přes šedesát let. Různé neziskové organizace tímto způsobem získávají finance pro svoji činnost. Obchody nabízejí nejen použité zboží od dárců, ale také výrobky z vlastních dílen nebo dary od firem. Provoz těchto obchodů je z velké části založen na dobrovolnících, kteří pravidelně pomáhají s prodejem, tříděním zboží či s propagací obchodu.

    Obchůdek Českého západu BUŤI ve Veleslavínově ulici v Plzni má již stálé zákazníky Nejinak tomu je i v obchodě Buťi, kde mohou lidé nakoupit výrobky chráněných dílen a klášterů z Čech i Francie, nebo použité oděvy, obuv, módní doplňky, knihy, hudbu, filmy, sklo, porcelán, umělecké předměty či drobné bytové doplňky. „Naším mottem je ‚Radost na dvakrát‘, což představuje radost z darování i nákupu. Byli bychom rádi, aby se k nám lidé rádi vraceli a nacházeli u nás to, co jinde nekoupí, a to může být myšleno doslova i přeneseně. Věříme, že k tomu napomohou právě i naše tvořivé kurzy,“ uzavírá Iva Pšeničková.

    Kontakt: BUŤI – Dobrý obchod Českého západu, Veleslavínova 7, Plzeň, tel.: 602 663 578,

    www.buti.cz

    Buťi – Dobrý obchod Českého západu
    Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi. Výtěžek dobročinného obchodu Buťi putuje na vzdělávání, zaměstnávání, volnočasové programy a další aktivity občanského sdružení Český západ, které působí v sociálně vyloučených lokalitách v Dobré Vodě a okolí na Karlovarsku.

    Obchůdek Českého západu BUŤI ve Veleslavínově ulici v Plzni Co je dobročinný obchod?
    Dobročinné obchody, v zahraničí známé jako „charity shops“ jsou ve své podstatě „obchody“ jako každé jiné, které získávají finanční prostředky za prodej zboží. Co je ale výrazně odlišuje od klasických obchodů je to, jakým způsobem získávají zboží, které prodávají, jejich řízení a organizace. Dalším rozdílem je také to, že všechen zisk z prodeje putuje na podporu konkrétní neziskové organizace a její činnosti.
    První dobročinný obchod vznikl v roce 1947 ve Velké Británii. Jeho předchůdci byly obchůdky Mezinárodního Červeného kříže během druhé světové války.
    Hlavní část prodávaného zboží v dobročinných obchodech tvoří použité věci, které k prodeji darují lidé, kteří je již nepotřebují. Menší část (v některých případech žádnou) prodávaného zboží tvoří vlastní výrobky organizace nebo jejích klientů. Organizace dobročinného obchodu je založena na dobrovolnících, kteří pravidelně pomáhají s prodejem, příjmem a tříděním zboží a také s propagací.

    www.buti.cz
    www.cesky-zapad.cz

    Autoři