Karamické knoflíky na sbírku na podporu činnosti sdružení Český západ vyráběli mladí i staří Originální keramická dílna na kolečkách občanského sdružení Český západ nabízí nově keramické kurzy pro veřejnost. Jednodenní kurzy určené dospělým, dětem, pokročilým i úplným začátečníkům se konají celoročně v Dobré Vodě u Toužimi vždy v dohodnutých termínech. Výtěžek z kurzů je určen na financování činnosti Českého západu působícího v sociálně vyloučených lokalitách na Toužimsku a Tepelsku.

    Originální keramická dílna na kolečkách vznikla v Dobré Vodě v roce 2008 rekonstrukcí staré dřevěné maringotky. Její vznik podpořil Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. V dílně se od té doby konají pravidelné kurzy pro romské i neromské obyvatele Dobré Vody, děti, mládež i dospělé a nově i kurzy pro veřejnost. Výrobky keramické dílny lze zakoupit v dobročinném obchodě Buťi, který provozuje Český západ ve Veleslavínově ul. 7 v Plzni. Sortiment zahrnuje misky, talíře, svícny a další dekorační předměty.

    „Kurzy pro veřejnost budou probíhat dle přání samotných účastníků. Ti si budou moci vybrat, co se chtějí naučit, zda si vyrobí užitkovou či dekorační keramiku. Mohou si také zvolit jestli přijedou do Dobré Vody pouze na jeden den, nebo si kurz složí z více navazujících lekcí. Kurzy jsou otvírány vždy pouze pro 3 až 5 účastníků,“ představuje novou nabídku Českého západu lektorka kurzů Kamila Součková. „Účastníci se mohou naučit vyrobit hrnečky, misky, talíře, květináče, svícny, vázy či konvice nebo různé dekorační kachle či plastiky. Poté své výrobky mohou dekorovat glazurami, engobami či oxidy,“ doplňuje informace o možné náplni kurzů Kamila Součková.
    Více informací o kurzech získají zájemci na internetových stránkách www.cesky-zapad.cz či u Kamily Součkové na telefonním čísle 608 336 038.

    Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi. Cílem Českého západu je vytvářet podmínky pro zkvalitnění života obyvatel Dobré Vody a okolí skrze zásadní změnu v nich samých, v komunitě jako celku a v pohledu majoritní společnosti. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou. Český západ v Plzni provozuje dobročinný obchod Buťi. Činnost Českého západu dnes už nemá jen čistě lokální význam, ale zvyšuje se také jeho význam celospolečenský. Sdružení je často uváděno jako příklad dobré praxe v práci s romskou menšinou a podílí se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v ČR.
    Práce Českého západu byla 1. prosince 2009 oceněna cenou Gypsy Spirit.

    Autoři