Téměř polovina z nich absolvovala Program pro mládež – Cena vévody z Edinburghu díky projektu Učení pro život zaměřenému na mládež z dětských domovů a výchovných zařízení.

    V Praze se v pátek 8. června 2012 sešli mladí lidé z celé České republiky, kteří úspěšně absolvovali Program pro mládež Cena vévody z Edinburghu (EDIE). Předání diplomů 35 absolventům ve věku 14 až 25 let proběhlo během slavnostního odpoledne v hotelu Holiday Inn i za účasti zástupců Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Téměř polovina z oceněných se Programu zúčastnila díky projektu Učení pro život, který se zaměřuje na děti žijící v dětských domovech a výchovných zařízeních.

    Program EDIE je mezinárodní nesoutěžní program, který pomáhá mladým lidem od 14 do 25 let rozvíjet osobnost a aktivně využívat volný čas. Program založil v roce 1956 princ Philip, vévoda z Edinburghu, manžel britské královny Alžběty II, ve spolupráci s Dr. Kurtem Hahnem, světově uznávaným odborníkem na zážitkovou pedagogiku. Od té doby se do něj zapojilo přes 5 milionů mladých lidí ve více než 100 zemích světa. V České republice Program funguje od roku 1993. Od roku 2009 probíhá projekt Učení pro život, který usnadňuje účast v Programu mladým lidem žijícím v dětských domovech a výchovných zařízeních.

    „V rámci Programu EDIE se mladí lidé věnují aktivitám, které je baví, sami si je vyberou. Současně mají k dispozici svého dospělého poradce, jenž jim pomůže nastavit konkrétní cíle, kterých v nich chtějí dosáhnout. Program tím rozvíjí osobnost účastníků, což se projevuje v jejich sebehodnocení a náhledu na svět. Výrazná změna přichází především u mladých lidí žijících v ústavních zařízeních. Program zahrnuje celkem čtyři oblasti, a to praktické dovednosti, jako výtvarné aktivity nebo výuku cizích jazyků, rekreační sport, dále službu, která většinou probíhá v sociálních službách nebo v oblasti ochrany životního prostředí a expedici, kterou si mladí z velké části sami navrhují a organizují,“ říká Alena Jeslínková, výkonná ředitelka Programu a manažerka projektu Učení pro život. „Program má tři stupně, bronzový, stříbrný a zlatý, a umožňuje tak účastníkům pokračovat v případě zájmu v Programu až 18 měsíců,“ dodává.

    Filip H. z Dětského domova se školou v Těrlicku, který absolvoval bronzový stupeň Programu EDIE v rámci projektu Učení pro život, říká: „Díky Programu EDIE jsem začal jezdit víc do přírody, dělat něco pro sebe…a hlavně pro ostatní. Chodíme na brigády – hrabeme listí ve školce, pořádáme pro malé děti zábavná odpoledne plná her, sjíždíme s nimi řeku, dokonce jsme pro ně uspořádali i „sáňkování“ na raftu. Nejvíc mě teď ale baví chodit za postiženými lidmi. Zajímají mě jejich osudy. Teprve, když je člověk s nimi, tak si uvědomí, že vlastní problémy jsou malicherné. Nedovedu si představit, že by podobný osud potkal mě nebo někoho z mých blízkých. EDIE pro mě znamená všechno možné, jen ne nudu. Nuda totiž může téměř za všechny moje potíže. Jsem rád, že přišla ta možnost něco dělat. Jsem rád, že se něco děje. Jsem rád, že můžu někomu pomoct. Jsem rád, že jsem dostal šanci dělat věci jinak. A hlavně…baví mě to.“

    Letos v září končí dílčí projekt Programu EDIE – Učení pro život, dotovaný z Evropského sociálního fondu prostřednictvím operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Od roku 2009 díky němu do Programu vstoupilo více než 150 mladých lidí z celkem 14 dětských domovů a ústavních zařízení z celé České republiky.

    Podrobné informace o projektu najdete na www.edie.cz/uceniprozivot

    www.edie.cz

    Autor