V komorním prostředí zasedací místnosti České rady dětí a mládeže (ČRDM) v budově na pražském Senovážném náměstí si navečer 1. února 2011 skupinka zájemců o cestovatelské vyprávění vyposlechla poutavě podané zážitky účastníků loňské výpravy do Izraele. Povídání o vzdálené zemi, jejích obyvatelích, historii, pamětihodnostech, exotické pouštní krajině i v kontrastu k ní moderní, „západoevropské“ tváři tamních velkoměst dokreslilo promítání a komentování fotografií. Cesta mladých lidí z naší republiky do Svaté země se uskutečnila na podzim 2010 v rámci trojstranného česko-německo-izraelského výměnného projektu Objevovat historii – rozumět současnosti – tvořit budoucnost.
Marek Krajči, Lenka Dvořáková a Jana Mašková se ve vzpomínkách vrátili k návštěvě základny mořských skautů z Jaffy, znovu se potýkali s ráhnem na jejich plachetnici během společné plavby podél pobřeží a znovu se nechali nadnášet na hladině Mrtvého moře. Znovu tam pocítili nečekaný příchod úlevného deště i prudký závan písečné bouře, znovu na sebe nechali zapůsobit tíživou atmosféru muzea holocaustu Jad Vašem a znovu se rozhlíželi z ruin středověké pevnosti Masada. Opět couvali podle obyčeje pozpátku od Zdi nářků, kam předtím uschovali do štěrbin mezi kamennými bloky svá přání napsaná a kousek papíru; zase si pochutnávali na pokrmech neobvyklých chutí a ještě jednou usmlouvali pár šekelů v zapadlých krámcích orientálních prodejců suvenýrů…
…Půl druhé hodiny s jejich vyprávěním uběhlo překvapivě rychle. Poslední dotaz byl zdárně zodpovězen, projekční plocha ztmavla a místo čtyřiceti ve stínu bylo venku zase mínus deset.
Pro zájemce a zájemkyně z řad členských spolků ČRDM, kteří by se podobné akce jako oni rádi zúčastnili, mají „přednášející“ nicméně povzbudivou zprávu: Letos se tahle šance naskytne znovu – nejspíš jako dvojstranný česko-izraelský projekt mládežnické výměny.