Jeden svět na školách, vzdělávací program společnosti Člověk v tísni, vyhlásil vítěze 11. ročníku studentské literární soutěže, letos s tématem „Normální normalizace“. První místo si odnesla Barbora Černochová z Prahy, druhé místo porota udělila Ondřeji Elbelovi z Příboru a pro třetí místo si přišla Tereza Zyklová z Nechanic. Vítěze vybrala odborná porota, ve které zasedli Ivan Lamper, Marek Švehla, Petr Třešňák (týdeník RESPEKT) a Karel Strachota (Jeden svět na školách). Osobní předání ocenění proběhlo na slavnostním zahájení 14. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět v pražském kině Lucerna.

    Porota literární soutěže „Normální normalizace“ „Vítězný příspěvek se jmenuje „Normalizace vsedě“ a zachycuje reálný rozhovor s paní JUDr. Ivanou Marešovou, která je od narození upoutána na invalidní vozík a období normalizace prožila jako člověk s hendikepem. Studentka se v rozhovoru snažila zachytit, jak se hendikepovaný člověk v období normalizace cítil, jak k němu přistupovala většinová společnost i jak se o něj staral stát,“ doplňuje k vítěznému textu koordinátorka projektu Příběhy bezpráví, Kateřina Saparová.

    Vítězové literární soutěže „Normální normalizace“ Studentská literární soutěž je jednou z aktivit projektu Příběhy bezpráví a byla pořádána ve spolupráci s týdeníkem RESPEKT. Do soutěže se mohl přihlásit každý žák či student ve věku od 15 do 20 let, který zpracoval téma jednoho dne v normalizačním Československu. Pro svůj příspěvek si mohl zvolit formu reportáže, eseje nebo rozhovoru. Vítězné práce byly oceněny částkami 5 000,- Kč (1. místo), 3 000,- Kč (2. místo) a 2 000,- Kč (3. místo).

    Studentská literární soutěž „Normální normalizace“ (Člověk v tísni - Jeden svět na školách) Všechny vítězné práce nalezne na: http://www.jedensvetnaskolach.cz/index2.php?id=590.

    O programu Jeden svět na školách

    Vzdělávací program Jeden svět na školách nabízí školám dokumentární filmy a doprovodné metodické pomůcky k výuce aktuálních témat současného světa a novodobé historie. Mnohaleté zkušenosti programu ukazují, že právě audiovizuální materiály mají mimořádný potenciál k oslovení žáků základních a středních škol. Výukové sady programu využívají pedagogové na více než 2 900 základních a středních škol v ČR. Program se již několik let realizuje i v zahraničí (na Slovensku, v Polsku, Estonsku, Rumunsku, Švédsku, Německu, Libanonu aj.).
    Více informací o programu naleznete na: www.jsns.cz.

    Autoři