V pátek 3. prosince 2010 byla v Mnichově již podruhé udělena prestižní cena „Jugend für Bayern“ (Mládež Bavorsku), kterou je oceňováno mimořádné nasazení mládeže pro demokracii a společnost v Bavorsku. Mezi oceněnými byl tento rok i česko-německý projekt „Sousedé se stávají přáteli“. Oficiální předávní cen proběhlo v rámci oslav Bavorského dne ústavy za přítomnosti významných osobností politického i veřejného života. Cenu projektu předal osobně bavorský ministerský předseda Horst Seehofer.
Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem v Plzni a Krajský kruh mládeže Horní Franky podporují prostřednictvím projektu „Sousedé se stávají přáteli“ přeshraniční spolupráci mládeže v Plzeňském a Karlovarském kraji a v bavorském regionu Horní Franky. Z široké palety projektem organizovaných aktivit byla obzvláště vyzdvižena česko-německá spolupráce taneční skupiny TS Power Kašperské Hory, pěveckých sborů Canzona z Chebu a Zpěvulky z Klatov, česko-německá setkání občanského sdružení Duha Kopretina z Plzně a mladých hasičů z Plesné nebo divadelní workshop ZŠ 1. Máje z Karlových Varů. Mladí zástupci těchto skupin si společně se svými německými kolegy převzali cenu přímo z rukou bavorského ministerského předsedy. Poblahopřát projektu přijel i generální konzul České republiky v Mnichově Josef Hlobil.
Předávání ceny proběhlo v sídle Katolické akademie v Mnichově. Po úvodním proslovu prezidentky zemského sněmu Barbary Stamm a ministerského předsedy Seehofera, následoval projev kardinála Reinharda Marxe na téma vztah státu a církve. Každá z těchto osobností poté udělila jednu z cen. Kromě projektu „Sousedé se stávají přáteli“ byly vyznamenány také projekt „Arkadas“ gymnázia v Alzenau a mezinárodní spolupráce památníků v Dachau a Flossenbürgu. V rámci ocenění pojedou mladí reprezentanti projektů na několik dní do Berlína nebo do Bruselu.
„Pro všechny účastníky i organizátory projektu je cena především velkou motivací k plánování dalších česko-německých aktivit. Uznání ze strany Bavorska si velmi ceníme,“ uvedla Lucie Piksová, koordinátorka projektu „Sousedé se stávají přáteli“ z Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže Tandem v Plzni.
Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem
bylo zřízeno na základě společného prohlášení českého ministra školství a německé spolkové ministryně pro mládež. Je organizační součástí Západočeské univerzity v Plzni a metodicky je vedeno Sekcí mezinárodních vztahů a evropských záležitostí MŠMT.
www.sousede-nachbarn.eu
Projekt „Sousedé se stávají přáteli“ je spolufinancován Evropskou unií. Evropský fond pro regionální rozvoj: Investice do Vaší budoucnosti.