Účastníci CVVZ 2010. Většinou jsou mladí, vedou dětské oddíly a do Chrudimi přijeli načerpat nové zkušenosti. A těmi svými motivovat druhé. (Foto Jiří Majer)Do chrudimské Střední školy průmyslové technické a strojní, jakož i do blízkého Gymnázia Josefa Ressela zamířily v době od pátku 12. do neděle 14. listopadu 2010 stovky převážně mladých lidí. Přijelo jich tam přes 620 a jejich cílem se stala Celostátní vzájemná výměna zkušeností – tradiční akce určená především dobrovolníkům, kteří ve svém volném čase pracují s dětmi a mládeží. Organizátoři z místního sdružení Altus pro ně připravili skoro tři stovky programů nejrozmanitějšího zaměření – od Fundraisingu pro úplné začátečníky přes Psychomotorické hry a činnosti až po praktický nácvik záchrany tonoucího.

    Do Chrudimi nás přijelo přes 620. (Foto Jiří Majer)Jednou z účastnic „cévévézetky“, která si z bohaté nabídky workshopů, kurzů a přednášek vybrala v sobotu právě program s alarmujícím názvem Pomoc, topím se!, byla i Jana Kuiberová z Ligy lesní moudrosti. Předtím stihla absolvovat reálnou sebeobranu a v pátek břišní tance a žonglování. „Se všemi těmi programy jsem byla spokojená,“ shrnula svůj dojem woodcrafterka, která se na CVVZ vypravila již poněkolikáté. Chrudimská akce byla podle ní připravena dobře, i když pár organizačních drobností sem tam zaskřípalo. „Nevěděla jsem třeba, odkud mi jede autobus k bazénu, ale pořešilo se to, neujel mi, dostala jsme se tam,“ dodala na vysvětlenou.
    Chrudimská CVVZ nabídla zájemcům skoro tři stovky nejrůznějších diskuzí, seminářů, workshopů, exkurzí a pohybových aktivit. (Foto Jiří Majer)Spokojena s úrovní programů byla také Hana Hejnová, která pracuje v TOM Pěšinky a Ostříži v Hradci Králové jako vedoucí. „Navštívila jsem například přednášku Jak učit o protidrogové prevenci, ta se mně moc líbila. Pak jsem se zúčastnila zážitkových akcí; týkaly se toho, jaké se dají dělat akce pro náctileté. Bylo to i s jednou praktickou ukázkou hry,“ řekla vedoucí hradeckých tomíků. Z minulých let už měla za sebou CVVZ v Ostravě, v Třešti a v Plzni; nicméně do celkového srovnání s chrudimskou akcí se v jejím průběhu pouštět nechtěla.

    Všechny dosud navštívené programy se moc líbily Kateřině Urbáškové z Občanského sdružení Gaudolino. „Já jsem se zaměřila na pohybové aktivity pro menší děti,“ upřesnila s tím, že zmíněné programy pro ni byly velkou inspirací. CVVZ Chrudim 2010„Jinak jsem si vybrala také hodně výtvarných workshopů; jeden už jsem měla – a paráda…!“ Jinam než do Chrudimi se zatím na CVVZ nepodívala, takže srovnávat nemohla. „Ale jsem nadšená,“ zdůraznila.
    Poprvé na cévévézetku přijela do Chrudimi také Dagmar Lovecká z Občanského sdružení Jo. Pauza mezi jednotlivými programy se dá strávit třeba hrou. (Foto Jiří Majer)Jaké programové menu si sestavila? „Bylo toho spousta: kouzlo kruhů, žonglování, míčová hra… Všechno se mi líbilo, zatím jsem strašně spokojená,“ libovala si.

    Jan Jaroš od tomíků navštívil střelecké minimum. „V podstatě se mi to líbilo, akorát tam byl problém se vzduchovou pistolí, která se nějak rozbila… Takže to bylo chudší, ale přitom dobré,“ poznamenal.
    Jiří Antoš je ze sdružení Boii, inspirovaného ve své činnosti keltskou tematikou. V pátek se dostal jen na kurz bubnování a v sobotu – to už ovšem v roli lektora – si vzal na starost exkurzi zaměřenou na prohlídku zřícenin v okolí Chrudimska – Hlinecka. „Stihli jsme čtyři zříceniny, překvapivě i s přednáškou. Exkurze se jejím účastníkům líbila, což je důležité,“ podtrhl průvodce.

    Z ankety je zřejmé, že to, kvůli čemu lidé do Chrudimi přijeli, nejspíš naplnilo jejich očekávání.
    A když už je řeč o účastnících CVVZ 2010, nejvíce na ní bylo pionýrů, skautů, pak vedoucích z Déčka – Domu dětí a mládeže Rychnov, brontosaurů a tomíků. Na školních chodbách a při venkovních aktivitách jste mohli nejčastěji potkat zájemce o výměnu zkušeností ve věku 16, 19, 18, 17 a 15 let (kdo však nebyl ještě plnoletý, musel mít podle regulí CVVZ dospělého garanta). Do Chrudimi se vypravili nejčastěji z Brna, z Hradce Králové, z Ostravy, ze Skutče a z Rychnova nad Kněžnou.
    Asi 500 jich stihlo páteční zahajovací ceremoniál, při kterém si zahráli svéráznou hru spočívající ve vzájemných výměnách nejrůznějších věcí. „Mezi směňovanými předměty bylo možné vidět třeba klíče, moderátor dal do placu i svůj mikrofon, myslím, že se tam vyměňovaly i boty,“ popsal průběh hry, nesoucí výrazné rysy studentské recese, náčelník CVVZ 2010 Martin Benák. Soutěž o nejoriginálnější směňovaný předmět podle něj vyhrál čistící prostředek na zubní protézu…

    Na školních chodbách byly k vidění nástěnky rozmanitých dětských a mládežnických spolků a organizací, často velmi výpravně uspořádané. (Foto Jiří Majer)Pátečního zahájení CVVZ se zúčastnil mj. představitel Českých drah, který zajišťoval pro účastníky akce slevu na jízdném, a místostarosta Chrudimi v zastoupení náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka, jenž nad celou akcí převzal záštitu. „Minulé ročníky byly řekněme méně navštěvované, takže se možná začíná vracet fenomén téhle akce. A myslím si, že i počet účastníků je poměrně pěkný,“ zobecnil chrudimský místostarosta Roman Málek.
    Letošní akce, uspořádaná pod mottem „Kdo chce zapalovat, musí sám hořet“, byla v pořadí již 19. ročníkem CVVZ; jubilejní 20. ročník se má uskutečnit v Hradci Králové.

    Autor