Už počtvrté se vyhlašovaly výsledky soutěže Má vlast v srdci Evropy, za kterou stojí Památková komora, a tentokrát kromě ČRDM se na tom podílel i NIDM. Tato soutěž je takovým malým vítězstvím nelhostejných.
Tato soutěž se zrodila roku 2004 jako příklad propojení různých oblastí občanské společnosti – v tomto případě konkrétně péče o kulturní dědictví a výchovy dětí a mládeže. Primární iniciativu měl tehdejší prezident Památkové komory Karel Liška, který se na základě předchozích dobrých zkušeností z přípravy Asociace nestátních neziskových organizací obrátil na tehdejšího ředitele kanceláře České rady dětí a mládeže Jiřího Zajíce s návrhem uspořádat soutěž, která by zapojila zejména děti a mladé lidi do poznávání pokladů naší země a také do přiměřené starosti o toto dědictví. Vycházeli přitom z toho, že na jedné straně běžná výuka právě toto příliš nerozvíjí a na druhé straně řada oddílů či kroužků se sama aktivně snaží péčí o místní památky přispívat k tomu, abychom nepřicházeli o toto naše bohatství.
Od sedm let trvání soutěží prošlo několik stovek soutěžících a objevilo se v ní několik mimořádných příspěvků. Za všechny jmenujme záchranu historického nádraží v Ústí nad Orlicí. Ta se podařila díky příkladnému spojení sil lidí, kteří navzdory zpočátku beznadějné situaci osvědčili dostatek trpělivosti, odvahy i odborné kompetence.
14. června byl slavnostně uzavřen 4. ročník.
Záštitu nad ním převzali ministr kultury Jiří Besser a pražský arcibiskup a předseda České biskupské konference Dominik Duka.
Soutěžilo se v těchto kategoriích:
1. Monitoring stavu památek – zejména zanedbávaných a opomíjených
2. Seznámení se s původem a historií určité památky nebo lokality
4. Podpora návštěvnosti pamětihodností
6. Spolupráce s regionálními muzei
Uzávěrka dalších čtyř kategorií je 30. listopadu
Absolutním vítězem 4. ročníku se stal František Vácha za vytvoření unikátního muzea a současně kulturního centra Váchův špejchar v Drážkově.
Mimořádnou cenu v kategorii mládeže získala Šárka Navrátilová za práci Německý dům v Brně, stavba bez historické paměti.
Pozoruhodná byla i práce Trvalá expozice Dubské Švýcarsko na starých mapách instalovaná na zámku Berštejn, kterou prezentovala dcera majitele Markéta Slezák.
Přehled všech oceněných prací si můžete prohédnout v prezentaci na:
http://www.adam.cz/mavlast/dokumenty/MaVlast-4r-vysledky-prezentace.pdf
nebo v přehledné tabulce:
http://www.adam.cz/mavlast/dokumenty/vysledky-4r-2011.html
Soutěžit mohou jednotlivci i kolektivy ve třech věkových skupinách – do 15 let, do 18 let a nad 18 let – v těchto osmi kategoriích:
1. Monitoring stavu památek – zejména zanedbávaných a opomíjených
2. Seznámení se s původem a historií určité památky nebo lokality
3. Převzetí patronátu – konkrétní péče o památku
4. Podpora návštěvnosti pamětihodností
5. Obnova a udržování historických tradic
6. Spolupráce s regionálními muzei
Od 15 let pak ještě
7. Zpracování vlastivědné studie
8. Navázání zahraničního partnerství
5. ročník soutěže Má vlast v srdci Evropy obsahuje pouze kategorie 3, 5, 7 a 8.
Přihlášky, soutěžní podmínky a další informace najdete na:
http://www.adam.cz/mavlast/
#mavlast
Soutěž „Má vlast v srdci Evropy – Poznej ji a chraň“ je určena pro všechny, kdo se snaží dobrovolnicky:
- pečovat o nějakou památku, případně ji propagovat,
- zachovávat kulturní dědictví a podporovat tradice,
- při péči o výše zmíněné navazují zahraniční partnerství.
Soutěž je ušitá přímo na tělo organizacím dětí a mládeže. Už nejmladší členové se mohou zúčastnit některých soutěžních kategorií, pro kolektivy to mohou být zajímavé možnosti k obohacení programu celého oddílového roku nebo tábora.
Soutěž vyhlašuje již tradičně Památková komora ČR spolu s Českou radou dětí a mládeže (ČRDM) a dalšími subjekty.
Bližší podrobnosti o aktuálním ročníku soutěže a jednotlivých kategoriích najdete na stránce www.adam.cz/mavlast, kde je také možno stáhnout si přihlášku.
#mavlast