Po nedávné 8. Národní všeoborové konferenci NNO spolupracují nestátní neziskové organizace (NNO) na přípravě nové legislativy, která jim vytvoří lepší podmínky pro jejich činnost. Pracovní skupinu NNO, kterou k tomu konference pověřila, tvoří zástupci nejvýznamnějších oborových a krajských sítí NNO. Skupina bude ve své práci pokračovat ve dvou sekcích: právní a ekonomické.

    Role občanských organizací ve společnosti je klíčová, zejména v současné obtížné ekonomické situaci. NNO vytvářejí hodnoty bez ohledu na krátkodobý či osobní prospěch, stabilizují a obohacují společenské klima a vzhledem ke své nezávislosti mají nezastupitelný potenciál při překonávání současných ekonomických obtíží v ČR. Občanská společnost a její subjekty přispívají k sociálnímu začleňování, participaci a partnerství. NNO jsou nejen poskytovatelem veřejně prospěšných služeb a realizátorem veřejně prospěšných činností, ale i významným zaměstnavatelem.

    8. Národní všeoborová konference NNO 12. - 13. 4. 2012 Účastníci konference konstatovali, že významně vzrostla tendence ke vzájemné spolupráci NNO a k jejich síťování. Tento proces probíhá jak za účelem zvyšování kvality jimi poskytovaných veřejně prospěšných služeb a činností, tak v důsledku rostoucích hrozeb pro jejich existenci z důvodů ekonomické recese a restriktivních opatření ve veřejných rozpočtech.

    8. Národní všeoborová konference NNO 12. - 13. 4. 2012 (Aleš Sedláček uprostřed) Nezbytnou podmínkou k naplňování vize neziskového sektoru a jeho základního poslání je stabilizace vnějšího prostředí, ve kterém občanské organizace působí, zejména v oblasti legislativy a pravidel přístupu k finančním zdrojům. Současně jsou NNO připraveny akceptovat požadavky veřejné správy na větší otevřenost a transparentnost svého vzniku a svých činností.

    8. Národní všeoborová konference NNO 12. - 13. 4. 2012 V oblasti legislativy podporují zejména tato opatření, na jejichž konečné podobě jsou připraveny se podílet:

    • Nový občanský zákoník je schválen, je však třeba dopracovat prováděcí předpisy, aby bylo zřejmé, jaké změny pro NNO přinesou
    • Je nutné vytvořit veřejný rejstřík právnických osob, které nejsou obchodními společnostmi a zapisovat status veřejné prospěšnosti soudními orgány na základě předložení striktně vymezeného okruhu dokumentů
    • Do připravovaného zákona o dobrovolnictví zahrnout dobrovolníky v neziskovém sektoru bez ohledu na jejich členství v organizacích, (akreditované i neakreditované dobrovolnictví), a to i při práci v organizacích, kde je dobrovolník členem
    • Podílet se na přípravě a vyjednávání legislativy pro NNO, koordinovaně ve spolupráci krajských, oborových a národních sítí NNO.

    V oblasti financování požadují v zájmu finanční stability NNO i v zájmu udržení a zvyšování kvality poskytovaných služeb a činností:

    • Stanovit kategorie financování neziskového sektoru z veřejných zdrojů podle stupně veřejného zájmu, určit podíl státních, samosprávných a soukromých zdrojů při financování státem či samosprávou objednaných služeb
    • Zlepšit podmínky NNO při vícezdrojovosti jejich financování (např. sociální podnikání, veřejné zakázky, dotace, nadační zdroje, příspěvky z fondů, dary a vlastní zdroje) a rovnost přístupu ke zdrojům financování
    • Zachovat osvědčené nástroje nepřímé podpory NNO (daňové a jiné benefity)
    • Provádět efektivní veřejnou kontrolu NNO, spojenou s jejich povinností podávat o sobě dostatek zákonem předepsaných informací
    • Posilovat ochotu k dárcovství promyšleným motivačním systémem
    • Zřídit účelový veřejnoprávní fond pro financování NNO (nahrazující zaniklé zdroje z loterií a sázkových her).

    8. Národní všeoborová konference NNO 12. - 13. 4. 2012 8. Národní všeoborová konference NNO proběhla pod názvem „Vize a legislativa – základ pro rozvoj nestátního neziskového sektoru“ ve dnech 12. – 13. 4. 2012 v obou komorách Parlamentu ČR za účasti zástupců 110 neziskových organizací, především krajských, oborových a národních sítí NNO.

    Poznámka redakce:
    Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) se aktivně podílí na činnostech, týkajících se neziskového sektoru. ČRDM reprezentoval na konferenci Aleš Sedláček, který tam vedl pracovní skupinu k zákonu o dobrovolnictví.

    #inkluze #integrace #socialnizaclenovani

    #inkluze #socialnizaclenovani

    Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.

    Autoři