Pražské muzeum gramofonů je cílem desítek zahraničních studentů, kteří přijíždějí do České republiky v rámci výměnných nebo vzdělávacích programů. Mladou generaci především láká poznat předchůdce dnešních hudebních přehrávačů, bez kterých si dnes nedovedou představit život, a také originalita expozice, která se liší od klasických a okoukaných přírodovědných muzeí.

    S příchodem jara se zvýšil počet zahraničních studentů, kteří přijíždějí do Česka s cílem poznat novou zemi a setkat se s vrstevníky. Koordinátoři výměnných programů se snaží pro studenty z cizích zemí připravit bohatý a zajímavý program, který bude zároveň přínosný a studenty bude bavit. Proto jsou koordinátoři při přípravě programu velmi nároční a často volí netradiční formu. „O muzeum gramofonů a fonografů se zajímá čím dál více učitelů a organizátorů různých vzdělávacích přeshraničních projektů určených studentů. Tento týden k nám například zavítají studenti z Velké Británie a Španělska, pro které připravuje program třebíčská škola,“ potvrzuje sběratel a majitel muzea Karel Mráz a dodává, že dalšími zájemci jsou studenti z Japonska, Portugalska, Francie a USA.

    „Chceme zahraničním studentům ukázat Prahu a Třebíč originálním způsobem. Pražské muzeum gramofonů je unikátní v celé střední Evropě a gramofony jako předchůdci dnešních cd, dvd a různých hudebních přehrávačů, které jsou součástí života dnešní generace, jsou pro studenty velmi atraktivní. Proto jsme zvolili tuto expozici,“ popisuje rozhodnutí pedagog a koordinátor vzdělávacího programu Comenius Lukáš Dvořák z Třebíče.

    V muzeu gramofonů jsou shromážděny různé typy těchto přístrojů – fonografy, gramofony s troubou, skříňové, kufříkové, dětské, ale i luxusní mahagonové. Vzácností je koncertní gramofon z počátku 20. století, který byl používán k ozvučení filmů a také jeho opak – nejmenší vyráběný gramofon uložený v kovovém pouzdře o průměru 11,5 cm nebo mincovní automat, tedy jakýsi předchůdce dnešních jukeboxů.

    Autoři