Koncertem adventní a duchovní hudby byl ve čtvrtek 16. prosince zahájen 12. ročník Mezinárodního festivalu adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění – poprvé ve Václavovicích u Ostravy v římskokatolickém kostele sv. Václava, který byl vybudován v letech 1998 – 2001.
Festival pokračoval v pátek 17. prosince koncertem duchovní hudby v kostele sv. Ducha v Ostravě – Zábřehu. Moderní prostředí s perfektní akustikou umocňovala v programu ojedinělá a nezvyklá kombinace autorů: Vánoční oratorium od Camille Saint-Saëns a dílo Gloria RV 589 Antonia Vivaldiho.
Program zahájil úvodním slovem biskup Mons. František Václav Lobkowicz, farář kostela Vítězslav Řehulka a ředitel festivalu Zdeněk Tofel. Do kostela přišlo na 200 návštěvníků.
Biskup František Lobkowicz obdivoval interprety koncertu: „Perfektní obsazení, vnímaví sólisté i sbor. Pocházím z Čech, ale dnes po letech, co tady žiji, se cítím jako naturalizovaný Ostravák. O to příjemnější je, když některé interprety znám osobně. Člověk pak prožívá hudbu ještě jinak.“
Jako sólisté vystoupili Eva Dřízgová – Jirušová – soprán, Veronika Holbová – soprán, Anna Nitrova – Čihalová – mezzosoprán, alt, Tomáš Kořínek – tenor, Marián Lukáč – baryton. Společně s nimi Canticum Ostrava se sbormistrem Jurijem Galatenkem,Camerata Janáček s uměleckým vedoucím Pavlem Doležalem. Taktovku vedl známý italský dirigent Paolo Gatto.
V sobotu 18. 12. v Kozlovicích
od rána probíhal Vánoční jarmark, setkání s lidovými tvůrci a uměleckými řemesly a vystoupení souborů. Prodávaly se vánoční stromky, lidé si vybírali z bohaté nabídky specialit domácí i zahraniční regionální a salašnické gastronomie. V horním sálu Valašského pivovaru Kozlovice se promítaly filmy ze starších ročníků festivalu, z návštěvy Vatikánu a předávání vánočního stromku v roce 1999 a také vybrané etnofilmy.
Sotva na venkovním prostranství u obecního úřadu začal jarmark, začali obcházet i koledníci s koledou. Divadelní společnost Kozlovice před areálem Fojtství připravila Příjezd Tří králů a předvedla Živý Betlém. V Obecné škole organizátoři připravili Den otevřených dveří a otevřeli galerii sakrálního umění.
Dopoledne v Kozlovicích vystoupila Dechová hudba Kozlovice, SPV Kozlovice, Sbor ZŠ Kozlovice, Klávesová škola Lenky Lepíkové, Slavík Moravia, DSPT Valášek z Kozlovic, SLPT Valašský vojvoda, Valašský soubor Kašava ze Zlína, FS a DFS Turiec z Martina a ĽH Stračinovci z Turčeka (Slovensko), goralská muzika a soubor Koniakow (Polsko). Průvodní slovo měl Jaroslav Vašenda, Veronika Kubalová a Jakub Kahánek.
Ředitel festivalu Zdeněk Tofel si na sobotním programu pochvaluje zájem lidí: „Jen na dopolední jarmark jich přišlo na 2 000, to je krásné. Vyšlo nám počasí, sněží. Lidé se mohli podívat na řemesla, koupit si nějaké výrobky, dárečky, ochutnat sýry a masné výrobky.“
Druhou z hlavních postav dne je další z organizátorů, starosta Miroslav Tofel: „Jarmark je tady pošesté. Jsem celoživotní Kozlovjan a Souznění, to je pro mne začátek Vánoc. Na Vánoce jsme jako rodina vždy pohromadě, vaříme, povídáme si, jdeme na půlnoční. Ze Souznění mám velikou radost, setká se na něm celá dědina, baví se, dají si i štamprli. Už si nedovedu představit, že by Souznění nebylo.“
Odpoledne v 15 hodin v kostele sv. Michaela a sv. Barbory na Koncertě duchovní hudby a svátečních písní vystupují VS Kašava, FS a DFS Turiec a ĽH Stračinovci (SK), soubor a goralská muzika Koniakow (PL), laureáti soutěže Zpěváček 2010 – zlatá Kamila Šošovičková z Lužic u Hodonína (zároveň vítězkyně soutěže talentovaných dětí Zlatý oříšek 2010), bronzová Eliška Švábová z Nového Malína u Šumperku, Sára Kokešová z Kozlovic, na cimbál hrála Pavla Prašivková.
Večer v sále OÚ Kozlovice den Souznění v Kozlovicích uzavírá Adventně – vánoční pořad, na kterém postupně vystoupí DFS Valášek, SLPT Valašský vojvoda, VS Kašava ze Zlína, FS a DFS Turiec z Martina a ĽH Stračinovci z Turčeka (Slovensko), Goralská muzika a soubor Koniakow (Polsko), Zpěváček 2010 – Kamila Šošovičková, Eliška Švábová, Sára Kokešová a CM Kovaliček ZUŠ Ostrava 1
V neděli 19. 12.
dopoledne v Chrámu Panny Marie Královny v Ostravě – Mariánských Horách probíhá slavnostní Mše svatá. Vystupují na ní sólisté a muziky souborů, celebruje farář Vladimír Schmidt.
Odpoledne přichází vrchol festivalu. Nejdříve v 16.30 hodin ve foyer Domu kultury města Ostravy začíná setkání s lidovými tvůrci a řemesly a volná vystoupení muzik.
Jarmila Heimerlová z Kopřivnice předváděla paličkování. Z krajky umí zpestřit nejen oděvy, ale upaličkovat i obrázky, pánské kravaty, šály, okolky ubrusů, šperky nebo brože. „Paličkování se věnuji už 25 let. Tady ten vánoční zvonek dělám například 8 hodin. Může se zavěsit pod lustr nebo na okna.
Večer je už na programu očekávaný Galakoncert Souznění. V Divadelním sále DK města Ostravy. Slovem provází Markéta Kyštáková. Vystupují na něm DSPT Valášek, Valašský soubor Kašava ze Zlína, FS a DFS Turiec z Martina a ĽH Stračinovci z Turčeka (Slovensko), finalisté soutěže Zpěváček 2010 – zlatá Kamila Šošovičková, bronzová Eliška Švábová, Sára Kokešová, CM Kovaliček a Hudební skupina Lakatos Róbert a Rév z Maďarska.
Před přestávkou byly vyhlášeny také osobnosti z folklóru za přítomnosti předsedy Folklórního sdružení České republiky Zdeňka Pšenicy.
Bývalá učitelka Eva Urbánková jako návštěvnice oceňovala maďarskou skupinu Lakatos Róbert a Rév: „Mám ráda temperamentní skladby, i když někdy hráli i ty pomalé.“ Její kolegyně Svatava Bohušová, vedoucí folklórních souborů Opavica a Opavička ocenila vystoupení dětského souboru Valášek: „Některé soubory tančí jako dospělí a to není ono. Valášek si zachoval svůj dětský svět. Moc se mi líbili.“
Po přestávce druhá část koncertu patří skupině BUTY. A na závěr společné vystoupení všech souborů s koledami. Organizátory festivalu byl také předán finanční dar Místnímu klubu náhradních rodin. Během celého festivalu totiž probíhala finanční charitativní sbírka, která byla určena pro Místní klub náhradních rodin Frenštátsko, pod patronací Charity Frenštát p/R s ředitelkou Lenkou Tabachovou.
Galakoncert hodnotil i jeho ředitel Zdeněk Tofel: „Jsem překvapený, kolik přišlo dnes do Domu kultury v Ostravě diváků. Všude jsou samé předvánoční akce, ale lidé si našli cestu i k nám. Moc se mi líbila slavnostní výzdoba, atmosféra.Výborná byla Kašava, je to u nás špička. Překvapením byli pro mne Maďaři a jejich zpěvačka, která v Maďarsku patří mezi nejlepší. Těžko ale chválit jen někoho, všichni byli dobří, byly to bezchybné výkony. A jak bych měl hodnotit celý festival Souznění? Jsem nadšený, když vidím, jak se stírá rozdíl mezi amatéry a profesionály. Jsme dál ve zkušenostech, program se rozrostl. Co si víc přát.“
Obrazový záznam celého festivalu pořizovalo Studio VEMORI a VideoRelax a zvukový záznam Český rozhlas Ostrava. Pořady připravili Lenka Eliášová, Ludmila Fizková, Jana Foltýnová, Helena Skálová, Vlastimil Foltýn, Zdeněk Tofel.
Projekt byl podpořen Mezinárodním vyšegradským fondem (Visegrad Found). MF Souznění je přidruženým členem prestižní celosvětové organizace CIOFF.
Fotografie pan Jiří Janda