V letošním roce se přeměnila táborová louka Pionýrské skupiny M. Očadlíka Holešov nedaleko hotelu Zubříč ve středověké panství. Sjeli se tu děvčata i kluci, kteří chtěli společně odhalit tajemství Pána pokladu. Aby tak mohli učinit, museli se z nich nejdříve stát rytíři a valkýry. K tomu bylo zapotřebí splnit sedmero rytířských ctností, k nimž náležela jízda na koni, rétorika, zpěv písní, střelba z luku a podobně. Po splnění všech těchto ctností přijel nové rytíře pasovat král a královna ve společnosti královského chrta.
Slavnost byla pro všechny zúčastněné velkou událostí. Rytíři a valkýry byli rozděleni do šesti rodů, ve kterých dále usilovali o odhalení již zmíněného tajemství Pána pokladu. Ten jim na cestě za pokladem kladl spoustu překážek a nelehkých úkolů. Mezi jedny z nejtěžších patřila např. celodenní výprava na zříceniny hradů Šaumburk a Zubříč, předávání zpráv pomocí středověkých poslů nebo noční hra v lese s cílem získat důležitou indícii.
Táborníci se během putováni středověkem dozvěděli spoustu informací o životě v této době, a dokonce si i sami vyzkoušeli a vyrobili středověké hry, oděvy, účesy, zbraně, pečetě a zúčastnili se rytířských turnajů. V průběhu tábora čekalo na děti také několik překvapení, jako například noční zjevení zakleté Kunhúty, návštěva panstva z Osíčka a Loukova a komedianta Šeklina, vyzkoušely si hru se šamanskými bubny a tibetskými miskami a velmi zajímavá a poučná byla také ukázka hry na irské píšťaly, banjo a fujaru. Kromě středověkého tématu se pro táborníky konaly sportovní a dřevorubecká olympiáda, táborová sazka, pevnost Boyard, Oko za oko, Bylo nebylo a došlo i na oblíbené vaření guláše v přírodě.
Děti si vyzkoušely a zdokonalily své znalosti v morseovce, uzlování, topografických značkách, stavění ohnišť a práci s buzolou. Většinu z těchto znalostí použily také při plnění mnohých úkolů. Přestože počasí středověku příliš nepřálo, dobrá nálada a zapálenost do her a soutěží z dětí po celou dobu nevyprchala. Výbornou náladu a skvělou atmosféru ocenili také rodiče a hosté tradičního návštěvního dne. Děti předvedly připravený program i za deště, který jim vůbec nevadil, a s chutí a elánem předvedly vše, co se na táboře naučily. Diváci vystoupení patřičně ocenili.
Závěr tábora se velmi rychle přiblížil a s ním i narůstalo napětí, jestli se tajemství Pána pokladů podaří odhalit. Vše nakonec dopadlo dobře! Během závěrečné slavnostní hostiny předali poslové vzkaz s určeným místem, kam se mají rytíři a valkýry odebrat. Všechny čekala dlouhá a náročná cesta až na hrad Helfštýn. Všech šest rodů se svými vévody z Pardusu, Chlumu, Křídla, Javorníku, Šaumburku i Zubříče se vydalo pouze za svitu loučí k bráně Helfštýna. Zde na ně čekal tajemný mnich, který po vyřčení správné indicie předal vítěznému rodu vévodkyně z Křídla mapu, kde byl zakreslen poklad. Pak už netrvalo dlouho a na řadu přišlo tolik očekávané setkání s Pánem pokladu. Ten ocenil snahu zúčastněných rodů a předal všem rytířům a valkýrám pamětní medaili, která jim bude po zbytek života připomínat 29. červenec – den, kdy odhalili velké tajemství a s ním získali poklad. Po návratu na panství proběhla malá slavnost, kde nechyběla ohňová show. Poklad pak byl až do rána velmi ostražitě střežen.
Poslední táborový den byl velmi smutný: končilo společné prázdninové dobrodružství. Děti navázaly spoustu nových kamarádství a prožily mnoho krásných a společných chvil. Přes nepřízeň počasí byla nálada po celou dobu tábora skvělá a děti se ani chvíli nenudily. Všem táborníkům patří velké poděkování. Poděkování si zaslouží také všichni vedoucí a pracovníci tábora. Děkujeme také všem, kteří nás svou návštěvou potěšily a v dešti povzbudili. Poděkování si zaslouží i rodiče, kteří pomohli při stavění i bourání tábora, a také ti, kteří nám přispěli sponzorsky. Těšíme se na další společná dobrodružství.
Za krále svého a královnu svou!
Jarka Vaclachová, vedoucí tábora