Všechno nasvědčuje tomu, že se léto blíží. Dny jsou delší a delší, ve školách se píšou čtvrtletky a i to sluníčko občas vysvitne. Minulý týden byl den dětí, ale to pravé dětské období teprve přijde. S posledním červnem se svět plný pravidel a rozvrhů stane kouzelnou zemí prázdnin.
Na dva měsíce nebudou domácí úkoly, hudebka ani hodiny plavání.
Táboroví vedoucí se ale připravují celý rok.
Tušíte vůbec, vy obyčejní smrtelníci či rodičové malých táborníků, co všechno musí vedoucí oddílů připravit?
Tak zaprvé každý vedoucí musí mít příslušné vzdělání, tedy kurz, akreditovaný MŠMT. Taky musí absolvovat kurz první pomoci, 60 hodin. A mít potvrzení psychologa, že není úchyl, a hygienika, že smí do kuchyně.
Sehnat vhodné tábořiště není úplně jednoduché, a pokud nemáte jedno stálé už dvacet let, musíte ho nejdřív najít, zajistit souhlas majitele pozemku, nahlásit tábor na obci, hygienikům, hasičům, nejbližšímu dětskému lékaři, zajistit rozbor pitné vody a shromáždit kdovíjaká další lejstra.
Program na tábor se připravuje obvykle aspoň půl roku předem. Vymyslet téma a libreto hry, případně přelouskat příslušnou literaturu. Připravit jednotlivé etapy. Sehnat a vyrobit rekvizity, kostýmy, promyslet nejmenší detaily.
Připravit přihlášky, bezinfekčnosti, sepsat podrobné informace, souhlasy rodičů se vším možným a nemožným. Svolat schůzku rodičů, zodpovědět milion dotazů, zapamatovat si anomálie a zvyky každého dítěte, rozdat seznamy vybavení. Nadřízeným složkám organizace odevzdat včas nejrůznější hlášenky.
Zkontrolovat stany a vybavení a včas opravit to rozbité a potrhané. Nakoupit zásoby. Objednat odvoz stanů, plachet, pil, seker, hrnců, petrolejek, herních a sportovních pomůcek, zásob. Zjistit spojení a zajistit cestu táborníkům, mezitím to všechno sbalit a odvézt na tábořiště.
A ještě navíc si na to vzít dovolenou nebo neplacené volno. Stojí nám to za to? Člověk si rozhodně neodpočine.
Ale ten dětský smích…
„Ach človíčku můj zlatá, tak rád slyším tvůj smích!“
Antoine De Saint-Exupéry, Malý Princ