Česká rada dětí a mládeže je již delší dobu aktivním účastníkem při jednáních o statusu Veřejné prospěšnosti. První zmínka se v naší legislativě objevuje v paragrafech 146 až 150 nového Občanského zákoníku.

    Tam se také předjímá, že na obecnou definici bude navazovat zákon, který upraví podmínky registrace takových organizací, které budou chtít mít status veřejné prospěšnosti zapsaný ve veřejném rejstříku. O tom v obecné rovině hovoří paragraf 147. Ostatní, kteří se považují za veřejně prospěšné, dodržují mantinely, které stanoví paragraf 146, o sobě mohou veřejně hovořit, že jsou veřejně prospěšní, ale nemohou mít například veřejnou prospěšnost uvedenou ve svém názvu. Pro zapsané organizace se do budoucna uvažuje o speciálních zvýhodněních. Například dárce, který poskytne dar organizaci se zapsaným statusem veřejné prospěšnosti, by měl nárok na vyšší odpočet od svého daňového základu, než je tomu dnes.

    Právě nejasná pozice Ministerstva financí nás motivovala ke schůzce s ministrem Kalouskem. Ta se zatím bohužel ještě neuskutečnila, nicméně vedení ministerstva zorganizovalo schůzku s vedením odboru 15 (Daně z příjmů a veřejných pojistná), který reprezentuje Ing. Stanislav Špringl, ředitel. Tam nám bylo sděleno, že současná ani budoucí plánovaná úprava zákona o dani z příjmu právnických osob neuvažuje o plošném odejmutí zvýhodnění, která NNO, ale i další subjekty mohou využívat na základě platné legislativy. Jedná se například o možnost snížit základ daně, osvobození od daně pro členské příspěvky, dary, možnost odpočtů pro dárce apod. Současné výhody zůstávají v nejbližší budoucnosti platné.

    Nezodpovězenou otázkou je ovšem to, co MF bude ochotno nabídnout navíc těm, kteří se zaregistrují, tedy budou mít zapsaný statut VP ve veřejném rejstříku. MF zatím uvažuje o vyšším zvýhodnění dárců.

    Na schůzce jsme řešili i nejasnou situaci v účetnictví občanských sdružení, hlavní a vedlejší činnosti a jejich zdaňování, požadavek na reinvestici zisku. MF ví, že současné nastavení není ideální, ale nemají zatím žádnou ucelenou představu, jak by bylo efektivní situaci řešit. Deklarovali ale otevřenost a nabídli partnerství. Na místě jsme se domluvili na drobném a jednoduchém výzkumu, který si dovolíme provést v členských sdruženích. Týká se míry využívání daňových úlev. Zpracujeme jednoduché otázky a ozveme se v následujících týdnech.

    Návrh tezí veřejné prospěšnosti a případného legislativního řešení ze strany ČRDM a spolupracujících organizací je možné zhlédnout na www.verejnaprospesnost.cz. Ministerstvo spravedlnosti představí v nejbližších dnech svůj návrh zákona o veřejně prospěšných organizacích, který vychází z polské zkušenosti a je doplněný o výstupy z diskusí, které k tématu probíhaly v uplynulém roce. Česká rada dětí a mládeže podporuje současnou navrhovanou podobu zákona, neboť se ideově shoduje s našimi tezemi.

    Schůzky se za náš sektor účastnil Aleš Sedláček, předseda ČRDM, Bořek Slunéčko, ekonom Junáka a za Zelený Kruh – střechu ekologických organizací, se kterou na této problematice dlouhodobě spolupracujeme Petra Humlíčková z Právnické fakulty UK.

    Autor