Koncem srpna se nedaleko Lelekovic u Brna konal integrační zážitkový kurz ZAOSTŘENO 2012. Občanské sdružení ŽIVOT TROCHU JINAK tentokrát pojalo svou nabídku netradičně – cílovou skupinou letního kurzu byli mladí lidé ve věku 18 až 30 let a záměrně právě polovina z nich byli lidé s těžkým postižením zraku. Hlavním cílem akce totiž byly právě vyrovnanější příležitosti mezi vidícími a nevidomými. Tohle jsou samozřejmě holá fakta, která se skrývají v pozadí – samotná realita, kterou prožívali účastníci, byla poněkud akčnější.
Není divu, že po pár úvodních aktivitách, se z ničeho nic z účastníků integračního kurzu ZAOSTŘENO stali návštěvníci přijíždějící na věhlasný filmový festival ZAOSTŘENO 2012. Po překonání několika administrativních nástrah, jako třeba shánění vstupenek na filmy, potvrzení od lékaře, ubytování či peněz z mluvícího bankomatu, se všichni zúčastnili slavnostního zahájení festivalu. Nechybělo ani tradiční přestřihnutí stuhy a úvodní proslov ředitele. V následujících šesti dnech nás každé ráno navnadily „reklamy“ na filmy, které byly ten den na programu. Samotné promítání filmu už pak v sobě skrývalo nějakou aktivitu více či méně související s daným filmem.
Mezi divácky úspěšné snímky (programy na kurzu) patřily především filmy promítané ve středu, které si diváci mohli vychutnat poslepu. Celý tento den si vidící účastníci mohli vyzkoušet, jaké to je nevidět. Program byl uzpůsobený tak, aby byl zvládnutelný i přesto, že všichni účastníci neuvidí, a zároveň se snažil odrážet některé „typické“ momenty z každodenního života nevidomých (význam slovního popisu, ukládání a hledání věcí v interiéru, pohyb v terénu aj.), nicméně snad ještě důležitější než připravený program byly v tento den aktivity mezi programovými bloky – běžné denní činnosti (jídlo, hygiena, hledání svých věcí, přesuny na místo srazu). Oporou těm, kteří se odhodlali den ve tmě prožít, byli nevidomí účastníci kurzu, kteří neúnavně doprovázeli, vysvětlovali a pomáhali. Jak vidícím, tak i nevidomým, patří za tento den velký obdiv, protože ho všichni zvládli naprosto bez problémů.
K dalším zajímavým filmům patřily například Horem pádem (workshop na téma uprchlictví, který připravily externí lektorky z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity a organizace Nesehnutí), Skafandr a motýl – účastníci měli možnost vžít se do kůže člověka ochrnutého od hlavy až k patě anebo do role jeho ošetřovatele, z komedií potom zabodovaly především Účastníci zájezdu (výlet do nedalekého „přímořského“ letoviska Lelekovice), Cars (závod automobilů, které představovali sami účastníci) anebo Marečku, podejte mi pero (kdy účastníci zjistili, že nejen Hliník se odstěhoval).
Na festivalu nechyběly ani snímky zaměřené umělecky. Při promítání filmu Což takhle dát si špenát bylo možné si vyzkoušet, že obrazy se dají tvořit i z ovoce a zeleniny, zatímco Kocour v botách nám umožnil vyrobit si vlastní sandály, které budou jistě výjimečnou vzpomínkou na tuto akci.
K hlavním vrcholům festivalu patřil především poměrně akční a psychicky náročný snímek Bílé peklo (program, při kterém si účastníci prožili útěk z gulagu a zamysleli se nad tím, co pro ně znamená svoboda).
Po náročném promítacím programu se předposlední den kurzu nesl ve znamení příprav na galavečer. Nejprve bylo potřeba vyrobit stroj času, který bude odměřovat půl minuty, aby děkovné proslovy oceněných nebyly moc dlouhé. Hned poté se tři filmové štáby vrhly na natáčení vlastního snímku, kterým přispěli do programu festivalu. Vše nakonec klaplo, dokonce přijela i velká filmová hvězda Žlababa, a tak si účastníci i organizátoři užili slavnostní zakončení jak se patří.
Věříme, že zážitkový kurz ZAOSTŘENO 2012 naplnil očekávání účastníků a že se nám podařilo prostřednictvím připraveného programu propojit světy nekoukavých a koukavých mladých lidí. Více informací o celé akci včetně fotogalerie a videogalerie najdete na www.zaostreno.zivotjinak.cz/galerie
Za finanční podporu děkujeme evropskému programu Mládež v akci.
#inkluze #socialnizaclenovani
#inkluze #socialnizaclenovani
Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.