Po deseti letech právě vychází třetí vydání příručky Táboříme v týpí – této, dnes již téměř legendární, knihy.

    Táboříme v týpí je publikace, která přibližuje týpí nejen po technické stránce jako nejdokonalejší přenosné obydlí pro pobyt v přírodě a v souladu s přírodou, ale představuje týpí i z hlediska životního stylu a duchovních prožitků. Týpí je totiž více než jen druhem stanu a správné táboření v něm vyžaduje i hodně zkušeností a respektování určitých zásad. Kniha přináší kromě zkušeností indiánů i rozsáhlé poznatky a zkušenosti z mnohaleté praxe českých woodcrafterů a zmiňuje se i o dalších typech stanů pro woodcrafterský pobyt v přírodě, které u nás používáme.
    Návodem pro správné táboření v týpí od ušití stanu až třeba k obřadu potní chýše – inipi – je tato příručka nepostradatelnou pomůckou nejen pro ty, kteří chtějí tábořit přesně ve stylu prérijních Indiánů, ale i pro všechny woodcraftery, skauty a táborníky, kteří chtějí se svým kmenem, oddílem, partou či rodinou v týpí tábořit.

    Obálka příručky Táboříme v týpí

    Když vyšlo první vydání v roce 1990, nikdo neměl s některými věcmi (např. s ozanem) příliš mnoho praktických zkušeností, a tak některé zkušenosti byly čerpány pouze ze slavné Laubinovy knihy… Po dvanácti letech, kdy se nasbíralo přemnoho zkušeností nejen s šitím týpí, vyšlo roce 2002 druhé, aktualizované, vydání této knihy, doplněné o cenné rady a zkušenosti mnoha lidí a navíc rozšířené o další druhy stanů: šeltr a zubřík. Nyní tedy – po deseti letech – můžeme na prázdniny nalistovat již třetím vydáním…

    Velký kuželový stan prérijních Indiánů je bezesporu nejdokonalejším obydlím pro život v přírodě. Pojí se v něm Indiánův smysl pro praktičnost a účelnost s hlubokým estetickým cítěním. Proto se týpí nejen dobře staví, je prostorné, dobře větratelné a odolávající prudkým dešťům a vichřicím, ale je to jediný stan, který vytváří dokonalou harmonii s okolní přírodou a neruší svou přítomností. Veselý plápolající oheň uvnitř dává teplo, sucho, ale i nezapomenutelné zážitky z večerů v týpí při letním i zimním táboření. U nás se v posledních dvaceti letech stalo týpí velice populárním…
    I stavba týpí má svá pravidla.
    Příručka je určena především těm, kteří již v týpí táboří, aby jim ukázala cestu, která vede k dokonalosti tohoto způsobu života v přírodě. Novým zájemcům by měla naznačit, že s tábořením v týpí má smysl začínat jen tehdy, jsme-li odhodláni dělat vše důkladně a s citem pro věc…

    Autor knihy Jiří Macek – Čiksika táboří v týpí již od 70. let. Vedl kmen, který používal týpí jako jeden z prvních u nás, v současnosti se v Lize lesní moudrosti podílí na lesní škole – Čotokvě a na systému orlích per (spoluautor Svitku březové kůry, 1997–2012). Mimoto píše hudební příručky (např. Toulavá country kytara) a podílí se na vydávání zpěvníků (Country zpěvníky apod.)

    Knihu Táboříme v týpí Jiřího Macka a kol. vydalo v roce 2012 v třetím vydání nakladatelství Václav Vávra Praha (1. a 2. vydání v Lize lesní moudrosti), rozsah 152 stran formátu A5, brožované.

    Zdroj: Bohoušek.cz

    Autor