Logo Muzea hlavního města PrahyV Muzeu hlavního města Prahy bude 3. listopadu 2009 slavnostně otevřena netradiční expozice zaměřená na vnímání hmatem. Expozice, která přiblíží svět architektonických či uměleckých slohů, není zaměřena pouze pro nevidomé a slabozraké, ale i pro běžné návštěvníky, kterým může zážitek z nového vnímání hmoty otevřít nový pohled. Všichni návštěvníci „Slabikáře návštěvníků památek…“ tak budou mít jedinečnou možnost doslova si ohmatat románský a gotický sloh.

    Podle posledních informací Světové zdravotnické organizace WHO žije ve světě 198 milionů zrakově postižených. V České republice je podle informací Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS) evidováno více než 12 000 takto postižených osob. Všem těmto našim spoluobčanům je odepřena možnost vnímat krásu uměleckých děl, architektury i uměleckého řemesla zrakem. Klasické muzejní a galerijní expozice proto nevyhovují a osoby zrakově handicapované zcela vylučují. Již od počátku 90. let minulého století jsou systematicky rozvíjeny snahy zpřístupnit výtvarné umění prostřednictvím hmatových výstav.

    Právě v Muzeu hlavního města Prahy proběhla s velkým ohlasem v loňském roce hmatová výstava o pravěké keramice „Začalo to hrudkou hlíny“, která následovala po úspěšné výstavě „Šaty dělaj` pračlověka“. Muzeum se tak zapojilo do projektu „Díváme se rukama“ a plánuje tak několik výstav tematicky zaměřených na archeologii a rozšiřuje výstavní činnost pro zrakově handicapované spoluobčany o témata historická a uměleckohistorická.

    Návštěvníci se v expozici „Slabikář návštěvníků památek – sloh románský a gotický“ seznámí s typickými sakrálními stavbami románského a gotického období. Vystaveny jsou modely půdorysů, celých staveb i detailů: jedná se o stavby, které dosud existují nebo existovaly v minulosti. Zachyceny jsou konkrétní objekty, které dnešní Praha zdědila po předcích. Některé se zachovaly dodnes, jiné byly přestavěny nebo zbořeny, a poznáváme je již jen z fragmentů. To však nemění nic na významu, které měly pro dějiny architektury.

    Expozice obsahuje, vzhledem ke možnostem hmatového vnímání návštěvníků, 10 modelů a dvě ukázky typických materiálů. Jsou zde zastoupeny trojrozměrné modely konkrétních pražských sakrálních architektur, trojrozměrné modely jednotlivých typických architektonických prvků, jejichž předlohou byly rovněž konkrétní detaily z pražské architektury, plastické reliéfní modely půdorysů z durafolové fólie, dále ukázky stavebního kamene. Výstavní prostor bude doplněn panely s nákresy románských a gotických architektonických prvků. Jednotlivé exponáty, umístěné v samostatných výstavních stolech s vodicí lištou tak, jak to vyžadují pravidla hmatových výstav, doprovází popisky v Braillově písmu a k jednotlivým exponátům je vydán rozšířený komentář s pomocí zvukového průvodce, doplněného chorálovou hudbou souboru Schola Gregoriana Pragensis.

    Dnes již nemůže být pochyb o tom, že výstavy a expozice přístupné nevidomým i jinak postiženým osobám a atraktivní i pro ostatní občany by neměly být ničím výjimečným a je naopak třeba, aby se staly běžnou a přirozenou součástí našeho kulturního života. Právě tento trend, sbližovat nepostižené a postižené občany, sledují pracovníci Muzea hlavního města Prahy a těší se na všechny návštěvníky, jimž chce umožnit bližší a intenzivnější kontakt se sbírkovými předměty a historií vůbec.

    Autoři