Koncert vítězů z folklorních soutěží Zpěváček a Slávik v Piešťanech 2011 Dům umění v Piešťanech, první mimobratislavská účelová stavba divadla po druhé světové válce na Slovensku, zažila od roku 1980, kdy začala sloužit veřejnosti, už ledacos… V pátek 8. října letošního roku však něco, co do té doby mohla vidět a slyšet jen Bratislava a Praha, a to Slavnostní koncert vítězů dětských zpěváků lidových písní Slávik – Zpěváček 2011. Anebo řečeno i jinak – projekt, který se zrodil v roce 2001 na Slovensku a který byl v poslední pěti letech doménou České republiky, se letos vrátil opět na Slovensko. A to s plnou parádou a se vším, co k ní patří – s nádherným koncertním sálem, vysokou kulturní i společenskou úrovní, o kvalitním scénáři, dramaturgii a režii večera ani nemluvě. Deset vítězů národních kol ve zpěvu lidových písní – pět slovenských a pět českých – v doprovodu špičkových cimbálových muzik – Orchestru lidových nástrojů s primasem Mirkem Dudíkem a Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástroji s primasem Františkem Černým – opět potvrdilo, že projekt společného zpívání slovenských a českých dětí je smysluplný, životaschopný a velice záslužný. Koncert vítězů z folklorních soutěží Zpěváček a Slávik v Piešťanech 2011 Na tomto názoru se páteční večer v piešťanském Domě umění shodlo nejen nadšené publikum, ale i prominentní hosté – státní tajemnice Ministerstva kultury Natália Cehláriková, ředitel Národního osvětového centra Bratislava Ján Tazberík, ředitel Slovenského institutu v Praze Vlado Valovič, zástupce primátora Města Piešťany Timotej Miština, předseda Folklorní unie na Slovensku Štefan Zima a předseda Folklorního sdružení České republiky Zdeněk Pšenica. Závěrečné číslo programu – slovenská lidová píseň Tancuj, tancuj, vykrúcaj… v podání všech účinkujících – se stalo demonstrací síly hudby a jejich schopností sbližovat národy.

    Nadšení publika z celého koncertu nebralo konce, čas jakoby se na dlouhé minuty zastavil a dopřával všem bez rozdílu vychutnávat neopakovatelnou krásu okamžiku, generovanou úžasnými pěveckými a hudebními výkony Anny Lukáčové z Ružomberka (Zvláštní Cena Petra Dvorského 2011), Terezie Podhradské z Povážské Bystrice (Stříbrný Slávik Slovenska 2011), Paulíny Šolcové z Bratislavy (Zlatý Slávik Slovenska 2011), Daniely Holomančinové z Vranova nad Topľou (Zlatý Slávik Slovenska 2011), Andrejky Sokoĺákové z Kamienky (Zlatý Slávik Slovenska 2011), Michala Serediče, ml. z Čeladice (první Zorničkin Slávik 1991), Rudolfa Patrnčiaka z Těrchové (finalista Zorničkinho Slávika 1995), Sáry Kokešové z Kozlovic (Stříbrný Zpěváček 2011), Terezy Kachlové z Bohumína (Bronzový Zpěváček 2011), Patrika Hradeckého z Domažlic (Stříbrný Zpěváček 2011), Lucie Rybníkářové z Hluku (Zlatý Zpěváček 2011) a Kamily Šošovičkové z Lužic u Hodonína (Zlatý Zpěváček 2010), resp. Cataliny Alexa z rumunské Konstanty.

    A nejen to, protože – jak řekla Natália Cehláriková – „děti jsou významnými reprezentanty našich národních kultur. Jsem velice ráda, že piešťanským koncertem se společný projekt Slávik – Zpěváček opět vrátil na Slovensko a že určitě přispěje k posilování česko-slovenských kulturních vztahů“.
    Ján Tazberík se netajil tím, že „celou sérii koncertů Slávik – Zpěváček lze plným právem zařadit mezi největší akce, které patří dětem. Ve Slovenské i České republice se každoročně na její přípravě i realizaci formou účasti ve školních, okresních, regionálních, krajských i celostátních kolech účastní více než třiapadesát tisíc dětí! To je prostě něco unikátního, co nemá, podle mého názoru, nikde jinde ve světě obdobu.“
    „Byl jsem u zrodu ´federálních´ koncertů jako zástupce FÚS, spolupracoval jsem s přáteli v České republice a samozřejmě jsem se podílel na organizaci prvního koncertu v roce 2001, který se konal v Bratislavě“, zavzpomínal na okamžik Štefan Zima s tím, že „pak několik let nebyly peníze… a jsem proto nesmírně rád, že se tento ´federální´ koncert Sláviků a Zpěváčků k nám na Slovensko vrátit.“

    FoS A jak komentoval koncert guru českého folkloru – Zdeněk Pšenica? „Mám upřímnou radost, že tradice představit ty nejlepší z ´líhně´ slovenských Sláviků a českých Zpěváčků na společném slavnostním koncertu, založená v roce 2001 Petrem Dvorským, žije dál! Její každý nový ´letokruh´ – tento piešťanský samozřejmě nevyjímaje – je potvrzením dlouholeté dělné spolupráce pořadatelů přehlídek dětských zpěváků lidových písní na celostátní úrovni v obou republikách. Spontánní radost ze zpěvu, bezprostřední projev a hlavně vynikající interpretační úroveň účinkujících dětí pokaždé dokáží nadchnout publikum. Dětská lidová píseň je ozdobou lidové kultury obou národů – Čechů a Slováků, ale nejen jejich. Součástí zpěváčkovsko-slávikovské tradice jsou totiž i vystoupení dětí ze zahraničí – letošní host byl z Rumunska.

    Na druhé straně bych chtěl moc poděkovat patronům tohoto koncertu – státní tajemnici Ministerstva kultury SR Natálii Cehlárikové, předsedovi Trnavského samosprávného kraje Tiboru Mikušovi a primátorovi Města Piešťany Remu Cicuttovi a samozřejmě všem, kteří tyto dva projekty v České i Slovenské republice realizují. Bez jejich přispění by letošní piešťanské česko-slovenské rendezvous určitě nemělo tak nádherný třpyt lidové písně v podání velkých dětských talentů.“

    foto Jiří Janda

    www.folklornisdruzeni.cz

    Autoři