Víkend 18.–20. listopadu potvrdil, že dobrovolnictví a neformální vzdělávání není pro nastupující generaci cizím pojmem. Více než 100 mladých lidí z různých částí Česka a Německa přijelo do bavorského Bayreuthu na 7. česko-německé setkání mládeže, které organizovala Koordinační centra česko-německých výměn mládeže Tandem Plzeň a Regensburg ve spolupráci s Krajským kruhem mládeže Horní Franky.
Právě probíhající Evropský rok dobrovolnictví 2011 byl podnětem k volbě tématu dobrovolné činnosti mladých lidí. „Přijela jsem, abych zjistila o dobrovolnictví něco nového. Dozvěděla jsem se tady ale mnohem víc, než jsem očekávala, a určitě mě to motivovalo do budoucna,“ hodnotila průběh setkání devatenáctiletá Karolína z Plzně. Hned po pátečním slavnostním zahájení proběhl tzv. trh možností, kde představily svou činnost a možnosti participace různé organizace. „Nejenom že mi to přineslo možnost poznat velké množství organizací působících na poli dobrovolnictví a promluvit si s jejich zástupci o jejich zkušenostech, ale také jsem měla příležitost komunikace v němčině,“ sdělila další česká účastnice.
Sobotní dopolední program zahájila divadelní skupina občanského sdružení A BASTA! česko-německým představením „Legendärní Tragomédie“. Poté proběhl zcela atypickým způsobem zápis do tematických workshopů, které vedl vždy jeden odborník z Česka a jeden z Německa, již se dlouhodobě problematice dobrovolnictví věnují. „Všechny workshopy byly věnovány zajímavým tématům, byly kreativní a dávaly i velký prostor pro aktivní zapojení se a výměnu názorů a zkušeností,“ uvedla jedna z nadšených účastnic.
Během sobotního večera byla na Hornofranckém sněmu v Bayreuthu slavnostně předána ocenění „Jdeme správnou cestou“ dlouhodobě úspěšným a příkladným česko-německým projektům nebo organizacím z mimoškolní oblasti. Z českých sdružení bylo oceněno občanské sdružení Sojka, plzeňské sdružení Knoflík a Spektrum Děčín.
Nedělní pódiové diskuze se aktivně zúčastnil Aleš Sedláček, předseda České rady dětí a mládeže (jež byla partnerem setkání na české straně) nebo Ondřej Lochman z Národního institutu dětí a mládeže MŠMT. Účastníci setkání této příležitosti k diskusi využili a kladli hostům nejrůznější dotazy z oblasti dobrovolnictví a práce s mládeží.
Na závěr setkání bylo přijato „Prohlášení z Bayreuthu“. V tomto dokumentu shromáždili mladí účastníci své požadavky a přání ohledně dobrovolnické činnosti. Toto prohlášení, které je směřováno politikům na státní i evropské úrovni, ukazuje, že mladým lidem není budoucnost společnosti lhostejná.
„Více nadšení a zapálení pro dobrovolnickou činnost bychom si u mládeže ani nemohli přát,“ ocenil průběh 7. česko-německého setkání mládeže Jan Lontschar, ředitel Tandemu Plzeň.