V nádherné tatranské přírodě se psaly dějiny Polské rady organizací mládeže - PROM Ve dnech 21.– 24. října 2010 proběhlo v polských Tatrách, ve skautském středisku Glodówka, setkání zástupců polských organizací mládeže, zahraničních hostů z Evropského fóra mládeže a několika národních rad mládeže včetně ČRDM. Hlavním cílem byla diskuze ke vzniku polské rady mládeže. Na jejím založení se shodlo takřka 40 polských mládežnických organizací a proces utváření je v chodu již několik měsíců a pomalu se snad blíží svému naplnění na přelomu let 2010 a 2011.

    Zástupci polských organizací si vyslechli zkušenosti kolegů z národních rad mládeže ze Španělska, Slovenska, Česka, Litvy, Německa a Flander. Jednalo se o jedinečnou možnost konzultovat probíhající proces ustavení Polské rady organizací mládeže (PROM = polsky též „trajekt“). Zahraniční hosté čelili řadě otázek ze strany zástupců polských organizací a při diskuzi se narazilo na mnoho zajímavých otázek, nad kterými zatím polské organizace nenalezly konsenzus nebo nad nimi zatím ani nepřemýšlely. Celý proces sledovali a podporovali také zástupci Evropského fóra mládeže a polského ministerstva zodpovědného za oblast mládeže. Polské ministerstvo je vzniku rady velmi nakloněné a snaží se vyjít organizacím mládeže maximálně vstříc.

    V nádherné tatranské přírodě se psaly dějiny Polské rady organizací mládeže - PROM V Evropské unii jsou jen 3 státy, kde národní rady mládeže neexistují. Jedná se o Polsko a Bulharsko, kde by rady měly vzniknout právě v následujících měsících a Maďarsko, kde funguje neinstitucionalizovaná platforma a výhledy na založení rady jsou poněkud vzdálenější.

    P. S.:
    Zajímavým zjištěním bylo, že idea polské rady je obdobná myšlence České rady dětí a mládeže, a to nejen v cílech, ale i v užití symboliky. Polský „trajekt“, podobně jako loďka, kterou má ČRDM ve znaku, má pomáhat organizacím i mladým lidem proplouvat zdárně životem až do dospělosti. Je vidět, že v Evropě toho máme s ostatními hodně společného.

    Autoři