Březen a duben byly pro více než tisíc dětských zpěváků z celé republiky obdobím zkoušek, napětí a nadějí. Probíhala regionální kola celostátní soutěže dětí ve zpěvu lidových písní, která organizovala regionální folklorní sdružení s pomocí folklorních souborů, základních uměleckých škol či domů dětí a mládeže ve 13 národopisných oblastech Čech, Moravy a Slezska.
Soutěž Zpěváček, která nemá obdobu v žádné jiné evropské zemi, pořádá Folklorní sdružení ČR už 17. rokem a může tedy srovnávat. Dává porotám za pravdu, že účast dětí a hlavně pěvecká úroveň je rok od roku vyšší, což se odráží pak ve finále soutěže ve Velkých Losinách. To se letos bude konat 13. – 15. května 2011.
Odborné poroty se většinou shodovaly v tom, že rozhodování o postupu malých zpěváků nebylo snadné, protože interpreti předvedli velmi kvalitní pěvecké výkony. Pořadatele potěšil i velký zájem veřejnosti, která si přišla dětské talenty poslechnout a podpořit v jejich úsilí probojovat se do celostátního kola.
První se konal „Černovický zpěváček“ 6.3. v Brně, děti z Karlovarska soutěžily 12.3. v Domě kultury v Teplé u Mariánských lázní. Západní Čechy měly svoji soutěž 26.3. v Rokycanech a týž den jihočeští zpěváčci změřili své pěvecké umění před odbornou porotou delegovanou strážnickým Národním ústavem lidové kultury 26.3. ve Zvíkovském Podhradí. Děti z Těšínského Slezska se dověděly výsledky nominací 30.3. v Karviné, následovaly regionální soutěže 2.4. ve Středních a Severních Čechách, 8.4. v Opavě, 9.4. na Horácku v Jihlavě a Lašské kolo v Ostravě. Na Valašsku proběhla soutěž 10.4. ve V. Kloboukách, „Zpěváček Slovácka“ 17.4. v Lužicích a „O hanáckýho kohóta“ 18.4. v Prostějově. Regionálním soutěžím mnohde předcházela i místní a oblastní postupová kola, např. ve Vsetíně, Krásné Lípě, Uherském Brodě, Ostravě, Kyjově aj.
Ve Velkých Losinách – malebné obci pod Hrubým Jeseníkem uvítáme 50 nejlepších zpěváků, nominovaných v regionálních kolech, 13. května. Tady už půjde o umístění nejvyšší – získání titulů Zlatý, Stříbrný a Bronzový Zpěváček a několik čestných cen.
Folklorní sdružení ČR i po skončení soutěže nepouští vítězné zpěváčky se zřetele a dává jim příležitost uplatnit se na folklorních festivalech a slavnostech. Rovněž BROLN, který doprovází soutěžící děti na finálové přehlídce, podchycuje mladé talenty, zve je ke společnému účinkování na koncertech, natáčení v rozhlase a na nahrávky CD.
„Soutěž má velmi vysokou úroveň a její vítězové jsou systematicky přizváváni ke spolupráci s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů. Ve Velkých Losinách – obrazně řečeno – vyrůstají nástupci legend českého, moravského i slezského folkloru. A to je velmi dobře,“ říká přimáš BROLN František Černý, „protože lidové písničky patří k těm nejcennějším pokladům duchovní kultury, které máme.“