11. května 2011 se u ředitele odboru pro mládež MŠMT Mgr. Michala Urbana sešla pracovní schůzka zástupců spolků (Jan Burda, Aleš Sedláček, Marie Klímová, Kateřina Brejchová a Tomáš Novotný) k jednání s pracovníky odboru stran změn v metodice.
Přednesli jsme náměty posbírané v minulých měsících od spolků a požádali pana ředitele a Evu Hampejsovou o to, aby byl systém pokud možno zjednodušen (formuláře, detailní rozepisování nákladů, které v loňském roce ztížilo mnoha sdružením přípravu projektů), aby existovala i nadále kontinuální podpora financování víceletých investic, zdokonalila se zpětná vazba u odmítnutých projektů, poněkud se rozvolnily stávající limity u výchovných akcí či táborů atd.
Šéf ČRDM požádal, aby podmínkou pro přiznání statutu uznané organizace nebylo pro příště obdržení dotace v uplynulých třech letech. Tato podmínka, pokud by zůstala, by mohla diskriminovat organizace, kterým z důvodu snižování rozdělovaných prostředků nebyla dotace poskytnuta. Pan ředitel Urban příslíbil, že se našimi náměty bude zabývat, jakkoliv ne všem požadavkům bude možné vyhovět. Zároveň ujistil přítomné zástupce spolků, že nechystá dramatické změny v dotačním systému a že bude dbát na kontinuitu projektů, které existují a které naše sdružení „umějí“ realizovat.
Fakt, že jistou část prostředků musí odbor použít na nové, rozvojové projekty, resp. naplnění státní politiky (jako příklad uveďme letošní kampaň v rámci Evropského roku dobrovolníka, kde v podstatně žádné ze sdružení ČRDM neuspělo), ovšem označil pan ředitel za nezpochybnitelný. Reagoval tím na naše připomínky, resp. vesměs kritické názory na jednorázové kampaně, které vlastní činnost sdružení výrazně neposunou vpřed a ubírají prostředky, které spolky naléhavě potřebují pro zajištění základní činnosti.
Michal Urban vyjádřil přesvědčení, že loňský kolaps elektronického systému vkládání se nebude opakovat, zásadní revizi této aplikace však chystá ministerstvo až na období 2012-13.
Další jednání o metodice by měla následovat v nadcházejících měsících.